Bozcaada'da Yapmadan Dönmemeniz Gereken 7 Aktivite

Bozcaada, bir yerde birbirinden farklı aktivite arayanların tercih ettiği bir yer. Sonu olmayan üzüm bağları, bisiklet turları için engebeli yolları, gün batımını seyredebileceğiniz doğal güzellikleri, birbirinden güzel plajları, kumsalları ve koyları olan Bozcaada, sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin akıllarına gelen ilk tatil beldesi.

1 Bozcaadayı Bisikletle Turlayın

Bozcaada’yı arabasız gezmenin en iyi yolu bisiklet kiralayarak gezmektir. Böylece istediğiniz koyda, istediğiniz kadar süreyle vakit geçirebilirsiniz. Bozcaada aktiviteleri arasında en popüleri olan bisiklet turlarını gerçekleştirmek için önerilen iki seçenek var. Adanın ortasından rüzgar güllerine doğru giden yol düzdür. Adanın güneyinden giden yol ise engebelidir, ama manzarası daha fazladır, Akvaryum Koyu gibi adanın güneyindeki tüm koyları görme imkanınız olur.

bozcaada bisiklet turlari gezi yazisi 400x266
bozcaada bisiklet turlari gezisi 400x266

2 Polente Fenerini ve Rüzgar Güllerini Görün

Bozcaada’ya esen güçlü rüzgardan faydalanılması için 2000 yılında yapılan rüzgar gülleri, Bozcaada’yı ziyaret eden herkesin yapılacaklar listesinde olması gereken bir aktivite. Adanın en batısında yer alan rüzgar gülleri güneşin batışında da başka bir havaya bürünüyor. Mutlaka görülmeli.

bozcaada ruzgar gulleri gunbatimi 400x266
bozcaada ruzgar gulleri gun batimni izlemek 400x266

3 Göztepe’ye Çıkın

Adanın en yüksek noktası olan Göztepe, deniz seviyesinden 190 metre yukarıda. Buradan adadaki her şeyi görebilme imkanınız var. Yukarıda bir istasyon var ama sizin işiniz manzarayla. Tepe soğuk ve alabildiğine rüzgarlı, hazırlıklı olun.

4 Bozcaada Sokaklarını Turlayın

Bozcaada, Rum ve Türk mahallesi olarak ikiye ayrılmış. Sokakları rengarenk, bakımlı ve fotoğrafçılar için oldukça özel. Bozcaada otelleri, Bozcaada sokakları, kafeleri, restoranları, çarşısı fotoğrafçılar için çok sayıda malzeme barındırıyor. En az bir saat Bozcaada sokaklarında yaya olarak yürüyün.

bozcaada sokaklari turlari 400x266
bozcaada sokaklarinda gezmek 400x266

5 Bozcaada Bağ Turlarına Katılın

Yaz aylarında hergün merkezden kalkan Bozcaada Bağ Turları bulunuyor. Şarap üretim tesislerinde size şarap ve peynir ikramları yapıldıktan sonra traktörle Çamlıbağ bağlarına gidiyorsunuz Ardından Bozcaada’da gün batımını izlemeye rüzgar güllerine gidip, şaraplarınızı içerek güneşle tekrar görüşmek üzere vedalaşıyorsunuz.

6 Bozcaada’nın Gezilecek Tarihi Yerlerini Gezin

Bozcaada tarihi yapıların bulunduğu yerlerden biridir. Şehrin merkezinde yer alan ve harika bir liman manzarası olan Bozcaada Kalesi, her yıl çeşitli etkinliklerin ve kutlamaların yapıldığı Ayazma Manastırı Bozcaada’da gezilecek yerler arasında olmalı.

bozcaada kalesi muzesi gezilecek yerler 400x266
ayazma manastiri bahcesi 400x266

7 Tertemiz Plajlarında Yüzün

Bozcaada, üç tarafı girilebilen koylarla ve plajlarla çevrili bir ada. Ayazma Plajı, Akvaryum Plajı, Habbele Plajı, Sulubahçe Plajı başta olmak üzere tesisi olan, olmayan, kamp kurulabilen, rüzgara göre tercih yapabileceğiniz plajları mevcut. Herbirinde yüzme keyfi bir başka, vaktiniz varsa kısa molalarla hepsinde yüzün, denizin tadını çıkarın.

bozcaada habbele koyu plaji 400x266
ayazma plaji gezi yazisi 400x266

Bozcaada’da masmavi denizinde dalış ve rüzgar sörfü aktiviteleri de yer alıyor. Yılın belli dönemlerinde Bozcaada’nın kuzey kenarındaki denizinde çeşitli sörf etkinlikleri düzenleniyor.