Bozcaada'nın En Güzel Koyları ve Plajları

Bozcaada, birbirinden güzel plajlara ve koylara ev sahipliği yapıyor. Genel olarak güzel denizleri olmasına karşın, oldukça soğuk oluyor, ama yazdan sonraki iki ay yılın en sıcak denizine sahip. Denizleri sığ, bir anda derinleşmiyor. Bu nedenle yüzme bilmeyenler veya derin sulardan çekinenler için de ideal bir seviyede. Bu yazımızda Bozcaada’da nerede denize girilir, denizi nasıldır? En çok tercih edilen Bozcaada plajları hangileridir? Bunlardan bahsedelim.

Ada olmasından mütevellit bir sürü küçük koya sahip olan Bozcaada‘daki her koy bisikletle ya da şahsi araçlarla ulaşılabilir konumda. Ada olmasının bir avantajı da, esen rüzgarın yönüne bakılarak adanın diğer tarafındaki koylarında rüzgar olmadan yüzülebiliyor olması. İnceleyeceğimiz Bozcaada koylarının konumlarını Bozcaada Plajları Haritası‘na bakarak görebilirsiniz.

bozcaada plajlari haritasiBozcaada Plajları ve Koyları Haritası

Bozcaada Ayazma Plajı:

Bozcaada sakinlerinin ya da turistlerin en çok tercih ettiği plajdır Ayazma Plajı. Suyu oldukça temiz. Ayazma Plajı’na ulaşım ada merkezinden düzenli olarak kalkan ve kişi başı 3,5TL olan minibüslerle mümkün. Merkezden 7 km uzaklıkta olan Ayazma Plajı’na giriş ücreti yok, ancak şezlong ve şemsiyeleri kullanmak isterseniz ücretl. Kumlara havlunuzu serip ücretsiz bir şekilde anın tadına varabilirsiniz.

ayazma plaji gezi yazisi 400x266Bozcaada Ayazma Plajı
ayazma plaji gezilecek yerler 400x266Bozcaada'da nerede yüzülür?

Yüzmekten ya da güneşlenmekten karnınız acıkırsa tesisin arkasında karnınızı doyurmak için kafe ve restoranlar, dondurma ve soğuk içecek alabileceğiniz büfeler bulunuyor.

Bozcaada Akvaryum Plajı:

Akvaryum Plajı, Bozcaada plajları arasında bence en iyisi. Bozcaada’da nerede yüzülür diye kime sorsanız, herkes mutlaka Akvaryum Plajı’ndan bahseder. Denizi çok temiz, Denize, deniz gözlüğü ile girdiğinizde birbirinden farklı balıkların şarkısını dinlemek mümkün. Suyun berraklığı karşısında kendinizi adeta doğanın kucağında hissedersiniz. Buraya toplu taşıma olmadığı için Ayazma Plajı’na göre daha sakin. Ulaşımı bisikletle ya da özel aracınızla sağlayabildiğiniz Akvaryum Koyu’nda dinlenecekseniz yanınızda yiyecek, içecek bir şeyler bulundurun, çünkü çevrede herhangi bir kafe bulunmuyor. Minibüslerle de 11:30,  14:00 ve 17:00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

bozcaada akvaryum koyu plaji gezisi 400x266Bozcaada'da denize girilecek yerler
bozcaada akvaryum koyu plaji 400x266Bozcaada'nın en güzel plajı Akvaryum

Bozcaada Sulubahçe Plajı:

Bozcaada’nın en sakin plajlarından biri Sulubahçe Plajı. Ayazma Plajı’nı ayıran burnun diğer tarafında bulunduğu için acıktığınız an Ayazma Plajı’ndaki restoranları kullanabilme imkanınız var. Ayazma Plajı’na 300 metre mesafede yer alıyor.

Bozcaada Habbele Plajı:

Habbele Plajı da Sulubahçe Plajı’nın devamındaki plaj. Altın rengi kumuyla ve küçük taşlarıyla Akvaryum Plajı’ndan geri kalır yanı yok. Ayazma’ya göre daha sakin ve kalabalıktan uzak bir yer. Bölgedeki tek tesis Habbele Plajı’nın hemen yanındaki Mitos Beach ve işletmesini yaptığı Mitos Hotel. Burada ihtiyaçlar biraz pahalıdır, suyunuzu yanınızda götürün ve Habbele Plajı ile Mitos Plajı’nın farklı olduğunu unutmayın.

canakkale bozcaada habbele koyu plaji 400x266
bozcaada habbele koyu plaji 400x266

Bozcaada Tuzburnu Koyu:

Bozcaada’nın doğusunda yer alan Tuzburnu Plajı‘nın, önü açık olduğu için genel olarak dalgalı bir hali vardır. Özellikle Poyraz rüzgarları eserken bir hayli dalgalıdır. Tesis olmadığı için tüm imkanlarınızı kendiniz yaratırsınız.

bozcaada tuzburnu plaji gezisi 400x266
bozcaada tuzburnu koyu gezisi 400x266

Bozcaada Poyraz Koyu:

Bozcaada’nın doğusundaki başka bir koydur, yine Poyraz rüzgarlarının estiği dönemlerde tercih edilmez. Merkeze uzaklığı 2,3km olan koya 30 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabilir.

Bozcaada plajlarına nasıl gidilir? Bozcaada’da denize nereden girilir? Bozcaada’da nerede yüzülür? Bozcaada’da merkezden kalkan minibüsler aracılığıyla Ayazma Plajı, Habbele Plajı ve Akvaryum Plajı‘na gitmeniz mümkün. Diğer plajlara kiraladığınız bisikletler ya da şahsi araçlarınızla gidebiliyorsunuz. Bozcaada’nın doğusundaki merkeze yakın olan plajlara ise 30 – 40 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.