Merinos Tekstil Sanayi Müzesi Fabrikadan Müzeye

Cumhuriyet döneminin ve Bursa‘nın tarihi işletmelerinden biri olan, Atatürk tarafından 1938 yılında açılan Merinos Yünlü Müessesi restore edilerek kültürel mirasın yaşatılması için çalışılmış ve Merinos Tekstil Sanayi Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başlamış.

Merinos Yünlü Dokuma Fabrikası, Cumhuriyet’in sanayi devrimlerinden biri olmuş ve özellikle 60’lı yıllarda Türkiye’ye en çok katı sağlayan işletmelerden biri haline gelmiş. Fabrika, 2004 yılına kadar aktif bir şekilde çalışıyormuş. Çalışması durdurulduktan sonra ise Bursa Belediyesi’ne devredilmiş Belediye de fabrikayı kültür merkezine ve müzeye dönüştürme kararı almış.

bursa merinos tekstil sanayi muzesi gezi yazisi 400x266
bursa merinos tekstil sanayi muzesi yun olusumu 400x266

Bursa Merinos Fabrikası’nın üretim sürecini, başından sonuna kadar müzede görebiliyoruz. Yünlerin ve ipliğin ortaya çıkması, iplik malzemelerinden dokumanın elde edilmesi, sonrasında boya gibi malzemelerin kullanılması ve konfeksiyon ürünlerinin elde edilmesi gibi bir tekstil fabrikasının çalışma düzeni sırasıyla sergilenmiş. Dönemin teknolojisini yansıtan aletler farbikada kullanılan gerçek aletler, bakımlardan geçirilerek sergilenmeye başlamışlar. Aletlerin yanısıra Merinos tarihi ve Bursa’nın teknoloji tarihi ile sanayi tarihini konu alan belgeler de sergileniyor.

bursa merinos tekstil sanayi muzesi yun nasil yapilir 400x266
merinos tekstil sanayi muzesi gezilecek yerler 400x266

Bu fabrikadan önce yünler dışarıdan ithal ediliyordu, fabrikanın önemi Merinos adı verilen koyunların yünlerini işleyebilecek düzeyde olması. Böylece ülke gelirine yüksek katkıları olmuş fabrikanın. 2011 yılında ziyarete açılan Merinos Tekstil Sanayi Müzesi‘ne girdiğinizde koyunlardan kırpılan yünlerin nasıl aşamalardan geçtiğini, yünün kumaşa ne şekilde hangi aletlerden geçerek dönüştürüldüğünü adım adım öğrenebilirsiniz.

merinos tekstil sanayi muzesi aletleri 400x266
merinos tekstil sanayi muzesi yun malzemeleri 400x266

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzeye giriş ücretsiz. Pazartesi günleri dışında haftanın her günü 09:00 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müze, eski fabrikada, bugünkü Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde yer alıyor. Müzeye ulaşmak için binanın doğu girişinden girmeniz gerek. Eğer özel aracınızla geliyorsanız, binanın yanındaki otopark alanına aracınızı bırakabilirsiniz. 2-3 saati 5TL civarında. Müzeye girmek için otoparktan, Enerji Müzesi tarafına değil, diğer büyük iki binanın arasına ulaşmanız gerekiyor. Müzeye gitmişken, yine aynı binada yer alan Bursa Göç Tarihi Müzesi‘ne de uğramayı unutmayın.