Brüksel Gezi Rehberi 2. Gün

Brüksel Gezi Rehberi 2. Gün

Avrupa’nın ve Avrupa Birliği’nin başkentinin Brüksel olması AB’nin AB komisyonu, AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nu barındırmasında yatıyor. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü olarak da bilinen NATO’nun kuruluşunun öncüsü Brüksel olduğundan NATO merkezi de Brüksel’de. Brüksel, siyasi açıdan Avrupa’da önem arz ediyor. Biz turistik açıdan gezmeye devam edelim.

Brüksel gezimizin 1. gününde Old Town civarını gezmiştik. 2. gün ise Old Town’ın dışına çıkacağız ve zaman zaman toplu ulaşım araçlarımı kullanmamız gerekecek. Cinquantenaire Parkı’nda başlayacak yolculuğumuzu, dinozor fosilleriyle ünlü doğal bilimler müzesi ile şahlandıracağız. Sonrasında tarihi birkaç yere uğrayıp günü sonlandıracağız.

Cinquantenaire Parkı

Sabah uyanır uyanmaz ilk işimiz Cinquantenaire Parkı‘na ulaşmak. Müzelerin açılış saati olan saat 10:00 gibi parkta oluyoruz. Burası parktan ziyade kraliyete bağlı müzeler topluluğu. Askeri ve donanma müzesi, otomobil müzesi ve kültür, sanat, tarih müzesi bu parktaki yapılarda ziyarete açık.

[postlink id=”11190″ title=”Cinquantenaire Parkı Müzeleri”]

Cinquantenaire Parkı‘ındaki tüm yapıları ayrı ayrı ele aldığımız sayfamıza girip detaylı bilgi alabilirsiniz. Parktaki tüm müzeleri gezdikten sonra rotamızı doğal bilimler müzesine çeviriyoruz.

Brüksel Doğal Bilimler Müzesi

Cinquantenaire Parkı’ndan 1,5km uzaklıktaki Brüksel Doğal Bilimler Müzesi‘ne yaklaşık 20 dakikada yürürsünüz. Tramvay ile gitmek isterseniz Autoworld binasının arkasından 80 numaralı hattı kullanarak 6 dakikada varabilirsiniz.

Bruksel Dogal Tarih Muzesi Iguanodon Dinozor
Bruksel Dogal Tarih Muzesi Gergedan Dinozor

Brüksel Doğal Bilimler Müzesi gördüğüm en iyi ve çeşitli müzelerden biri. Özellikle yakın çevredeki dinozor fosillerinin sergilendiği dinozor salonları görülmeye değer. Burada geçmişte yaşamış, soyu tükenmiş birçok canlının fosillerini ve kemiklerini yakından görebilirsiniz. Gerçekten şuur ve iştah açıcı, mutlaka girilmesi gereken bir müze.

Parlamentarium

Brüksel Doğal Bilimler Müzesi’nin yanı başında, birkaç dakika yürüme mesafesinde Avrupa Parlamentosu yer alıyor. Parlamentonun bir de ziyaretçiler için olan bölümü var. Parlamentarium ise ziyaretçilerin ücretsiz olarak girip bilgi alabilecekleri müze gibi bir yer. Size küçük multimedya cihazı veriyorlar ve müze içerisinde interaktif olarak bu aleti kullanıyorsunuz. Avrupa Parlamentosu üyeleri hakkında bilgi alabilir, parlamentonun çalışma mantığını öğrenebilir, Avrupa’da Brüksel, Lüksemburg ve Strazburg’daki 3 farklı parlamento binasını inceleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra 360 derece ekranlarda da parlamentoda neyin ne olduğu ile ilgili dijital sunumlar yapılıyor. Pazartesi sabah hariç haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Halle Gate

Parlamentarium’un önündeki Luxembourg Square‘de yer alan Luxembourg durağından 22 numaralı hatta binip 20 dakikalık bir yolculukla Porte de Hal durağında iniyoruz. Eski surların geçiş kapısı olan Halle Gate, eskiden geçişleri kontrol etmek için kullanılıyordu, ancak günümüzde kraliyet müzelerinin bir parçası. İçinde birkaç zırhlı giysi sergisi bulunuyor. Kulenin tepesine çıkıp çevreyi panoramik olarak izleyebiliyorsunuz. Bence girilmeli, Brussels Card’ınız varsa düşünmeyin zaten.

