Cesky Krumlov Balmumu Müzesi

2001 yılından beri hizmet veren Cesky Krumlov Balmumu Müzesi, 600 m2’lik bir alana inşa edilmiş. Şehir merkezindeki Kájovská Street’te yer alan müze, geniş çaplı bir müze olmasa da Cesky Krumlov’da yapılacaklar arasında.

Charles IV, Franz, Josef, Rudolf II gibi Bohemya Kralları ve imparatorların da heykellerini burada görebilirsiniz. Ayrıca Orta Çağ’ın meslekleri ve günlük yaşamına ilişkin odalar yapılmış ve burada çalışan insanlar canlandırılmaya çalışılmış.

cezky krumlov balmumu heykel muzesi bohemya krali 400x266
cezky krumlov balmumu heykel muzesi gunluk yasam 400x266

Müzede, maceracı olarak bilinen ve sınırsız yolculuğu esnasına Voltaire, Benjamin Franklin, Mozart ile karşılaşmış Cassanova, Çek soprano Emme Destinova, besteci Antonin Dvorak, Klasik Batı Müzesi’nin en iyi bestekarlarından Mozart, Çek müziğinin kurucusu Bedrich Smetana ve bir dönem Cesky Krumlov’da yaşayan, ancak nü çalışmaları dolayısıyla ayrılmak zorunda kalan ressam Egon Schiele‘in de balmumu heykelleri bulunuyor.

cezky krumlov balmumu heykelleri gezilecek yerler 400x266
cezky krumlov balmumu heykel muzesi sanatcilari 400x266

Aralarında bir grup pop müzik yapan Micheal Jackson ve Tina Turner gibi ünlü isimlerin yanında Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ve papa gibi ünlü siyasi kişiliklerin de olduğu müzeyi, vaktiniz varsa ziyaret edin.

cezky krumlov balmumu heykel muzesi pop muzik 400x266
cezky krumlov balmumu heykel muzesi vladimir putin 400x266

Müzeyi yaz dönemi 20:00’a kadar, kış dönemi 18:00’e kadar 100 CZK karşılığında ziyaret edebiliyorsunuz. Ancak Eskişehir’deki Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi‘nin çok daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle ziyaret etmek istemiyorsanız, girmeye çok da gerek yok.