Benelux'un En Yüksek Katedrali Antwerp'te

Uzunluğu 123 metreyi bulan ve şehrin birçok noktasından görülebilen katedral, gotik tarzda inşa edilmiş çok sayıda katedral ve kiliseden biri. Katedralin bulunduğu yerde 12. yüzyıla kadar küçük bir şapel bulunuyordu. 12. yüzyıldan itibaren, varolan şapelin yerine 80 x 42 metre ebatlarında başka bir yapı inşa edildi. 14. yüzyılda yeni kilise inşasına başlandı, en büyük gotik yapılar arasında girmeyi başardı o dönemde.

Yüzyıllar sonra çıkan yangınlardan ve Seksen Yıl Savaşları adı verilen Hollanda İsyanı‘ndan kurtulamayarak bir kısmı harap oldu, hazineden eşyaların çalınmasına mani olunamadı. Yapı, 19. yüzyılda iyi bir restorasyondan geçirildi, Peter Paul Rubens‘in başta olmak üzere bazı önemli sanat eserleri Paris’ten getirildi ve restorasyon 2000’li yıllara doğru nihayete erdi.

antwerp our lady meryemana katedrali gezilecek yerler 400x266
antwerp our lady meryemana katedrali yapisi 400x266

Mimari olarak bakıldığında şehrin birçok yerinden görülebilecek uzunlukta, dört tarafı altın saatlerle çevrili bir çan kulesi bulunuyor katedralin. Meryem Ana Katedrali’nin kuzeyde kalan kulesinin uzunluğu 123 metre, güneydeki kulenin ise 65 metre. Bu kule Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’un coğrafi birlikteliğini anlatan Benelüks‘teki en yüksek kilise kulesidir. 118 metre uzunluğundaki katedral ise şehrin ortasında heybetiyle büyülüyor.

antwerp our lady meryemana katedrali gorulecek yerler 400x266
antwerp our lady meryemana katedrali gezi yazisi 400x266

Kilise aynı zamanda bir sergi salonu görevi görüyor. Antwerp’e gelip birçok önemli eserler yapan Barok ressam Rubens başta olmak üzere Rubens’in öğretmeni Otto van Veen, tarih resminin öncülerinden Maerten de Vos ve genç yaşında hayatını kaybeden 16. yüzyıl ressamı Jacob de Backer‘ın da tabloları bulunuyor. Döneminde, gerçekçilik ve dinamiklik ile baş döndüren Rubens, bir anda ünlü olmuş ve dönemin düklerine hizmet edecek noktaya gelmiştir. Çalışmalarından bazıları Napolyon tarafından Fransa’ya götürülmüş ve orada muhafaza edilmiş. Katedralin tamamlanmasına yakın dönemlerde ise Paris‘ten geri getirilmiştir.

cathedral old lady rubens elevation of cross
The Elevation of the Cross

Resim, İtalya’dan döndükten sonra yapılmış, bu durumda Caravaggio, Michelangelo ve Tintoretto gibi ressamlardan etkilenmeler görülebiliyor.

cathedral old lady rubens descent from the cross
The Descent from the Cross

Rubens’in katedralde bulunan en önemli ikinci eseridir. Bu resim de Napolyon’dan sonra The Louvre Müzesi’nden getirilmiştir.

cathedral old lady rubens assumption of the virgin
The Assumption of the Virgin

Katedraldeki büyük resimlerden biridir ve Rubens tarafından 1626 yılında tamamlanmıştır.

Kilisenin içlerine doğru ilerlediğinizde muazzam boyutlarda, detaylı olarak işlenmiş ahşap heykeller görürsünüz ki herbiri birbirinden güzeldir. Katedralin ortasındaki ahşap koro tezgahlarını mutlaka görün. Bu ahşap yapıların yakınlarında katedralden aşağı doğru inen merdivenler, sizi yapının ilk yıllarında varolan eski kilisenin kalıntılarına, temellerine götürür.

antwerp our lady meryemana katedrali ahsap koro 400x266
antwerp our lady meryemana katedrali eski yapisi 400x266

Katedral, haftaiçi her gün 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Haftasonu Cumartesi günü 10:00 – 15:00, Pazar günü 13:00 – 16:00 saatleri arasında ziyarete açık ve giriş ücreti 6€. Müzik dinletisi dinlemek isterseniz de Pazar günü 10:30 ve 12:00 de ziyaret edebilirsiniz.