Camposanto Anıt Mezarı

1278 – 1464 yılları arasında inşası süren ve Pisa‘daki birkaç önemli tarihi eserden biri olan Camposanto Anıt Mezarı‘nda, Roma dönemine ait birçok heykel ve lahite rastlanıyor.

Campo Santo kelime anlamı olarak Kutsal Alan anlamına geliyor. Ketadral Meydanı‘ndaki dördüncü ve son yapı olarak inşa edilen Camposanto, önceki yüzyıldan kalma bir mezarlığın üzerine inşa edilmiş.

camposanto mezarligi pisa

Giovanni di Simone tarafından inşasına başlanan yapı, Simone’un 1284 yılında Cenevizliler’e karşı yapılan bir deniz savaşında hayatını kaybetmesiyle bir süre inşa edilememiş. Yapının 1464 yılda tamamlanmasının sebebi bu.

camposanto fresk heykeller 400x266
camposanto meydani 400x266

2. Dünya Savaşı’ndan nasibini alan Camposanto Anıt Mezarı‘nın tavanı olduğu gibi yanmış ve bu yıkım, yapı içindeki birçok heykele, lahite ve fresklere zarar vermiş. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yapının restorasyonuna başlanmış ve fresklerin çoğu, meydanın diğer tarafındaki Sinopie Müzesi‘ne taşınmış. Sonrasında ise bir kısmını orijinal yerleri olan Camposanto’ya taşımışlar, ancak tamamını taşıyacaklar mı, yoksa bir kısmı müzede duracak mı bilmiyoruz.

camposanto heykelleri 400x266
camposanto ziyareti 400x266

Camposanto’daki fresklerin en önemlisi kuzey galeride kapalı bir odada muhafaza ediliyor. 14. yüzyıldan kalma freske Triumph of Death adı verilmiş.

camposanto triumph of death 400x266
camposanto gizlenen fresk 400x266

Camposanto’yu ziyaret edenler, duvarlarda bulunan büyük zincirleri merak ederler. Pisa limanının büyük liman zincirleri Camposanto duvarlarında asılı olarak görülebilir. Evet, eskiden burası bir liman kentiymiş, sonradan alüvyonlarla birlikte kara parçası haline gelmiş. Tıpkı Efes Antik Kenti ya da Miletos Antik Kenti gibi.

camposanto cenevizliler liman zinciri