Stolac Old Town

Stolac Old Town

Antik dönemden günümüze, aralarında Osmanlı devletinin de bulunduğu birçok uygarlığı geçtiği bir yer olmuş Stolac Old Town. Konstantin döneminde kale olarak inşa edilen yer, Orta Çağ’da Osmanlı’nın hakimiyetiyle bugün gördüğümüz birçok yapı ortaya çıkmış. Kuleler, sur duvarları ve cami kalıntıları hala fark edilebilir düzeyde.

Stolac Old Town bölgenin en eski yerleşim yeri olması ve tarihin birçok anına tanıklık etmesi nedeniyle 2003 yılında Bosna Hersek’in Ulusal Anıt’larından biri haline gelmiş.

Stolac Old Town Gezi Notlari
Stolac Old Town Giris Kapisi

Kalenin manzarası bir hayli güzel, şehrin evleri bir vadi içine inşa edilmiş ve çok kalabalık olmadığı için güzel görünüyor. Kalenin iç tarafı da büyükçe ama kimsesiz. Biz ziyaret ettiğimizde tek bir kişi bile yoktu. Turistik açıdan popüler değil, girişte herhangi bir giriş ücreti de ödemiyoruz.

Bosna Hersek Stolac Old Town Tarihi Kaleler
Bosna Hersek Stolac Old Town Tarihi Surlar

Kaleye girdiğinizde kale basamakları sizi zaten yönlendiriyor en tepeye doğru. Tepeye vardığınızda ise kalenin arka tarafına bakan geniş alanı kuşbakışı olarak izleyebiliyorsunuz.

Stolac Old Town Kasabasi Bosna
Stolac Old Town Gezi Yazisi

Stolac nerede ve nasıl gidilir?

Dubrovnik, Bosna Hersek ve Karadağ‘ın kesişim noktalarına yakın bir yerde olan Stolac Old Town, Blagay Tekkesi‘nden Karadağ’ın turistik yeri Kotor‘a doğru ilerlerken uğradığımız bir kasabaydı. Old Town bir tepede yer alıyor ve kapısına kadar araçla gidebiliyorsunuz. Aşağıya bırakmak isterseniz asfalt yolda bir tırmanış yapmanız gerektiğini söyleyelim. Sıcak havalarda yorucu olabilir. O nedenle eğer aracınız varsa kale kapısına kadar çıkabilirsiniz.