Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi

Çanakkale’nin kültürünü ve tarihini tanıtmayı amaçlayan ve ziyaretçilerin ücretsiz bir şekilde giriş yapabilecekleri Çanakkale Kent Müzesi, Çarşı Caddesi’nin Fetvane Sokağı ile birleştiği noktadadır.

19. yüzyılda inşa edilen ve zemin kat dükkân, üst kat ise konut olarak kullanılan yapıya, 1930’lu yıllarda ek bir kat daha yapılmış, 1938 yılından sonra Emek Otel olarak hizmet vermeye başlamıştır. 20 odası bulunan otel binasının zaman içinde özgünlüğünü kaybettiğini gören Çanakkale Belediyesi, 2004 yılında binayı satın alır ve restore eder. Yenileme çalışmaları tamamlandıktan sonra, 2009 yılında Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi olarak ziyarete açılmıştır.

Müzenin alt tarafı her biri 2 ay süren geçici sergi alanı olarak kullanılmakta. İkinci katta konferans salonu bulunmakta.

Canakkale Kent Muzesi Fotograf Makinesi
Canakkale Kent Muzesi Video

Müze katı, yapının 1. katıdır. Bu katta Çanakkale Bölgesi’ne ait mitolojik öykü ve efsaneler yer alır. Bu efsanelerin arasında İlyada’ya konu olan Truva Savaşı vardır. Hemen yanında, Antik Dönem, Osmanlı Dönemi ve 1. Dünya Savaşı Dönemi’nin basit bir dille kronolojik olarak anlatıldığı panolar bulunur.

Canakkale Kent Muzesi Seyahat Yon
Canakkale Kent Muzesi Seyahat Anilari

Aynı bölümde Abydos Antik Kenti’ne ait sikke ve seramikler ile birlikte 1915 Çanakkale Savaşı’na ait buluntular vardır. Bunların yanında müzeye bağışlanan piyano gibi eski müzikal enstrümanlar, fotoğraf makineleri, video kameralar görülmeye değer eserler arasındadır.

Canakkale Kent Muzesi Daktilo
Canakkale Kent Muzesi Piyano