Bozcaada Ayazma Manastırı

Sayıları sekizi bulan çınar ağaçları, çift oluklu tarihi çeşmesi ve küçük bir şapelden oluşan Bozcaada Ayazma Manastırı, Bozcaada’nın güneyinde yer alıyor. Kelime anlamı Hagia Ma, yani kutsal su anlamına gelen Ayazma Manastırı, 1734 yılında yaptırılmış.

Manastır, her sene 26 Temmuz’da ibadete açılıyor. MS 138 – 161 yılları arasında yaşamış olan Azize Aya Paraskevi’ye özel bir gün olan 26 Temmuz’da insanlar burada toplanır ve eğlenirler. Halk arasında Ayazma Panayırı olarak bilinen bu özel günde, büyük çınar ağaçlarının gölgelerinde kurulan masalarda yemekler yenir, müzik eşliğinde dans gösterileri yapılır.

ayazma manastiri bahcesi 400x266
ayazma manastiri bodrum 400x266

Ayazma Panayırı, dini ve mitolojik anlamda çeşitli öğeler barındırır. Sabah vakitlerinde toplanan halk ile birlikte yılın ilk üzümü kutsanır ve Tanrıya teşekkür edilir. Dindar halk, bu ayinden önce üzüm yemez, sonrasında üzüm yemeye başlar. Öğle saatlerine doğru Gökçeada ve Bozcaada Metropoliti tarafından yönetilen ayin başlar.

Burası, 2015 yılından beri Ayazma’nın güzel deniz manzarasına karşı Manastır Cafe Restaurant olarak da hizmet veriyor. Söylenene göre önceleri otuzun üzerinde manastır varmış Bozcaada’da, ancak zamanla yıkılmışlar. Ayazma Manastırı, Ayazma Plajı yolundan yokuş aşağı inerken sağda kalır. Bahçesi ve yapısıyla kendini belli eder.