Brugge Church of Our Lady

Brugge Church of Our Lady

Büyük bir kulesi olan The Church of Our Lady’yi Brugge gezilerinde ziyaret etmeden olmaz. Brugge şehrinin her yerinden görülebilen bu kulenin uzunluğu 122 metre. Şehirdeki en uzun yapı olmasının yanı sıra dünyadaki ikinci en uzun tuğla yapımı kule olarak biliniyor. En uzun tuğla yapı Almanya, Landshut’ta bulunan 130 metre yüksekliğindeki Aziz Martin Kilisesi’ymiş.

The Church of Our Lady’yi bu kadar önemli kılan başka bir nokta ise muhafaza ettiği muhteşem Madonna ve Çocuk (Madonna and Child) heykeli. Brugge’li Madonna olarak bilinen heykelde Meryem ve kucağında bebek İsa tasvir edilmiş. Bu muazzam heykel Michelangelo‘nun İtalya’da bıraktığı tek heykel olduğu söyleniyor. Heykel, bir tüccar tarafından satın alınıp Brugge’e götürülmüş. Bölgeyi ele geçirenler ve yağmalayanlar tarafından heykel birkaç defa kaçırılmış olsa da, her seferinde bulunup tekrar getirilmiş.

Brugge The Church Of Our Lady Binasi

Madonna ve Çocuk heykeli kurşun geçirmez cam ile korunuyor. 1979 yılında San Pietro Kilisesi‘nde bulunan Michelangelo’nun Pieta adlı eserine yapılan saldırı sonrası, The Church of Our Lady’de bulunan heykeli bu şekilde korumayı seçmişler Heykelin yanına da yaklaşık 5 metreden fazla yaklaşılmıyor.

Brugge The Church Of Our Lady Madonna Cocuk
Brugge The Church Of Our Lady Madonna Child

Kilisenin ortasındaki alanda göreceğiniz iki mezar lahitleri, Bourgogne Dükü I. Charles (Charles the Bold) ve kızı Mary‘ye ait. Siyah mermer üzerindeki bronz süslemeler de görülmeye değer. Her iki mezarın baktığı noktada ise Barend van Orley tarafından yapılan, İsa’nın çarmıha gerilişini anlatan üç parçalı bir tablo bulunuyor.

Brugge The Church Of Our Lady Lahitler
Brugge The Church Of Our Lady Barend Van Orley

Brugge The Church of Our Lady binasını Pazar günleri 13:30 – 17:00 saatleri arasında, haftanın diğer her günü 09:30 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kiliseye giriş ve Madonna ve Çocuk heykelini görmek için de ücret ödemeniz gerekiyor.