Bursa Göç Tarihi Müzesi

Bursa Göç Tarihi Müzesi

Bursa Göç Tarihi Müzesi, tarih öncesi ve ilk çağdaki Bursa’ya göçlerden başlıyor ve Bursa’nın kuruluşu, fethi konuları ile devam ediyor. Sonrasında Balkanlar’dan Bursa‘ya göçü ve mübadele döneminde Bursa’dan Balkanlar’a göçü konu alan sergilere yer verilmiş. Özellikle son 150 yıldır hem Bursa’ya hem Bursa’dan başka yerlere gerçekleşen yoğun göç hareketliliğinden dolayı göçmen kenti olarak da anılmaya başlanmış Bursa.

Bursa’da ilk göç hareketliliği tarih öncesinde, Bursa’daki Şahinkaya Mağarası‘nda yapılan kazılar sonucu çıkmış ortaya. Neolitik Çağ’da Barçın ve Aktopraklık höyüklerinde devam eden yaşam, yerini Bursa sınırlarına kadar ulaşan Bitinyalılar’a bırakmış. Demir Çağı’nın temsilcilerinden Traklar’dan sonra Yunanlılar önce Ege Bölgesi’nde sonra da Güney Marmara’ya hakimiyet kurmuş.

Bursa Goc Muzesi Gezi Yazisi
Bursa Goc Muzesi Goc Esyalari Hikayeleri

Önce Doğu Roma’nın sonra Bizans’ın hakimiyeti altına giren Bursa, 14. yüzyılda Ertuğrul Gazi’nin oğlu Osman Bey tarafından fethedilerek Osmanlı himayesine girmiş. Uludağ yamaçlarına Cumalıkızık gibi kızık köyleri kurulmuş. Osmanlı döneminde İpek Yolu’nun bir kültür yolu ve Bursa’nın o dönem çekim merkezi haline gelmesi ile sanatçılar ve aydınlar Bursa’ya göç etmiş.

Bursa Goc Muzesi Araba Ile Goc
Araba ile göç canlandırması
Bursa Goc Muzesi Tarihi Esyalar

93 Harbi, I. ve II. Balkan Savaşları, Dünya Savaşı ve Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki savaşlar ve antlaşmalardan sonra Balkan coğrafyası ile karşılıklı yaşanan göçler de canlandırılmış. Özellikle tren ile Balkan göçü, kağnı ve at arabalarıyla Kafkas göçü ve vapur ile Kırım göçünün canlandırıldığı bölümler, müzenin en etkileyici kısımları. Modeller, ambiyans ve arka plan sesleriyle birlikte işin içine biraz da empati katarsanız döneme kısa bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bursa Goc Muzesi Kagni Gocu
Bursa Goc Muzesi Tren Gocu

Müzede, savaşlar, baskılar ve daha eskilere bakacak olursak doğal gereklilikle oluşan bu göçler hakkında hikayeler, fotoğraflar ve günümüze ulaşabilmiş günlük eşyalar sergileniyor ağırlıklı olarak.

Bursa Goc Muzesi Muhtesem Yuzyil Bayezid Zirhli Kostum
Muhteşem Yüzyıl dizisi için tasarlanan ve Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu Şehzade Bayezid'in giydiği zırhlı kostüm de burada sergilenenler arasında. Bu kostümü dizinin yapım firması olan Tims Production bağışlamış.

Bursa Göç Tarihi Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müze ücretsiz olarak, Pazartesi günü hariç haftanın her günü 09:00 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Bursa Göç Tarihi Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müze, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin fuar alanında, binanın doğu girişinde yer alıyor. Binanın yanında bir otopark var, aracınızla geliyorsanız bu otoparka bırakabilirsiniz. Müzeye girmek için otoparktan, Enerji Müzesi tarafına değil, diğer büyük iki binanın arasına ulaşmanız gerekiyor. Atatürk Kültür Merkezi’ne girdiğinizde görevliler sizi yönlendiriyor ve asansörle 2. kata çıkarak müzeyi gezmeye başlıyorsunuz.