30
Ağu
2014

Burgazada, İstanbul’dan ulaşabileceğiniz kısa mesafeli gezi bölgelerinden bir tanesi. Öyle ki, ada ziyaretinizde İstanbul’da olduğunuzu unutturacak kadar da güzel.

Prens adalarının 3. büyük adası olan Burgazada, 1.7km2’lık bir alana sahiptir. Önceleri Panormos olarak anılan Burgazada, Yunan mitolojisinde bir trajedi kahramanı olan ve Yunanlıların hala kullanmakta olduğu bir isimle, Bizans Dönemi’nden kalma Antigoni ismiyle anılmakta. Burgaz kelimesinin ise Yunanca’da kule anlamına gelen Pygros kelimesinden türediği düşünülür. Bunun kaynağı ise Cosimo Comidas adındaki birinin 1794 yılında çizdiği gravürdür. Gravürdeki tepenin en üst noktasındaki gözetleme kulesi açık bir şekilde görünür.

Gravürde öndeki küçük ada ise Kaşık Adası‘dır. Günümüzde özel mülk olan 480 metre uzunluğundaki ada, kaşığa benzediği için bu ismi almıştır.

Kızılçam ormanları ve zarif köşkleriyle Burgazada’ya vardığınızda birçok martı karşılar sizi. İskelenin olduğu bölgede kıyıda dizilmiş birçok lokanta kendilerini ziyaret etmenizi bekler. Balık tercih edilebilir, ama karşımıza çıkan ilk restorantta yediğimiz et döner gayet güzel bir tada sahipti.

Burgazada’da yemek yerken unutmamanız gereken bir durum var. Ada esnafı kendi bahşişlerini hesaba yansıtıyorlar. Yediğinizin ve içtiğinizin üzerine hesabın yüzde 10 – 12’sini hesaba ek olarak ekleyerek kendi bahşişlerinin de ödenmesini sağlıyorlar.

Meydanda duran Sait Faik heykeli, Sait Faik Abasıyanık’ın Burgazada ile eşleştiğini hatırlatır ziyaretçilerine. Yan tarafında ise Sait Faik’in hikâyelerinde sıkça bahsettiği balıkçı tekneleri ve martılar göze çarpar. Sait Faik’in hayatının son dönemleri işte burada geçirmiştir.

AwdLT1NXW19jZ2tvc3d7f0NHi4+Tl5ufo6err7O3u7+rlkAADs=
AwdLT1NXW19jZ2tvc3d7f0NHi4+Tl5ufo6err7O3u7+rlkAADs=

Burgazada’nın iskele tarafı, yani kuzey kesimleri yerleşmenin olduğu yerler. Güney ve batı kesimler ise daha çok ormanlık. Adadaki 170 metre yüksekliğindeki tepe olan Bayraktepe‘nin harika bir manzarası var. Oraya mutlaka çıkıp, tepedeki bankta dinlenin, ama çok kişi çıkmadığından tenha olan yollarda yılanlarla karşılaşmanız olası.

Yalnız bu tepe, 2003 yılında bir yangına maruz kalmış ve üzücü bir şekilde Bayraktepe’de bulunan büyük bir ormanlık alan, birkaç ev ile birlikte yanmıştır. Aşağıdaki görselde, büyük ağaçların yangın etkisiyle oluşturduğu çizgiyi görebilirsiniz.

Yeşilliği ile göz dolduran Bozcaada’da, Hz.İsa’yı Ürdün’de bulunan Şeria Nehri’nde vaftiz ettiğine inanılan Aziz Vaftizci Yahya için inşa edilen Aya Yani Kilisesi vardır. Bu kilise, çevredeki Rum halkının kullandığı kilisedir. Bu yapı yapılmadan önce, yine aynı yerde bulunan ilk kiliseye, din adamı Methodius sürgün edilmiştir. Burada 7 yıl hapse mahkum edildiği söylenir Aziz Methodius’un.

AwdLT1NXW19jZ2tvc3d7f0NHi4+Tl5ufo6err7O3u7+rlkAADs=
AwdLT1NXW19jZ2tvc3d7f0NHi4+Tl5ufo6err7O3u7+rlkAADs=

Burgazada’daki tek cami olan Burgazadası Camii, 1953 yılında, İstanbul’un fethinin 500. yılında Mimar Burhan Arif Ongun tarafından inşa edilmiştir.

Adanın tepesinde Bizans İmparatoru I. Vasilios tarafından inşa edilen Hristos Manastırı görülebilecek diğer tarihi yerlerden.

Burgazada’da gezilecek yerlerden en önemlisi Sait Faik Müzesi’dir. Burgazçayırı Sokak No:15 adresindeki müze, Sait Faik’in 1939 yılından 1954 yılındaki vefatına kadar olan sürede konakladığı yerdir.

Bisiklet kiralamak isterseniz, saat üzerinden ücret ödemek durumundasınız. Saati 5TL olan bisikletleri, günlük olarak kiralamak isterseniz 15TL ödemek gerekiyor.

AwdLT1NXW19jZ2tvc3d7f0NHi4+Tl5ufo6err7O3u7+rlkAADs=
AwdLT1NXW19jZ2tvc3d7f0NHi4+Tl5ufo6err7O3u7+rlkAADs=

Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Kadıköy’den İDO’nun vapurlarına binerek Burgazada’ya gitmek mümkün. Akbiliniz varsa 2.75 TL olan ulaşım bedelini, 3 TL’ye jeton alarak da ödeyebilirsiniz. Vapurlar ile Kabataş’tan 60 dakika, Kadıköy’den ise 45 dakikada ulaşabileceğiniz Burgazada’ya Kabataş’tan hareket eden ve 40 dakikada ulaşabilen deniz otobüsleri de mevcut.