Brüksel'e Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Brüksel'e Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Brüksel, sanatsal binaları, etkileyici sarayları ve parkları olan Belçika birasının ve çikolatanın en çok tüketildiği ılıman bir şehir.

Şehir kabaca aşağı şehir (lower town) ve yukarı şehir (upper town) olmak üzere ikiye ayrılıyor. Lower Town bölgesi, Manneken Pis, Grand Place gibi ilk gün gezdiğimiz bölgeyi içeriyor. Upper town ise Brüksel old town’ı yukarıdan gören bir konuma sahip. Place Royal, Brüksel Güzel Sanatlar Müzesi, Cinquentaire Parkı ve çevresi ise upper town olarak geçiyor. Brüksel Gezi Rehber 1. Gün ve Brüksel Gezi Rehberi 2. Gün sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Brüksel’in resmi dili nedir?

Brüksel’in resmi dili Fransızca, Felemenkçe ve Almanca’dır ama ağırlıklı olarak Fransızca ve Flemenkçe konuşulduğunu işitirsiniz. Halkın büyük bir çoğunluğu İngilizce biliyor, en azından ne demek istediğinizi anlayabilecek seviyede. İşletmelerde ise rahatlıkla İngilizce konuşup anlaşabilirsiniz. Buna karşılık Brüksel, 1960’lı yıllarda Belçika vatandaşlığına geçebilecek çok sayıda işçi göçü kabul ettiği için restoranlar, büfeler, çöpçüler, işçiler aniden karşınıza bir Türk olarak çıkabilir.

Brüksel’e ne zaman gidilir?

Brüksel’e gitmek için en uygun mevsim yaz mevsimidir. Brüksel’de kış Aralık, Ocak ve Şbuat aylarında olur, günler kısalır ve geceleri -0°C’yi görebilirsiniz. Mart, Nisan gibi bahar aylarında sıcaklıklar 4°C – 8°C arasında değişir. Brüksel’de yaz dönemi en hareketli olduğu zamandır. Sıcaklık değerleri 20°C ‘nin üzerine çıkar ve günlerin uzun olması, gündüz vakti daha çok gezmenizi sağlar. Ansızın yağan yağmurlar için yanınızda bir yağmur olmasında büyük fayda var.

Brüksel nerede ve nasıl gidilir?

Brüksel’e yakın iki havalimanı bulunuyor. Brüksel merkeze 20 dakika uzaklıkta olan Brussels Havalimanı (Zaventem Airport), diğeri ise 1sa 30dk mesafedeki Charleroi Havalimanı. İstanbul Brüksel arası ucuz uçak bileti almak için düşük maliyetli havayollarına hizmet veren Charleroi Havalimanı’nı tercih etmelisiniz. İstanbul’un Sabiha Gökçen’i gibi bir şey. Charleroi’ye Pegasus uçuyor. Brüksel Havalimanı’na ise THY.

[postlink id=”11436″ title=”Brüksel’de Ücretsiz Yapılacak Şeyler”]

Brüksel Havalimanı’ndan Brüksel şehir merkezine ulaşım: Brüksel Havalimanı’ndan Brüksel şehir merkezine tren ile ulaşmak en hızlı ve ucuz yol. Tüm trenler Brussels North, Brussels Central ve Brussels Midi tren istasyonlarından geçer. Havalimanındaki tren istasyonu terminalin bir kat altında yer alıyor.

Charleroi Havalimanı’ndan Brüksel şehir merkezine ulaşım: Flibco şirketi, Charleroi Havaalanı ve Brüksel’i birbirine bağlayan ve her 30 dakikada bir havaalanından ayrılan bir servis otobüsü tesisine sahip. Yolculuk bir saat sürüyor ve otobüs, Bruxelles-Midi‘de (Brüksel-Güney tren istasyonu) duruyor.

Charleroi Havalimanı’ndan Brüksel’e shuttle ile ulaşım: Flibco şirketi havalimanından her 30 dakikada bir shuttle servis kaldırıyor ve 1 saat süren yolculukla sizi Brüksel’de Brussels-Midi istasyonunda bırakıyor. Burası merkezi bir istasyon ve gideceğiniz her yere ulaşım imkanı olan bir yer. Biletinizi online olarak brussels-city-shuttle.com alabiliyorsunuz. Havalimanında gişeden ya da bilet cihazlarından alırsanız shuttle ücreti, hizmet bedeli eklendiği içi daha pahalı oluyor. Charleroi Havalima’nında EXIT 4’ten çıkarak otobüslere ulaşırsınız.

Brüksel merkeze gitmeyecekseniz shuttle servisi kullanmak yerine A hattı otobüslerine binip Charleroi tren istasyonuna varmalısınız. Otobüsler her yarım saatte bir 05:30 – 22:30 arası çalışırlar. Gideceğiniz noktaya tren istasyonundan hareket edebilirsiniz.

Brüksel’de şehir içi ulaşım

Brüksel’de gitmek istediğiniz yerlere otobüs, metro veya tram ile ulaşım mümkün oluyor. Ama ulaşmak istediğiniz  yerlerin en yakın durağında indikten sonra 5dk – 10dk yürümeniz gereken zamanlar da oluyor. Gelişmiş bir metro ağı olmamasına karşın şehir merkezi dışındaki yerlere metro ile ulaşım sağlanıyor çoğunlukla. Metroları her ne kadar çok pis ve eski görünümü verse de halkın en çok tercih ettiği ulaşım seçeneği.

