Brüksel Silahlı Kuvvetler ve Askeri Tarih Müzesi

Brüksel Silahlı Kuvvetler ve Askeri Tarih Müzesi

Askeri müzenin başlangıcı 1900’lü yılların başına dayanıyor. 1910 yılındaki Evrensel Sergi’de askeri ekipman ve askeri tarih bölümleri de sergilenmişti. Halk bu sergiden memnun kalınca askeri bir müze açıldı. Eserlerin ilk sergilendiği alandan bu yapıya taşınması ise 1923 yılında gerçekleşti.

Müze koleksiyonunda Büyük Savaş sonrasında, Subay Louis Leconte tarafından toplanan yüzlerce parça müzenin yararına olmuştu. Hediyeler, miraslar derken müzenin koleksiyon sayısı her geçen gün daha da arttı. Müzede savaş malzemeleri ile ilgili çok geniş koleksiyon dizisi bulabilirsiniz. Askeri donanım ilginizi çekiyorsa bu müzeye mutlaka gidin.

Müzenin en eski sergi alanlarından biri tarihi galerinin bulunduğu odalar. 1831 ve 1914 yılları arasındaki savaş malzemelerinin sergilendiği alanda Kral I. Leopold ve Kral II. Leopold‘ün eşyalarıyla dolu özel vitrinlerine, heykellerine, büstlerine, kullandığı araçlarına yakından bakabilirsiniz.

Bruksel Askeri Tarih Muzesi Tarihi Galeri Leopold
Bruksel Askeri Tarih Muzesi Tarihi Galeri

Renkli üniformalarla dolu vitrinler ve eşyaların bir kısmı Belçika askerlerinin yanı sıra Belçika bölgesinde savaşan diğer milletlerden askerlere de ait. Müzenin arka taraflarında kare bir avluya açılan alanda tank gibi zırhlı araçları görebilirsiniz.

Bruksel Askeri Tarih Muzesi Askeri Uniformalar
Bruksel Askeri Tarih Muzesi Agir Zirhli Araclar

Müze aslında iki bölüme ayrılıyor. Birincisi Ortaçağ zırhlarından tanklara, ağır silahlardan asırlık askeri üniformalara kadar her şeyin bulunduğu askeri bölüm. Bir diğer bölüm de 1972 yılından beri aktif olan havacılık bölümü. Havacılık bölümünde ise havacılık tarihi ile ilgili birçok araç içeriyor. Uçaklar, helikopterler,  füzelerin mekanizmasını gösteren örnek füzeler…

Bruksel Askeri Tarih Muzesi Helikopter
Bruksel Askeri Tarih Muzesi Havacilik Bolumu Gezilecek Yerler

Zafer takının en üzerinde çeşitli heykeller var. Donanma bölümünü ve havacılık bölümünü gezdikten sonra müzenin zafer takı tarafında kalan kısmına, heykellerin bulunduğu yüksekliğe çıkış yapabiliyorsunuz. Asansör aracılığıyla çıktığımız zafer takı, Cinquantenaire Parkı’nı panoramik olarak izlememize olanak tanıyor.

Bruksel Cinquantenaire Parki Panoramik Gorunum
Bruksel Cinquantenaire Parki Zafer Taki Heykelleri

Brüksel Silahlı Kuvvetler ve Askeri Tarih Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzeye giriş ücretli. Nakit ödeme kabul edilmiyor, sadece kredi kartı. Brussels Card varsa giriş ücretsiz. Pazartesi hariç haftanın her günü 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bruksel Askeri Tarih Muzesi Asker Esyalari Malzemeleri
Bruksel Askeri Tarih Muzesi Asker Asker Yatagi

Brüksel Silahlı Kuvvetler ve Askeri Tarih Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müze, Brüksel’deki Cinquantenaire Parkı’nda yer alıyor. Buraya ulaşmak için 22, 27, 80 numaralı otobüs hatlarını kullanarak Merode durağında, 12, 21, 22, 36, 60, 79 hatlı otobüsleri kullanarak Schuman durağında, 61, 81 tram hatları ile Merode durağında, 1 ve 5 numaralı metro hatlarını kullanarak Merode ya da Schuman istasyonlarında inerek 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.