Cesky Krumlov Gezi Rehberi

Cesky Krumlov Gezi Rehberi

Cesky Krumlov, Prag’ın 170 km güneyinde yer alan küçük bir kasaba. Yapılarını o kadar güzel korumuş ki, çevrede yeni yapılan herhangi bir yapılanmaya rastlamıyorsunuz. UNESCO‘da bu şirin kasabanın güzelliğinin farkına vararak 1992 yılında Dünya Miras Listesi‘ne eklemiş.

Çekçe bir kelime olan Cezky Krumlov, Çek Çayırı ya da Eğimli Çayır gibi bir anlama geliyor. Bohemya Krallığı‘nda önemli bir ticaret yolu üzerinde olan şehrin kuruluşu 13. yüzyılda başlıyor. 14. yüzyılda Rosenborg ailesi tarafından kale ile birlikte şehrin kurulması ile devam ediyor tarihi. 15. yüzyılda buraya yakın bir yerde altın madenlerinin bulunması ile Alman madenciler buraya akın ederek, kasabanın nüfusunun yükselmesini sağlıyorlar. 18. yüzyılda Schwarzenberg ailesinin kontrolü almasıyla birlikte barok mimari yapılar inşa edilmeye başlanıyor.

Şehir o kadar temiz ve güzel ki, çevresini sarmalayan Vltava Nehri‘nin yansımalarını bile net bir şekilde görebiliyoruz. Suyu tertemiz, keza her yer doğa olduğu için havası da öyle. Yaz aylarında Vltava Nehri üzerinde kano seyahatine çıkan birçok turist görürsünüz. Kanoları kiralayabilir ve muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer erken saatte gitmişseniz, özellikle kış döneminde herhangi bir müzenin ya da bazı kafelerin açık olmadığını görürsünüz. Bu esnada şehirde biraz tur atabilir ve kahvaltı edebilirsiniz. Biz de öyle yaptık, şehri saat 10:00’a kadar turladık, sokaklarını gezdik ve saat 10:00 itibariyle kalenin kapısından başlayacak şekilde ayarladık kendimizi.

Cesky Krumlov Gezilecek Yerler
Cesky Krumlov Gezilecek Yerler

Cesky Krumlov Kalesi, en iyi kasaba manzarası sunan yerlerden biri ve tarih boyunca dükler, krallıklar burada bulunduğu için de içerisinde önemli yapıları barındırıyor. Geniş avluları, bahçeleri, taş odaları ve krallıkların kullandığı eşyaları yakından görmek için Cesky Krumlov ziyaretinizde mutlaka çıkılmalı. Kale geziniz birkaç saatinizi alacaktır.

Cesky Krumlov Kalesi Cloak Koprusu
Cesky Krumlov Yukari Kale Binasi

Egon Schiele Sanat Galerisi

Kale gezisinin sonundaki büyük köprüden aşağı inerek, ahşap görünümlü köprüden geçiyor ve yolumuza sağ taraftan devam ediyoruz. Resim sanatından hoşlanıyorsanız Cesky Krumlov’daki ünlü ressam Egon Schiele‘nin eserlerinin bulunduğu Egon Schiele Sanat Galerisi‘ndeki sergiye girebilirsiniz. Galeride, Picasso, Dali ve Klimt gibi 20. yüzyılın çağdaş sanatçılarına da yer veriliyor.

Galerinin hemen karşısındaki Sıroka 52 adresinde bir Cesky Krumlov Ayna Labirenti yer alıyor. Girdiğinizde kaybolduğunuz bir ortam, çıkış yolunu bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Ayna labirentinin yanısıra karşısına geçeni şekilden şekile sokan eğik bükük aynalar da var burada.

Evler capcanlı ve rengarenk derken küçük bir meydana geliyoruz. Meydanda ilgimizi çeken şey duvarları dekoratif resimlerle süslü yapılar oluyor. Bu bize sanatın Cesky Krumlov’da yüzyıllar boyunca bulunduğunu gösteriyor.

