Brüksel Müzik Enstrümanları Müzesi

Brüksel Müzik Enstrümanları Müzesi

Belçika‘nın merkezi Brüksel‘de yer alan müzik müzesi, Sanat ve Tarih Kraliyet Müzeleri‘nin bir parçası. 8 binden fazla enstrümanı olan müzede her enstrümanı kulaklıklar aracılığıyla dinleyebiliyorsunuz.

Uluslararası çapta ünlü olan Brüksel Müzik Enstrümanları Müzesi, başlangıçta Brüksel Kraliyet Konservatuarı’na aitti. Öğrencilerin tarihi enstrümanlar konusunda bilgi ve tecrübe edinmesini amaçlayan yapı, Belçika Kralı II Leopold’a verilen yüzü aşkın Hint müzik aleti ile birlikte ilk açılışını 1877’de yapmış.

Bruksel Muzik Aletleri Muzesi Nerede
Bruksel Muzik Aletleri Muzesi Nasil Gidilir

Müze, Musical Instruments Museum‘un baş harfleri olan MIM olarak da anılıyor. Müzeye girerken size bir kulaklık veriyorlar. 3 katlı müzede hangi enstrümanın yanına gitseniz, müzik aleti çalmaya başlıyor. Müzik aletleri arşivleri çok geniş. Dünyanın birçok yerinden getirilen müzik aletleri arasında görmediğim, hatta sesinin nasıl çıkacağını bile tahmin edemeyeceğim onlarca müzik aleti vardı.

Bruksel Muzik Enstrumanlari Muzesi Gezilecek Yerler
Bruksel Muzik Enstrumanlari Muzesi Gorulecek Yerler

Müzenin bodrum katında mekanik aletler, zemin katta geleneksel müzik aletleri, ikinci katta klavye ve telli aletler sergileniyor. Müzik aletleri koleksiyonunda Belçika’nın Dinant şehrinde doğan Adolphe Sax‘ın ürettiği müzik aletleri de bulunuyor. Adolphe Sax, saksafonu icat eden ve ilk kullanan kişidir.

Bruksel Muzik Enstrumanlari Muzesi Saksafonlar

Brüksel Müzik Enstrümanları Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzeye giriş ücretli. Brussels Card şehir kartı varsa ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. Salı’dan Cuma’ya 09:30 – 17:00 saatleri arasında Cumartesi ve Pazar günleri 10:00 – 17:00 çalışma saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Brüksel Müzik Enstrümanları Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müze, Place Royale meydanında bulunuyor. 92 ve 94 numaralı tramlar ile Royale istasyonunda, 27, 38, 71 ve 95 hatlı otobüsler ile yine Royale otobüs durağında inerek ulaşabilirsiniz.