Brüksel'de Ücretsiz Yapılacak Şeyler

Brüksel'de Ücretsiz Yapılacak Şeyler

Brüksel’de müzelere para harcamak istemiyorsanız ve bize binalar yeter diyorsanız, bütçemizi zorlamamak adına Brüksel’de ücretsiz yapabilecek şeyler listesi size gelsin.

Brüksel’in simgesi Atomium’u ziyaret edin

Expo’58 fuarı için inşa edilen Atomium, bir atom parçacığının çok defa büyütülmüş hali. Gün gelmiş Brüksel’in sembolü haline gelmiş. Günümüzde Brüksel’in en çok ziyaret edilen noktası. Girişi pahalı, içine girmek zorunda değilsiniz. Atomium ve çevresi vakit geçirmek için güzeldir, sürekli hareketlidir.

Bruksel Atomium Nasil Gidilir
Bruksel Atomium Ariklevy Rockgrowth Heykeli

Cinquantenaire Parkı’nda gezin

Cinquantenaire Parkı bir zafer takı ve onu saran yapılar bütününün bulunduğu tarihi bir alandır ve alana giriş ücretsizdir. Kral II. Leopold’n Belçika’nın 50. yıldönümüne özel inşa ettirdiği bu park, birkaç ana müzeyi barındırıyor olsa da onlara girmek zorunda değilsiniz. Yapıların çevresinde doğa içinde gezmek de keyiflidir.

Bruksel Cinquantenaire Parki Gorulecek Yerler
Bruksel Cinquantenaire Parki Zafer Taki

Brüksel’i çevreleyen sur kalıntılarını görün

Brüksel, eskiden surlarla korunuyordu ve şehre girişler surlar arasındaki kapılar aracılığıyla sağlanıyordu. Böylece geçişleri kontrol etmek ve şehir dışında olan bitenleri gözetlemek daha kolay oluyordu. Günümüzde şehri sarmalayan surlar yok, ancak sur kalıntılarını ve günümüze ulaşabilen geçitleri görebiliyorsunuz. Her ne kadar bazıları binaların arasında kalmış olsa da görülebilir durumdalar.

Bruksel Old Town Kale Duvar Kalintilari
Bruksel Halle Gate Gecidi

Şehre renk katan heykelleri inceleyin

Heykeller şehirlere değer katan dekoratif unsurlardır. Brüksel’in sembollerinden biri olan Mannaken Pis ve buna benzer diğer heykeller, şehir meydanlarındaki şehrin geçmişinde önemli yere sahip heykeller ücretsiz görülebilecek tarihi eserler arasındadır. Şehirde çok sayıda heykel ve anıt bulunuyor.

Bruksel Manneken Pis Heykeli
Bruksel Kongre Sutunu Congress Column Kaidesi

Brüksel’in Old Town’ını keşfe çıkın

Brüksel’in Old Town meydanı Grand Place adındaki meydandır, yani Brüksel Kent Müzesi ve belediye binalarının olduğu yer. Altın kaplamalı binaları, binaların gece ışıklandırmaları çok güzel olur. Denk gelirseniz çiçek halının serildiği dönemler, yılbaşı ve paskalya dönemleri ile çeşitli festival tarihlerinde rengarenk bir meydana dönüşüverir.

Bruksel Grandplace Gece Fotografi
Bruksel Grandplace Gunduz Fotografi

Şehrin dört bir yanındaki katedrallere girin

Old Town ve çevresinde Gotik üslubunu yansıtan katedraller ve bazilikalar görürsünüz mutlaka. Yapıları gereği harika fotoğraflar çekmenizi sağlarlar. St. Michael ve St. Gudula Katedrali, The Church of Our Lady veya dünyanın en büyük beşinci kilisesi olan Basilica of the Sacred Heart  görülmeye değer yapıtlardan. Üstelik bu yapılar dini yapılar olduğu için bu yapılara, özel bölümleri haricinde ücretsiz olarak girebilirsiniz de.

Bruksel Bazilika Sacred Heart Elizabeth Parki
Bruksel Stmichael Stgudula Katedrali

Uzakdoğu sevdalılarına, Çin evi ve Japon kulesini ziyaret edin

Şehirde görmenizi önerebileceğim bir diğer nokta ise Parc de Laeken’de yer alan uzak doğu yapıları. Bu iki yapı da Kral II. Leopold tarafından inşa edilmiş, sonrasında uzak doğu müzesi olarak hizmet vermiş. Ancak günümüzde ziyarete açık olmadıkları için yalnızca dışarıdan görülebiliyor. Eğer uzak doğuya merakınız ve Brüksel’de buna ayıracak vaktiniz varsa tavsiye ederim.

Bruksel Japon Kulesi Muzesi
Bruksel Cin Restorani Evi Muzesi

Siyasetin kalbi Avrupa Parlemento Binası’nı görün

Avrupa’nın başkenti Brüksel’de yapılan önemli siyasi toplantıların ve görüşmelerin gerçekleştiği Avrupa Parlamento Binası’nı görebilir ve Leopold meydanında gezebilirsiniz.

Bruksel Parlamentarium Meydani
Bruksel Parlamentarium Binasi

Brüksel parklarında huzuru bulun

Şehrin kalabalığından uzaklaşıp biraz nefes almak ve çimlerde yuvarlanmak isterseniz Brüksel çevresinde birkaç yeşil alan bulunuyor. Brüksel’in güneyinde yer alan en eski parklarından Bois de la Cambre’da ya da Atomium ile Japon Çin evlerinin arasında kalan Parc de Laeken’de vakit geçirebilirsiniz. Bu iki park da olabildiğine geniş ve şehrin karmaşasından uzak yerler.

Bruksel Parklari
Bruksel Gezilecek Parklar