Bruksel Metro Ulasim Haritasi

1 ve 5 numaralı hat şehrin doğu ve batı arasındaki ulaşımı sağlar. Yani Brüksel Parkı’na ve Cinquantenaire’ye ulaşmak için bu hatlar kullanılır. 2 ve 6 numaralı hatlar ise daire şeklinde hareket eder. Atomium ve Mini Europe için bu hat kullanılır. 3 ve 4 numaralı hatlar ise şehrin kuzeyi ve güneyi arasındaki ulaşımı sağlar.

Tram ulaşım ağı ise dünyanın en büyükleri arasında. 92 ve 94 hatlarını kullanarak Parc de Bruxelles, Royal Palace, Royal Museums of Fine Arts, Adalet Sarayı gibi gezilecek yerlere ulaşabilirsiniz. 32 ve 33 hatları ile Grand Place, 51 numaralı tram hattı ile Atomium ve Mini Europe’a ulaşım mümkün. Şehir içinde tram hatları tercih edilirken, şehir merkezinden uzaklara gitmek için otobüsler kullanılıyor. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki Brüksel ulaşım haritasını inceleyebilirsiniz.

Brüksel’de metro, tram ve otobüs hatları için biletleri şoförlerden almak yerine metro istasyonlarından ya da çevredeki bilet satan bayilerden almak daha ucuza geliyor. 5 kullanımlık, 10 kullanımlık bilet türlerini tercih ederseniz daha uyguna bile gelebiliyor fiyatları. Bu biletler 24 saatlik değil, günlüktür. Bu biletleri ne zaman kullanmaya başlarsanız başlayın o günün sonunda süresi dolacaktır. Toplu taşıma araçlarına binişlerde aldığınız biletleri okutma zorunluluğunuzun da olduğunu hatırlatalım.

Brüksel çevresinde gezilecek yerler nereler?

Almanya, Hollanda, Lüksemburg ve Fransa ile sınırlarını paylaşan bir ülkedir Belçika. Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel, birçok kente havayolu ve tren ile ulaşım ağına sahip. Çevresindeki her yere o kadar yakın ki iki saat sonra Hollanda’da, Fransa’da, Almanya’da olabiliyorsunuz. Örneğin Brüksel Paris arası 1sa 40dk, Brüksel Köln arası 2 saat, Brüksel Amsterdam arası tren ise yine yaklaşık 2 saat sürüyor.

ya da yarım saat sonra Brugge‘de ya da Gent‘te olmanız mümkün. Brüksel’de nereler gezilir diye merak ediyorsanız sizi Brüksel’deki turistik yerleri incelediğimiz Brüksel’de gezilecek yerler sayfamıza alalım.

Brüksel’de dikkat edilmesi gereken şeyler neler?

Brüksel’in merkezine yakın olan Schaerbeek bölgesi, 1960 ve sonraki dönemde başta Afyon Emirdağ’dan olmak üzere göç eden Türklerin yaşadığı bir bölge. Sadece Türkler değil, Araplar, Afrikalılar, Mısırlılar da burada yaşıyor.

Biz Brüksel seyahatimizde, akşam vakti Brüksel’e varmıştık. Trenimiz Bruxelles Nord durağına geldi ve biz de indik. Brüksel’e de ilk defa gelmişiz. Schaerbeek sokaklarında, 800 metre ilerideki otelimize doğru yürümeye başladık. Telefonda haritanın gösterdiği istikamette, en kısa yoldan sokaklar arasında yürüyoruz. Ama etraf pek tekin durmuyor. Amsterdam’daki Red Light District tarzında birkaç ev, birkaç bar, önlerindeki insanların sırt çantalı bizleri süzmesi ve ışığı olmayan sokaklar arasında yürümek, arabalarda yüksek sesle Türkçe müzik dinleyen gençler gibi etkenler bizi biraz şaşırtmış, biraz da ürkütmüştü. Gent ve Brugge akşamlarından sonra burası pek güven vermemişti. Yolunuz Schaerbeek’e gece düşerse Bruxelles Nord durağında değil, bir sonraki Bruxelles Congres durağında inmenizi tavsiye ederim. Böylece ana cadde üzerinde inmiş olursunuz.

Biz Hotel Prestige‘da konaklamıştık. Otele vardığımızda büyük bir oh çektik. Bölgenin Türk mahallesi olduğunu bilmediğimizden otele girince içeride çay içen teyzeler, TRT izleyen amcalar olduğunu görünce yavaş yavaş şekillenmeye başlamıştı her şey. Sabah olunca çevrede Müjde Fırın, Konya Lokantası gibi Türklere özgü mekanlar görünce anladık neyin ne olduğunu.

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Konsolosluğu iletişim bilgileri:

Brüksel Konsolosluğu çalışma saatleri 09:00 – 13:00 ve 14:30 – 17:00. Gitmeden önce randevu almanız gerekiyor. TC Brüksel Konsolosluğu adresi 4, Rue Montoyer. Telefon numarası ise +32 2 548 93 40.