Bursa Bıçak Müzesi

Bursa Bıçak Müzesi’nde çok sayıda bıçak türü var, ama öyle kamp bıçağı gibi bıçaklar değil. Daha çok kente özgü el sanatlarından biri olan Bursa bıçağı sergileniyor. Bursa’nın bıçakçılık konusunda ününü müzeye girene kadar bilmiyordum açıkçası.

Müzede bıçak tarihi ile ilgili bilgi edinebiliyor, eski dönemlere ait bıçakları da inceleyerek Bursa bıçağının gelişim sürecini de görebiliyorsunuz. Bıçakların neredeyse tamamı cam içinden sergilenen bıçaklar. Bıçakların yanısıra kılıç, kama ve bıçak aksesuarlarını da müzede görmek mümkün olabiliyor.

bursa bicak muzesi bicak ornekleri 400x266
bursa bicak muzesi bicak sapi 400x266

Bursa Bıçak Müzesi’ndeki bana göre en ilgi çekici olan bıçak MÖ 6000’li yıllara dayanan ve volkanik bir oluşum olan obsidyen’den üretilen bıçak. Siyah renkli bıçak kısmı ile ilk bakışta dikkatimi çekmişti. Sanırım Çatalhöyük ziyaretimde de obsidyenden üretilen kesici aletlerin kullanıldığını görmek bu bıçağın hemen gözüme çarpmasında etkili oldu.

bursa bicak muzesi obsidyen bicakBursa Bıçak Müzesi'ndeki Obsidyen Bıçak

Bıçaklar birkaç parçadan oluşuyor. Bıçak sapı, namlusu. Bursa bıçağını diğer bıçaklardan ayıran kısmı namlusu. Mahir ellerden çıkan bıçaklar namlunun kaliteli olmasını sağlıyormuş. Bıçak namlusunun sağlamlığı, keskinliği, kolay körleşmemesi, esnekliği daha önplandaymış. Bu tip bıçakları müzede, cam vitrinlerde yakından inceleyebiliyorsunuz.

bursa bicak muzesi bicak sergisi 400x266
bursa bicak muzesi sergi camlari 400x266

Bursa Bıçak Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Bıçak ile özellikle ilgili değilseniz 20 dakikada müzeyi gezebilirsiniz. Müzeye girdiğinizde görevli herhangi bir sorumuz olduğu takdirde yardımcı olabileceğini söylemişti. Eğer ilgiliyseniz kafanıza takılan soruları sorarak daha uzun vakit geçirebilirsiniz. Giriş de ücretsiz. Çevresinde gezilecek yerler için Bursa Gezilecek Yerler sayfasını ziyaret edin.