Flanders Bölgesi’nin merkezinde bulunan Gent, tarihi mirası ve sayısız cazibesi ile Avrupa’daki en güzel kasabalardan biri. Gent’i ziyaret etmek, Avrupa tarihi boyunca gezinmek ve ilginç geçmişi ile büyülenmek demek. Gent’teki bu sanatın ve zengin kültürün de elbette bir bedeli var.

CityCard Gent almak avantajlı mı?

Gent şehir kartının en düşük versiyonu 30€ ve şehirde birkaç müze gezmek istediğimizi düşünelim. Kontların Kalesi olarak bilinen Castle of the Counts‘un giriş ücreti 10€. Gent Belfry kulesine çıkış ücreti 8€. Gent’te bot ve tekne turları ile kanal gezisi 7€. Bir de sanatla ilgiliyim, Gent Tasarım Müzesi’ne de girerim derseniz 8€ ödemeniz gerekiyor. Sadece bu 4 yapı size 33€’ya mal oluyor ki CityCard Gent ile neredeyse müzelerin tamamına ücretsiz giriş hakkınız var. Bu kart ile yukarıda saydıklarımızın yanısıra Güzel Sanatlar Müzesi, St Bavo’s Katedral, Mystic Lamb, SMAK, STAM, MIAT, The House of Alijn, Bilim Tarihi Müzesi gibi müzelere de ücretsiz giriş hakkına sahip olursunuz. Toplamda düşününce şehir kartı almak oldukça mantıklı.

CityCard Gent ile şehir içi ulaşım:

Şehir içinde tram ve otobüs ağı oldukça gelişmiş. Sabahın erken saatlerinden, gece geç saatlere kadar toplu ulaşım seferleri bulunuyor. Gent merkezde toplu ulaşımı kullanmak gerekli değil ama şehir merkezine çıkmak için tram ve otobüs kullanmak isteyenler, şehir kartının geçerli olduğu süre boyunca ücretsiz kullanım haklarına sahip.

CityCard Gent nereden satın alınır?

Gent şehir kartı satın almak için Korenmarkt’tan sonra köprüyü geçince sol taraftaki kafelerin yanında yer alan The Ghent Tourist Office’i (Sint-Veerleplein 5) kullanabilirsiniz. Ama müzelerin çoğu ve Gent otelleri size CityCard Gent sağlayabilir.

CityCard Gent ücreti nedir?

CityCard Gent almak için iki seçeneğiniz var. 48 saatlik ya da 72 saatlik. Gent’in önemli bir bölümü bir günde gezilebildiği halde maalesef 24 saatlik versiyonu yok. 48 saatlik CityCard Gent kartı 30€, 72 saatliği ise 35€. Şehir kartında tuhaf bir politika izledikleri apaçık ortada.