Basilica of the Sacred Heart

Avrupa’nın en büyük bazilikaları arasında yer alan Basilica of the Sacred Heart‘a Halle Gate’ten ulaşmak için Porte de Hal durağından 6 numaralı otobüse binip Simonis durağında inmemiz gerekiyor. Simonis durağı bir parkın başlangıcı. Bazilikaya doğru birkaç dakika parkın içinden yürüyoruz. Uzunca ve düz bir park olduğundan parkın başlangıcından itibaren bazilikayı görebiliyoruz. Bazilikanın içi normal dini bir yapının büyük hali. Bazilikayı görmek gerek tabii ama bazilikayı daha tatlı kılan şey tepesine çıkma imkanı. Küçük bir ücret karşılığında tepesine çıkıp çevre manzarasını seyrediyoruz ve bu da oldukça keyifli.

Atomium

Bazilika için indiğimiz Simonis durağına dönüp tekrar 6 numaralı otobüse biniyoruz. Yaklaşık 6 durak sonra Heysel durağınıa varıyoruz. Atomium‘a en yakın durak bu, burası aynı zamanda metro durağı.

Atomium, Expo’56 için geçici olarak yapılmış bir yapı olmasına rağmen sıradışı yapısıyla beğenilmiş ve kalmasına izin verilmiş. Atomium, atoma benzer yapısıyla Brüksel’in simgesi durumunda. İçine girip en tepesine kadar çıkılabiliyor. Küreleri gezilebiliyor, herbiri farklı konseptlere sahip. Kürelerarası çalışan yürüyen merdivenlerin de ambiansı çok hoş. Merdivenlerin bulunduğu tüplerdeki ışık oyunları bizi fantastik bir filmin içinde hissettiriyor. En fazla bir saatimizi ayırım Atomium’un hemen yanındaki Mini Europe sergisine gidiyoruz.

Mini Europe

Mini Europe, Avrupa Birliği sınırlarında yer alan kentlerdeki önemli yapıların 1:25 oranında küçültülmüş ve özenle hazırlanmış maketlerinin olduğu harika bir sergi. Malta’dan İtalya’ya İspanya’dan Prag’a, Hollanda’dan Yunanistan’a kadar onlarca eserin minyatür halini görebilirsiniz.

Brüksel'de Çin Evi ve Japon Kulesi

Kral II. Leopold’un Brüksel’e kattığı onlarca yapının arasında birkaç uzak doğu binası da yer alıyor. Laeken’deki Kraliyet Alanı’nın kenarına inşa edilen çin evinin ahşap kaplamaları gibi dış panelleri Şangay‘da yapılmış. Çin evinin 100 metre güney doğusunda ise Japon mimarisine uygun bir yapı yer alıyor. Japanese Tower adındaki kule de Paris Exposition of 1900 fuarındaki bir yapıdan esinlenilmiş.

Krala göre bu yapıların esas amacı lüks bir Çin restoranı yaparak Çinli büyüklerin ağırlanmasını sağlamakmış. Hatta Çin restoranın arkasındaki binayı da garaj olarak inşa ettirmiş. Restoran fikri gerçekleşmeyince öylece kalmış. Sonrasında bir süre Japon Sanat Müzesi olarak kullanılmış. Uzak Doğu Müzeleri yapısal sıkıntılarından dolayı 2013 yılından beri kapalı, ama dış mekan ziyaretleri için uygun. Onun için biz de gezilecek son yer için burayı seçtik. Atomium’dan 1,5km kadar uzaklıkta. Görmek isterseniz güzel bir parkın içinden biraz yürümek gerekiyor.

Şehir küçük bir şehir değil ve bir gün Brüksel için çok az. İki günde Brüksel’de gezilecek yerlerin neredeyse tamamını gezmeniz mümkün olabiliyor. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında bazı yerlerde kapanış saatleri bir saat ileri alındığı için ekstra bir saat zaman kazanıyorsunuz.