Brüksel Autoworld Otomobil Müzesi

Autoworld, bir araba müzesi. Cinquantenaire Parkı’nın güneyin yapıda yer alan Brüksel Autoworld Araba Müzesi, yüzlerce tarihi arabanın yanısıra kraliyet ailesinin arabalarını da sergiliyor.

Gent doğumlu Ghislain Mahy’in otomobile ve mekaniğe olan merakı bu müzenin açılmasına vesile olmuş. Autoworld, otomobil meraklıları için muazzam bir müze. Her dönemden araç var. Atlı arabalardan spor arabalarına, motorsikletlere kadar geniş bir araç yelpazesi var müzenin.

bruksel autoworld araba galerisi 400x266
bruksel autoworld araba otomobil sergisi 400x266

Dünyanın en çok satan otomobilleri arasına giren ve 1927 yılına kadar üretilen 1922 model Ford Model T, FN 1300 Sport, 1925 model Hanomag Kommissbrot, tekneye benzer yapısıyla dikkat çeken 1927 model Ravel Type, Citroen’in ilk önden çekişli arabası 1934 model Citroen Type 7A, 50’li yılların halk arabası olarak bilinen Volswagen Beetle, Alman uçak fabrikası Messerschmitt’in uçak üretimini durdurmak zorunda kalarak biz de araba üretiriz diyerek ürettiği kokpit benzeri yapısıyla dikkat çeken 1955 model Messerschmitt, önden kapılı BMW Isetta Type, adeta filmlerden müzeye girmiş Cadillac serisi arabalar, hem karada hem denizde gidebilen Amphibicar, 70’li yılların ünlü spor arabalarından Alpine gibi birçok türden arabayı Autoworld Otomobil Müzesi‘nde görebilirsiniz.

bruksel autoworld otomobil tarihi 400x266
bruksel autoworld otomobil sergisi gezilecek yerler 400x266

İstanbul Rahmi Koç Müzesi’ndeki otomobil galerisini önceden ziyaret edenler varsa aranızda, Autoworld’daki araçlar da yabancı gelmeyecektir. Buradak ibazı araba modelleri, Rahmi Koç Müzesi’nde de var. Hatta belki de tüm araba müzelerinde böyle bir durum vardır belki.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Autoworld Otomobil Müzesi’nde dönem dönem geçici sergiler de oluyor. Dünya genelinde özel yarış arabaları gibi bazı koleksiyonlar araba müzelerini dolaşıyorlar. Siz de böyle bir sergiye denk gelebilirsiniz. Özel araba tutkunuysanız ve sergilere göre ziyaret etmeyi düşünüyorsanız Brüksel Autoworld’un web sitesine bakabilirsiniz.

bruksel autoworld yaris arabalari sergisi 400x266
bruksel autoworld sergisi tarihi arabalar 400x266

Brüksel Autoworld giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Autoworld giriş ücreti 10€. Biraz pahalı, ama Brussels Card’lılar ücretsiz girebiliyor. Nisan – Eylül ayları arasında ve haftasonları 10:00 – 18:00, kış sezonunda 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Brüksel Autoworld nerede ve nasıl gidilir?

Müze, Brüksel’deki Cinquantenaire Parkı’nda yer alıyor. Buraya ulaşmak için 22, 27, 80 numaralı otobüs hatlarını kullanarak Merode durağında, 12, 21, 22, 36, 60, 79 hatlı otobüsleri kullanarak Schuman durağında, 61, 81 tram hatları ile Merode durağında, 1 ve 5 numaralı metro hatlarını kullanarak Merode ya da Schuman istasyonlarında inerek 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.