Cinquantenaire Müzesi

Cinquantenaire Müzesi

Kraliyet müzelerinden biri olan Cinquantenaire Museum, kültür, sanat ve tarih alanında birçok eserle çıkıyor karşımıza. Cinquantenaire Parkı’nda Kral II. Leopold döneminde inşa edilen asırlık binanın içine konumlanmış durumda.

Müzede dört ana kategori bulunuyor. Bunlar; Belçika’da yapılan arkeolojik buluntuların ve hazinelerin sergilendiği Arkeoloji Bölümü, Akdeniz ve Yakın Doğu’dan sanat eserleri ve antikaların sergilendiği Antik Bölümü, Ortaçağ’dan 1930’lu yıllara uzanan Avrupa Dekoratif Sanatı ve İslam Dünyası, Hindistan, Doğu Asya, Okyanusya eserlerinin sergilendiği Avrupa Dışı Uygarlıklar Bölümü.

Zengin insanlar küçük, değerli ve zarif işlenmiş aksesuarlardan çok zevk almıştır tarih boyunca. 18. ve 19. yüzyıllarda bu zarif aksesuarlar çok moda oldu. Kutular, parfüm şişeleri, şeker kavanozları gibi birçok malzeme günlük hayata rutin olarak kullanılan objelerdi. Toprak eserler gibi cam eserlerden de kesitler görüyoruz müzede.

Bruksel Cinquantenaire Muzesi Cam Eserler
Bruksel Cinquantenaire Muzesi Toprak Eserler

Müzede tarih öncesi dönemde insan evrimine ilişkin sergiler de var. Arkeolojik kazılar sırasında bulunan kemik kalıntılarının modellenmesi ve tarih öncesi insanlığın nasıl göründüğünü kafanızda şekillendirebiliyorsunuz.

Bruksel Cinquantenaire Muzesi Tarih Oncesi Kafalar
Bruksel Cinquantenaire Muzesi Tarih Oncesi Kafatasi

Tarih öncesi insan ırkının karınlarını doyurması, beslenmesi, günlük yaşamını devam ettirmesi için yaptıkları evler, kıyafetleri küçük maket modeller halinde bir hikaye gibi çıkıyor karşımıza. Minyatür olarak canlandırmalar yapılmış. Aynı salonda tarih öncesi insanların kullandığı malzemeleri de görüyoruz.

Bruksel Cinquantenaire Muzesi Tarih Oncesi Insanlar
Bruksel Cinquantenaire Muzesi Arkeolojik Buluntular

Müzenin tek olumsuz yanı günümüze kadar ulaşabilmiş bu nadide eserlerin sergilendiği salonlarda ya da eserlerin çevresindeki panolarda İngilizce açıklamaların olmaması. Yerel dillerinde açıklama olması normal, ama yerel dillerini bilmeyen turistler için panoların bir şey ifade etmediğini de belirtelim.

Bruksel Cinquantenaire Muzesi Sergi Salonlari
Bruksel Cinquantenaire Muzesi Arkeolojik Eserler

Cinquantenaire Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müze girişi ücretli, ancak Brussels Card varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Salı’dan Cuma’ya 09:30 – 17:00 saatleri arasında, Cumartesi ve Pazar günleri 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor müze, Pazartesi günleri ise kapalı.

Bruksel Cinquantenaire Muzesi Gezilecek Yerler
Bruksel Royal Art History Museum Binasi

Cinquantenaire Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Cinquantenaire Parkı’nın içindeki yapılardan güneyde olanda, Autoshow’un yanındaki binada yer alıyor. Buraya ulaşmak için 22, 27, 80 numaralı otobüs hatlarını kullanarak Merode durağında, 12, 21, 22, 36, 60, 79 hatlı otobüsleri kullanarak Schuman durağında, 61, 81 tram hatları ile Merode durağında, 1 ve 5 numaralı metro hatlarını kullanarak Merode ya da Schuman istasyonlarında inerek 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.