Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale’nin Barbaros Mahallesi’nde bulunan Çanakkale Arkeoloji Müzesi, 1984 yılında ziyarete açılmıştır. Troia Antik Kenti‘nde ve Dardanos Tümülüs’ünde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkarılan buluntular ile birlikte Çanakkale’nin birçok yerinden eser sergileyen Çanakkale Arkeoloji Müzesi‘nde, 12,000’in üzerinde arkeolojik eser, 15,000’in üzerinde sikke ve 3,000’e yakın etnografik eser bulunduğu bilgisi mevcut.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nde 5 teşhir salonu bulunuyor ve her bir salonda birbirinden değerleri eserler sergileniyor. Giriş bölümündeki 1. salonda ağırlıklı olarak Troia işleniyor. Troya Antik Kenti‘ne ait bilgiler ve dönemlerinin yerleşim planlarının çizimleri ziyaretçilere sunuluyor. Salonda ayrıca üzerinde çeşitli şekiller bulunan stel örnekleri de var. 2. salonda ise Troia buluntuları sergilenmeye devam ediyor. Prehistorik çağa ait, taş yontma malzemeleri ve fosiller burada bulunuyor.

Canakkale Arkeoloji Muzesi Dis
Canakkale Arkeoloji Muzesi Mozaik Islemeleri

MÖ 1. ve MS 3. yüzyılları arasında tıp alanında kullanılan malzemeler de 2. teşhir salonunda konumlandırılmış. Tıp malzemeleri arasında; tümör ve birçok yara türünü dağlamak için kullanılan koter, dokuları dikmek için kullanılan iğne türleri, cerrahi amaçlar için kullanılan forsepsler, özellikle ilaç ölçümleri için kullanılan kaşıklar, diş ve kemik cerrahisinde kullanılan keskiler, çift taraflı kullanımıyla sondalar ve günümüzde de kullanılan, deri kesmek için neşterler sergileniyor.

Canakkale Arkeoloji Muzesi Tibbi Malzeme

Yenice ve Çan adlı tümülüslere ait buluntular ile Bozcaada‘da bulunan nekropol kazılarından çıkarılan eserler ise 3. teşhir salonunda sergileniyor.

Canakkale Arkeoloji Muzesi Nekropol
Canakkale Arkeoloji Muzesi Damla

Çanakkale’nin 11 km güneybatısında kalan Dardanos Tümülüsü‘ndeki kazılar sonucu çıkarılan eserler 4. salonda sergilenmekte. Bir aile mezarı olan Dardanos Tümülüsü’ne, 1959 yılında, İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nden Rüstem Duyuran ve Ergon Ataçeri’nin kazıları sonucu ulaşılmış.

Canakkale Arkeoloji Muzesi Icgorunum
Canakkale Arkeoloji Muzesi Hadrian

Salonda, Assos (Behramkale) ve Gülpınar (Smintheion Kutsal Alanı) bölgelerindeki kazılar sonucu çıkarılan eserler sergileniyor.

Canakkale Arkeoloji Muzesi Canakcomlek
Canakkale Arkeoloji Muzesi Ic

Müzedeki ilgi çekici eserlerden biri Polyksena Lahiti. Biga’daki Kızöldün Tümülüsü‘nden 1994 yılında çıkarılan lahdin, figürsel öğeler yönünden Anadolu’daki en eski eser olduğu saptanmış. MÖ 6. yüzyıla tarihlenen lahitin iki kenarında cenaze ve yas konuları mitolojik olarak işlenmişken, diğer yüzlerde Troia kralı Priamos’un kızı Polyksena’nın kurban edilişi betimlenmiş.

Canakkale Arkeoloji Muzesi Polyksena

Çanakkale Arkeoloji Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Çanakkale merkezde yer alan Çanakkale Arkeoloji Müzesi, halk plajının arkasındaki 100. Yıl Caddesi üzerinde yer alıyor. Çanakkale ziyaretinizde buraya vakit ayırarak, çevrede yapılan kazılar sonucu bulunan buluntuları yakından inceleyebilirsiniz.