Resimli evin karşısındaki kırmızı bina Cesky Krumlov Balmumu Müzesi. İçerisinde Egon Schiele, Mozart, Bedrich Smetana gibi Çek Cumhuriyeti civarında yaşayan sanatçıların yanısıra, Micheal Jackson, Tina Turner gibi pop müzisyenlerin de balmumu heykelleri bulunuyor.

Sağlı devam ettiğimizde yine bir köprüyle karşılaşıyoruz. Benet Most adındaki köprü de biraz fotoğraf molası veriyor, biraz da çevreyi izliyoruz.

Cesky Krumlov Yapılacak Şeyler

Bir sonraki durağımız ise bir fotoğraf stüdyosu. Seidel ailesinin hem konakladığı, hem de çalıştığı fotoğraf stüdyosu günümüzde Seidel Fotoğraf Müzesi olarak hizmet veriyor. Yaklaşık 100 yıllık bir stüdyo burası ve içerisinde karanlık oda, kostüm odası, çekim odası gibi odalar bulunuyor. Aynı şekilde Seidel ailesinin hatıraları, fotoğrafları ve kitapları da göreceğiniz eserler arasında.

St. Vitus Kilisesi

Cezky Krumlov’un şehir silüetinde ince ve sivri yapısıyla kendini belli eden St. Vitus Kilisesi’ni görüyoruz. Vltava Nehri’nin yanıbaşında yer alan kilise 44 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde. Bu yapı kurulmadan önce burada daha küçük bir kilise yer alıyordu. Şehrin nüfusunun artması, orijinal kilise altyapısının üzerine kapasitesi daha yüksek olan yeni bir kilise inşa edilmesi zorunluluğu ortaya çıkarmıştı.  Bugün sadece dini amaçlar için değil, aynı zamanda klasik müzik dinletileri için de kullanılıyor.

İşkence Müzesi

St. Vitus Kilisesi‘nden sonra, kilise sokağının bir arka sokağında yer alan meydana atıyoruz kendimizi. Meydanda bir dönem salgın haline gelen ve yüzlerce kişinin canını alan veba için yapılmış bir anıt bulunuyor. Hem hastalığı ve aldığı canları unutmamak, hem de vebanın nihayet sona erdiğini belirtmek adına inşa edilmiş. Obeliskin karşı tarafında ise bir müze bulunuyor. Adı İşkence Müzesi. İçerisinde çeşitli işkence aletleri sergileniyor, muhtemelen bu aletler Orta Çağ’daki suçluları konuşturmak ya da cezalarını vermek adına kullanılıyordu. Kelepçe, pense gibi aletlerin arasında çivili sandalye ve cezalılar ölene kadar içinde bekletildikleri kafes bulunuyor.

Kukla Müzesi

Yaklaşık 200 tarihi kuklanın sergilendiği Kukla Müzesi’ndeyiz. Çeşitli sahne canlandırmalarının yapıldığı Kukla Evi’ndeki odalardan biri ziyaretçilerin kukla sanatını icra etmelerini sağlıyor. Böylece özellikle iplerle kukla oynatmasının ne kadar zor olduğunu bizzat keşfediyoruz. Çocuklu ailelerin mutlaka uğraması gereken bir yer.

Cezky Krumlov’a tren ile de ulaşabilirsiniz, ancak daha ucuz bir yöntem olan otobüs ile de ulaşmanız mümkün. Otobüs firmaları arasında fiyatlar değişkenlik gösterse de, Prag otobüs firması olan ve bilet fiyatlarının diğerlerinden daha uygun olduğu Student Agency ile yolculuk yapmayı tercih ettik. Otobüsleri çoğunlukla sarı turunca arası bir renk.

Eğer Prag’ı ziyaret ediyorsanız ve vaktiniz varsa 1 gününüzü buraya ayırın. Yarım gün ayarlamaya çalışırsanız çok tat alamayabilirsiniz. Geri dönüşü 17:00 dolaylarına ayarlayabilirseniz gayet yeterli bir gezi olacaktır.