Burhaniye Kuvayi Milliye Müzesi

Yunanlıların Ege bölgesini işgal etmeye çalıştığı dönemlerde Milli Mücadele sıralarında Burhaniyeli halkın ilk karşı koyma örgütünü kurduğu ve Karaağaç Cephesi’nde Burhaniyeli Ahmet oğlu Recep’in düşmana ilk kurşunu attığı söylenir. Burhaniye’nin bu manada önemli ve özel bir yeri bulunuyor. Kuvayi Milliye bilincinin yayılması ve zamanında yaşanan zorlukların unutulmaması için Burhaniye şehir merkezinde Kuvayi Milliye Müzesi bulunuyor.

Müze binası ilk olarak 18. yüzyılda kullanılmaya başlanmış. Önceleri alt kat dükkan, üst kat ise şehir oteli olarak kullanılıyormuş. 20. yüzyılda halkevi olarak kullanılmış, halkevlerinin kapatılmasıyla alt kat gazino, üst kat berber ve terzi olarak hizmet etmiş uzun yıllar.

burhaniye kuvayi milliye muzesi arkeolojik takilar 400x266
burhaniye kuvayi milliye muzesi arkeolojik eserler 400x266

Müze binası Milli Mücadele döneminde bir süre karargah olarak kullanılmış ve önemli birçok karar burada alınmış. 1980’li yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen bina, müze olarak kullanılmaya karar verildikten sonra birkaç yıllık restorasyon sürecine girmiş. Bu sürede Burhaniye halkının elinde bulunan Kuvayi Milliyetçilere ait silah, mühimmat ve eşyalar sergilenmek üzere toplanmaya başlamış.

burhaniye kuvayi milliye muzesi etnografik eserler 400x266
burhaniye kuvayi milliye muzesi kulturel eserler 400x266

İki katlı olan müzenin alt katı Kuvayi Milliye’nin kurulmasına öncülük etmiş kişiler hakkında bilgiler, fotoğrafları, şahsi eşyaları, aldıkları yazılı kararlar, Atatürk’ün Balıkesir’e gelişlerinde çekilmiş fotoğrafları, kongre kararları sergileniyor.

burhaniye kuvayi milliye muzesi silahlar tufekler 400x266
burhaniye kuvayi milliye muzesi odasi 400x266

Üst katta ise bölgede yapılan arkeolojik kazılar sonucu çıkarılan bazı arkeolojik eserler ve yöre halkının günlük yaşamda kullandığı etnografik eserler sergileniyor. Balıkesir sınırlarında yer alan Kyzikos, Adramytteion, Daskyleion ve Antandros antik kentlerinin isimler, müzede galerilere verilmiş. Broşlar, yüzükler, takılar, Roma döneminde tiyatrolara giriş için kullanılan Symbalan adındaki tiyatro biletleri, mezarlardan çıkarılan eserler görebileceğiniz eserler arasında.