Brüksel Adliye Sarayı

Brüksel Adliye Sarayı

Brüksel Hukuk Mahkemeleri şeklinde de geçen Brüksel Adliye Sarayı, Belçika’daki en önemli yapı ve 19. yüzyılda yapılan en büyük bina ve şu an dünyadaki en büyük adliye binası. Bina, 160x150m boyutunda. 24bin ton ağırlığı olan kubbe ise yerden 104m yükseklikte. Yüzlerce mahkeme odası olan Brüksel Adalet Sarayı, Vatikan’daki Aziz Peter Bazilikası‘ndan daha büyük.

Belçika Kralı bir adalet sarayı yaptırmak istediğinde önce bir yarışma açmış, ama yarışma sonuçlarının bir tanesini bile beğenmemiş. Kendi seçtiği bir mimar ile anlaşarak inşaata başlamasını istemiş. 1866 – 1883 yılları arasında ünlü mimar Joseph Poelaert tarafından Brüksel‘in Galgenberg adındaki tepesine, Ortaçağ’da idam cezasına çarptırılan suçluların asıldığı yerde dikilmiş bina. Yapılma sırasında çevredeki evlerin büyük bir kısmı yıkılmak zorunda kalmış, Ev sahipleri bundan hiç hoşlanmamış, hatta mimar kelimesi acı veren bir kelimeye bile dönüşmüş, ancak Belçika hükümeti ev sahiplerini tazminatla ya da maddiyatla bir şekilde memnun etmiş.

Bruksel Adalet Sarayi Binasi
Bruksel Adalet Sarayi Gezilecek Yerler

Baktığınızda içinizi ürperten heybetli yapı, II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar geri çekilirken ateşe verilmiş ve adalet sarayı büyük oranda zarar görmüş. O dönemdeki restorasyon çalışmaları sırasında yapı genel olarak onarılmış ve kubbe iki buçuk metre yüksekte yeniden inşa edilmiş. Günümüzde yapı duvarları ve kubbedeki restorasyon 2003 yılından beri hala devam ediyor. Kubbe etrafında restorasyon malzemelerini görebiliyoruz. Restorasyon şirketinin adalet sarayı ile bağlantısının kopması ve restorasyon malzemelerinin kim tarafından kaldırılacağı tartışıldığı duyumunu da almadım değil.

Brüksel Infantry Memorial

Brüksel Adalet Sarayı’nın hemen önünde Brüksel şehrine hüzünle bakan bir piyade anıtı bulunuyor. 1. Dünya Savaşı ve 2. Dünya Savaşı sırasında hayatlarını kaybeden Belçikalı askerlere adanmış bu anıt.

Bruksel Adalet Sarayi Aniti
Bruksel Adalet Sarayi Manzarasi

Edouard Vereycken tarafından tasarlanan anıtın üzerinde “Ülkeleri için hayatlarını kaybeden askerlere…” metni bulunuyor. Anıtı inceledikten sonra Brüksel manzarasını izlemeyi de unutmayın. Anıtın bulunduğu alana Rue des Minimes’ten asansörleri kullanarak çıkabilirsiniz.