Bozcaada Rüzgar Gülleri

Güneşin batışı ile birlikte birbirinden güzel fotoğraflar yakalamanıza olanak tanıyan Bozcaada rüzgar gülleri, Bozcaada ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken bir nokta.

Bozcaada rüzgar gülleri hakkında kısa bilgi:

BORES olarak anılan Bozcaada Rüzgar Enerji Santrali‘nde, 2000 yılında yapılmış toplamda 17 rüzgar gülü bulunuyor. Bu rüzgar güllerinin yanına gittiğinizde çıkardığı ses ve rüzgâr gülünün yakından görüntüsü muhteşem. Polente Feneri ve rüzgar güllerinin uyumu inanılmaz bir görüntü sağlıyor. Ege Denizi’nin muazzam görüntüsünü karşısına alan rüzgar gülleri, Bozcaada nüfusunun 30 kat fazlasına yetebilecek miktarda elektriği üretmekte. Elektrik fazlasının anakaradaki elektrik dağıtım merkezlerine ulaşması, yeraltındaki kablolar vasıtasıyla mümkün olabiliyor.

bozcaada ruzgar gulleri gezi notlari 400x266
bozcaada ruzgar gulleri pervanesi 400x266

Bozcaada rüzgar gülleri nerede ve nasıl gidilir?

Rüzgar güllerine gitmek için bisiklet kiralamanız mümkün. Beğendiğimiz koylarda denize girip, gezilecek diğer yerleri gezdiğimiz halde güneş batmadan ulaşmıştık rüzgar güllerine. Oldukça keyifli bir yola sahip olan rüzgar güllerinin Ayazma tarafındaki yolu sürekli olarak engebeli. Bu nedenle bisiklet ile rüzgâr güllerine ulaşmayı, ancak bisiklet kullanmayı seven ve yeterli kondisyona sahip insanlara öneriyorum. Tercihiniz bisiklet olacaksa dikkat etmeniz gereken başka bir nokta daha var. Güneşi rüzgar güllerinde batırmak ve gün batımını izlemek geri dönüş yolculuğu için riskli olabilir. Dönüş yolu gidiş yoluna göre daha düz, fakat şehir merkezinin dışında yollar karanlık, bilginiz olsun.

Bozcaada’nın batı ucundaki Bozcaada rüzgar güllerine ulaştığınızda girilmez tabelasını görünce kafanız karışmasın. Soldaki toprak yoldan gittiğiniz takdirde giriş serbest. Yol kumlu olduğu için bisiklet ile gelen ve yolun sonundaki fenere ulaşmak isteyen ziyaretçiler, zaman zaman bisikletlerinden inip yaya olarak devam etmek zorunda kalabilirler. Yürümeniz gereken yol kumdan olduğu için daha rahat etmeniz adına ayağınızda terlik yerine ayakkabı olmasında fayda var.

bozcaada ruzgar gulleri 400x266
bozcaada ruzgar gulleri genel 400x266

Bozcaada’da gün batımı nereden izlenir?

Bozcaada’da gün batımı en iyi rüzgar güllerinin yakınında izlenir. Ne kadar romantik bir aktivite. Günbatımına kalacaksanız şayet, birkaç piknik malzemesi ve ada şarabı harika olacaktır. Gün batımını izlemeye gelen birçok kişi bunu yapıyor ve yeterince kalabalık oluyor. Hatta kimileri daha erken gidip yer kapma telaşına bile giriyorlar. Arabalı gidecekler için arabanızda portatif bir sandalya bulundurun. İşte o zaman keyfinize diyecek yok. Bkz: Bozcaada’da gün batımı saati

Bozcaada rüzgar güllerine ulaşım nasıl?

Bozcaada rüzgar güllerine ulaşım için çeşitli alternatifleriniz de var. Bisiklet kiralamadıysanız ve aracınız yoksa Bozcaada’da hergün gün batımı turları düzenleniyor. Merkezdeki minibüs durağından kalkan minibüsler akşam boyunca faaliyet gösteriyor. Öncelikle şarap fabrikasına uğranıyor, ziyaretçiler buradan şaraplarını alıp Ayazma’ya doğru gidiliyor. Kısa bir ihtiyaç molasından sonra Polente Feneri’nde gün batırılıyor ve sonrasında Çayır Mevkii’nden merkeze dönülüyor.

bozcaada ruzgar gulleri gun batimi 400x266
bozcaada ruzgar gulleri gunbatimi 400x266

Polente Feneri

Rüzgar güllerinin sonunda, Bozcaada’nın batı ucunda Polente adındaki fener bulunuyor. 1861 yılında yapılan Polente Feneri, denize 32 metre yüksekliğinde konumlandırılmış. Işığını 15 deniz mili uzaklığına gönderebilir. 1 deniz milinin 1,852 metreye karşılık geldiğini düşünürsek, 27,78 km kadar uzaklığa ışığını yansıtabilir düzeyde.

bozcaada ruzgar gulleri polente feneri 400x266
bozcaada ruzgar gulleri yel degirmenleri gezisi 400x266