Bursa Sağlık Tarihi Müzesi

Bursa Sağlık Tarihi Müzesi, sağlık tarihini kronolojik bir şekilde görebileceğiniz, sağlık için kullanılan tarihi ekipmanların sergilendiği müzelerden biri. Tıp tarihinin günümüze nereden geldiğini görmek isterseniz ve bu yolculuğu sırasındaki değişim ve gelişmeleri merak ediyorsanız ziyaret edilebilir.

Edirne’deki sağlık müzesinden sonra Türkiye’deki ikinci sağlık müzesi olan Bursa Sağlık Tarihi Müzesi, iki katlı bir müze. Müzenin kurucusu olan CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil’in tıbbi koleksiyonu ile birlikte birçok sağlık eşyası, hekim eşyaları, mercek setleri, tüpler, tıbbi aletler gibi farklı hekim ve sağlıkçıların bağışladığı eserler de var.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Giriş kat daha çok bilgilendirme üzerine. Ama yine de tıp tarihi ile ilgili ekipmanları burada da görebiliyoruz. Alt katın bir odası, sağlık üzerine kitapların bulunduğu bir kütüphane olarak tasarlanmış. Doktor Rüştü Burlu’nun özel eşyalar ve muayenelerinde kullandığı, bağışladığı aletler de müzeye zenginlik katmış.

bursa saglik tarihi muzesi kutuphane 400x266
bursa saglik tarihi muzesi tibbi malzemeler 400x266

Özellikle Osmanlı’daki tıp tarihini konu alan sergi, müzenin üst katında. Canlandırmalarla desteklenmiş tedaviler ve Türkiye’nin eczacılık alanında gelişimini anlatan bilgilendirme panoları ile bilgilendirici bir ortam hazırlanmış. Konu sağlık olunca Osmanlı’nın 16. yüzyılın sonlarında inşa edilen ilk hastanesi olan Yıldırım Darüşşifa‘dan da bahsediliyor. Darüşşifa’nın küçük bir modelini müzede görebilirsiniz. Raflarında birçok ilacın bulunduğu İpekçioğlu Eczanesi canlandırması da üst katı renklendirmiş.

bursa saglik tarihi muzesi ipekcioglu eczanesi 400x266
bursa saglik tarihi muzesi cenin 400x266

Odaların birinde, Osmanlı döneminde diş tedavisinde kullanılan alternatif tedevai ekipmanları, diş çekiminde kullanılan malzemeler, protez dişlerden örnekler sergileniyor. Müzede ilginç olan sergiler arasında kavanozlar içindeki doku ve organ örnekleri var aslında. Küçük küçük kavanozlar içinde safra kesesi taşları, kanamalı beyin ve sirozlu ciğer örnekleri ile ceninler sergileniyor.

bursa saglik tarihi muzesi hasta organ 400x266Hastalık kapmış bir organ
bursa saglik tarihi muzesi safra kesesi taslari 400x266Safra kesesi taşları

Bursa Sağlık Tarihi Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Giriş ücreti alınmayan müze, tarihi bir Osmanlı binasının belediye tarafında satın alınıp restore edilmesiyle müzeye dönüştürülmüş. 150 yıllık bu iki katlı bina, Bursa‘nın tarihi surlarının kapılarından biri olan Tahtakale Kapısı’na 2 dakikalık yürüme mesafesinde.

bursa saglik tarihi muzesi gezisi 400x266
bursa saglik tarihi muzesi binasi 400x266