Brüksel Çikolata Müzesi: Çikolata Severler İçin Avrupa'nın En İyi Müzesi

Brüksel Çikolata Müzesi: Çikolata Severler İçin Avrupa'nın En İyi Müzesi

Brüksel’deyken kaçırmamanız gereken birkaç önemli cazibe merkezi vardır. Elbette Grand Place ve Manneken Pis gibi eserlerin olduğu yerler de var, ancak içinizdeki tatlı düşkünü için Brüksel Çikolata Müzesi‘ni ziyaret etmeden Brüksel’den ayrılmak olmaz. Brüksel çikolatalarıyla ünlü bir şehir ve her köşe başında çikolata dükkanları bulunuyor. Bunların biri aynı zamanda Brüksel Çikolata Müzesi olarak hizmet veriyor ve kakao ile çikolata hakkında bilgilenmenizi sağlıyor.

Çikolata Müzesi şehrin kalbinde yer alır ve Belçika’da çikolata yapımının tarihini anlatır. Çikolatanın Belçika’ya ilk kez nasıl girdiğini ve kısa sürede Belçika kültürünün vazgeçilmez bir parçası haline nasıl geldiğini öğrenirsiniz bu müze vasıtasıyla. Belçika’da çikolatanın zengin tarihini öğrenmenin yanı sıra, yıllar boyunca Belçikalı çikolatacılar tarafından kullanılan eski çikolata yapım ekipmanlarından bazılarını da göreceksiniz. Ve tabii ki lezzetli Belçika çikolatalarının tadına bakacaksınız.

Brüksel Çikolata Müzesi‘nde hayal gücünün sınırı olmadığını söyleyebiliyoruz. Mannaken Pis heykelinin de aralarında olduğu çikolatadan yapılmış heykellerden, çikolata harfleri ve onlarca şeyi görebilirsiniz. Müze içindeki satış bölümünden gördüklerinizi satın alabiliyorsunuz da.

Bruksel Cikolata Muzesi Mannaken Pis Heykeli
Bruksel Cikolata Muzesi Aletler

Müze, bir çikolata müzesi olduğundan çikolata tarihine de değinilmiş. Çikolatanın yapıldığı kakaonun nasıl göründüğü, nereden getirildiği hakkında fikir edinebiliyorsunuz. Tüm bunları burnunuza gelen buram buram çikolata kokusuyla yapıyorsunuz.

Bruksel Cikolata Muzesi Kakao Parcaciklari
Bruksel Cikolata Muzesi Kakao

Brüksel Çikolata Müzesi’ne gitmemizin nedeni Brussels Card’a sahip olmamızdı. İyi de oldu. Çünkü müzede düzenli olarak bir çikolata gösterisi yapılıyor. Daha doğrusu çikolataların nasıl yapıldığı hakkında küçük bir workshop gibi bir şey. Ustalardan biri İngilizce ve Fransızca olarak çikolatanın yapımını anlatıyor. Gösteri, müze açık olduğu süre boyunca düzenli aralıklarla yapılıyor. Gösteri sonunda çikolatalardan tadabiliyorsunuz.

Brüksel Çikolata Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müze girişi ücretli, Brussels Card şehir kartınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Müzenin çalışma saatleri 10:00 – 17:00 arası.

Brüksel Çikolata Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müze, Brüksel Kent Müzesi’nin bulunduğu Grand Place meydanına bağlanan Rue de la Tete d’or adlı sokağında bulunuyor. Brussels City Hall’un yanında.

Eğer bir çikolata hayranıysanız, Brüksel Çikolata Müzesi’ni ziyaret etmek kesinlikle zaman ayırmaya değer. Sadece çikolatanın tarihi ve üretimi hakkında bilgi edinmekle kalmayacak, aynı zamanda dünyanın en yaratıcı ve lezzetli çikolata kreasyonlarından bazılarını da göreceksiniz. Ve en iyisi, bunların tadına kendiniz bakabilirsiniz.