Bozcaada Gezi Rehberi

Bozcaada Gezi Rehberi

Türkiye’nin üçüncü büyük adası Bozcaada; havası, doğası ve denizi ile yaz aylarının popüler turistik bölgelerinden. İstanbul’da oturanlar için Bozcaada her ne kadar uzak görünse de, İstanbul Bozcaada arası 7 saat civarında. Bir hafta sonu Bozcaada’yı gitmeniz ve vakit geçirmeniz mümkün.

Bozcaada’da gezilecek yerlere başlamadan önce Bozcaada’ya ulaşım konusunda birkaç bilgi verelim. Geyikli’ye / Bozcaada’ya giden otobüs firmaları arasında Metro ve Pamukkale de yer alıyor. Geyikli seferleri sizi Bozcaada istikametine götürecek ilk vasıtadır. Cuma akşamı Geyikli otobüsüne binerek 7 saat sonra, yani Cumartesi sabahı Geyikli’de olabilirsiniz. Geyikli, Bozcaada’ya giden feribotların kalktığı yerdir. Otobüs sizi Geyikli İskelesi‘nde indirir. Eğer yaz dönemi dışındaysanız otobüsler Ezine‘ye kadar gidecektir. Ezine’den Geyikli’ye minibüsler aracılığıyla ulaşmanız gerekir.

Bozcaada feribot seferleri

İskeleye doğru giderek arabalı feribotun güncel hareket saatlerini öğrenin. Oraya kadar gitmek istemiyorsanız gözünüz feribotta olmalı. Feribot yaklaşırken de bilet sırasına girebilirsiniz. Otobüs, son durağına erken vardıysa civardaki kafelerden birine oturabilir, feribotun geliş saatini çay içerek bekleyebilirsiniz. Güncel Bozcaada feribot saatlerine Gestaş web sitesinden ulaşabilirsiniz. Bozcaada’ya geçmek için kullanılan vapur seferleri için online rezervasyon ile bilet de alabilirsiniz. Hani yoğun olur, kısıtlı zamanınız olur, online rezervasyon yaptırmak iyi bir tercih olabilir. 6 saat öncesine kadar %100 iadeli iptal hakkınız var. 15 dakika öncesine kadar ise %50 iade hakkınız bulunuyor. Yaz aylarında Çanakkale Bozcaada feribot seferleri de açılıyor. Çanakkale Bozcaada feribot sefer saatleri ayrıntıları için tıklayın.

Muhtemelen çok kalabalık bir feribot sizi bekliyor olacak, ama bu sizi yıldırmasın. Güzel bir iki gün geçireceğinize garanti verebilirim. Feribot karşı iskeleye, Bozcaada iskelesine yanaşırken tüm heybetiyle sizi ilk karşılayan Bozcaada gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken Bozcaada Kalesi olacak.

Bozcaada’da 1. Gün

Bozcaada’da ne yapılır? Adaya iner inmez önerim eşyalarınızı otele koyup, ardından güzel bir kahvaltı yapıp kendinizi dışarı atmanız. Hemen civardaki bisikletçilerden bir bisiklet kiralayın. Kendilerinden bir harita alıp yolu anlatmalarını rica edin. Biz uzun yolu olan rotayı tercih ettik. Bu rota üzerinde birçok koy ve güzel manzaralar var. Bozcaada’ya gelindi mi en azından bir defa tüm adayı bisiklet ile dolaşmalısınız. Bozcaada bisiklet turları için harika bir rota.

Yapacağınız ve gün boyu sürecek olan bisiklet turunuz toplamda 29 kilometreyi bulacak. Ama birbirinden güzel koylara girme ve Bozcaada’nın rüzgar güllerini görme fırsatı yakalayacaksınız. Bisiklet turu güzergahındaki Akvaryum Koyu’nu ve Ayazma Koyu’nu mutlaka görün, buralarda denize girin. Adanın en güzel koylarından ikisidir.

Bozcaada Ruzgar Gulleri Genel
Bozcaada Ruzgar Gulleri Ucurumu

Zamanınızı öyle bir ayarlayın ki güneş batmadan rüzgar güllerine ulaşmış olun. İmkanınız varsa burada güneşi batırmak harika bir seçim ve deneyim olur, üstelik sevdiğiniz içeceklerinizi de yanınıza alarak. Adada üzüm bağları bol olduğundan genellikle şarap ve peynir tercih edilir günü batırırken. Ancak güneş battığında döneceğiniz yolu da hesap ederek hareket edin. Yollar düz olmasına karşın karanlık olabiliyor. Merkeze ulaştığımızda ise bisikletleri aldığımız yere bırakarak şehir içinde keyfimize bakmaya devam ediyoruz.

[postlink id=”2390″ title=”Bozcaada: Orijinal Adıyla Termesos”]

Bozcaada’da 2. Gün

Bozcaada’da gezilecek yerler nerelerdir? Bozcaada’da yapılacak çok şey olmadığından gezilecek yerleri gezip meydandan kalkan minibüsler aracılığıyla Ayazma Plajı‘na gidip, hem yüzüp hem güneşlenebilirsiniz. Ayazma Plajı size kalabalık gelirse yanındaki Sulubahçe Plajı’nı veya onun da yanındaki Habelle Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Biz merkezden kalkan minibüslerle Ayazma Plajı’na girmiştik, çok da memnun kaldık. Giriş ücretsiz, ancak şezlong ve şemsiyeler ücretli. Ama önce otelimizde kahvaltı yaptıktan sonra neler yapabileceğimize bir bakalım.

Kahvaltıdan sonra güne ilk olarak Bozcaada Kalesi‘nden başlayabiliriz. Adanın kalkan görevini yıllarca üstlenen Bozcaada Kalesi’ne mutlaka çıkın, kalenin çok güzel ada ve deniz manzarası bulunuyor. Savaşta kullanılan malzemeleri ve denizden çıkarılan amforaları yakından incelemeniz mümkün.

Bozcaada Kalesi Ici
Bozcaada'da nereler gezilir?
Bozcaada Klesi Surlari
Bozcaada görülecek yerler

Ardından 10 dakikalık mesafede bulunan Yerel Tarih Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Müzede ada ile ilgili birçok bilgi, fotoğraf bulabilir, adanın geçmişine güzel bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Çeşitli mesleklerin, özellikle Bozcaada’nın içkisi olan şarapçılığın anlatıldığı odalar, çocukluğumuzun tüketim malzemeleri ve Çanakkale Savaşı’nda kullanılan malzemelerin sergilendiği müze, tarih severlerin mutlaka uğraması gereken türden.

[postlink id=”2382″ title=”Yerel Tarih Müzesi”]

Kalan vaktinizde Bozcaada sokaklarını dolaşın. Birbirinden ayrılan Türk ve Rum mahallelerini, rengarenk evleri gezin. Her biri bakımlı, her biri rengarenk. Özellikle fotoğrafçılar için iyi kareler çıkabilir burada. Zaten çok büyük bir yer değil, yaklaşık bir saatte merkezdeki tüm sokakları gezmeniz mümkün.

Bozcaada Sokaklari
Bozcaada sokakları
Bozcaada Sokaklari Gezisi
Bozcaada önemli noktalar

Sıkışık bir programa sahipseniz Bozcaada gezisi için bir hafta sonu yeterlidir. Ama biraz daha vakit geçirmek isterseniz, Bozcaada’da kamp yaparak doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Bozcaada’da neler yapılır merak ediyorsanız Bozcaada’da Yapmadan Dönmemeniz Gereken Aktiviteler adlı sayfamızı ziyaret edin.