Brussels Card: Brüksel Seyahatinde Tasarruf Etmenin En İyi Yolu

Brussels Card: Brüksel Seyahatinde Tasarruf Etmenin En İyi Yolu

Brüksel’in müzelerini bütçenizi sarsmadan keşfetmek mi istiyorsunuz? Brüksel Kartı tam da ihtiyacınız olan şey olabilir! Bu kullanışlı kart ile şehrin en iyi 30’dan fazla müzesine ücretsiz veya indirimli girişin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca, şehir genelinde toplu taşıma araçlarına ve diğer indirimlere de erişebiliyorsunuz. Brüksel’deyken biraz gezmeyi planlıyorsanız, Brüksel Kartı kesinlikle dikkate almaya değer. Bu kullanışlı kartla ilgili tüm ayrıntılar için okumaya devam edin.

Brüksel Kart’ın faydaları nelerdir?

Brüksel Kartı, sahiplerine Brüksel’deki bir çok müze ve diğer turistik yerlere ücretsiz veya indirimli giriş sağlayan bir şehir kartıdır. Ayrıca Brüksel’in en iyi yerlerini görmenin kolay ve ekonomik bir yoludur. Toplu taşıma sistemine sınırsız erişim sayesinde, ulaşım konusunda endişelenmenize gerek kalmadan şehrin sunduğu her şeyi keşfedebilirsiniz. Ayrıca, en iyi müze ve cazibe merkezlerinden bazılarında indirimlerle, gezerken tasarruf edebilirsiniz. Eğer acıkırsanız, belirli restoranlarda da indirimler mevcuttur. İster bir günlüğüne ziyaret edin, ister bir hafta sonu kalın, Brüksel Kart seyahatinizden en iyi şekilde yararlanmanın ideal bir yoludur.

Bruksel Brussels Card Kitapcigi
Bruksel Brussels Card Nereden Alinir

Brüksel Kart’a dahil olan en popüler müzelerden bazıları Brüksel Kraliyet Sarayı, Belçika Çizgi Roman Merkezi, Doğa Bilimleri Müzesi ve Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzeleri’dir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda harika müze ile Brüksel Kart, Brüksel’in sunduğu her şeyi deneyimlemek için mükemmel bir yoldur.

Old Masters Museum, Natural Sciences Museum ve Cinquantenaire Museum‘daki kalıcı sergileri görmek için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz, ama geçici sergilere bu kart ile ücretsiz giriş yapamıyorsunuz, bunun için geçici sergi ücreti neyse ödemeniz gerekiyor. Ama saydığımız müzelerdeki kalıcı sergilere normal bir şekilde girebiliyorsunuz. Bunların yanı sıra Brüksel gezilecek yerler listesinde yer alan Atomium ve Mini Europe tema parkına giriş için Brussels Card’ın sadece küçük bir indirime yaradığını da belirtelim.

Bruksel Brussels Card Sehir Karti Avantajlari

Brussels Card ile birlikte size ücretsiz müzeleri ve indirimleri gösteren bir broşür ile daha detaylı bilgilere sahip olan müzelerin açıklamaları, açılış kapanış saatleri, ulaşım seçenekleri gibi temel bilgileri gösteren bir kitapçık veriliyor. Brüksel ziyaretimizde Brussels Card aldığımızda bize kart yerine fotoğraflarda gördüğünüz A4 kağıdına çıktı olarak verilmişti. Sayfanın sağ üzerindeki QR kodu kullanılarak girişlerimiz gerçekleşiyordu.

Brüksel Kart nasıl satın alınır?

24, 48 veya 72 saat geçerli olan kart, internet üzerinden veya şehirdeki çeşitli turist bilgi merkezlerinden satın alınabilir. Brüksel Kartı satın almanın en iyi yolu resmi web sitesi üzerinden online olarak satın almaktır. Kartı ayrıca Brüksel’deki belirli müzelerden ve turistik yerlerden de satın alabilirsiniz. Grand Place, Mont des Arts, Autoworld, Belgian Centre for Comic Strip Art, Old Masters Museum, Natural Sciences Museum, kent kartı alabileceğiniz yerlerden bazıları.

Brüksel Kart nasıl kullanılır?

Kartı kullanmak için katılımcı herhangi bir cazibe merkezinin bilet gişesinde kartı göstermeniz yeterlidir. Ulaşım için otobüse, tramvaya veya metroya binerken kartınızı bilet görevlisine göstermeniz yeterlidir.

Bruksel Brussels Card Ucreti

Genelde şehir kartlarıyla bir müzeye yalnızca bir defa giriş hakkınız oluyor, ama Brussels Card ile kartınız aktif olduğu sürece aynı müzeyi istediğiniz kadar ziyaret edebiliyorsunuz. Kartınız ilk kullanıldığı andan itibaren aktifleşmiş oluyor ve saat hesabınız başlıyor. 24 saatlik kartınız varsa gün sonuna değil, 24 saatin sonuna kadar kullanabiliyorsunuz. Biz 48 saatlik kartı kullanmıştık ve Brüksel’deki birçok müzeyi gezebilmiştik.

Brussels Card ile şehir içi ulaşım

Standart Brussels Card satın aldığınızda şehir içi ulaşımın da sınırsız olması için birkaç euro daha fazla verip Brussels Card + STIB satın almak gerekiyor. Böylece otobüs, tram ve metroları ücretsiz kullanabilirsiniz. Ziyaretiniz sırasında toplu taşıma kullanmayı planlıyorsanız, bu size tasarruf etmenizi sağlayabilir.