rotasenin.com

Mavinin Yeşile Dolandığı Dalyan Deltası

Mavinin yeşile dolandığı, insanın huzur bulduğu yerlerden biri olan Muğla‘nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan, kaya mezarları ve doğa turları ile her yıl turistlerin ilgisini çekiyor.

Dalyan, Akdeniz’in ve Ege Denizi’nin birleştiği noktada bulunuyor. 2008 yılında The Times tarafından Avrupa’nın en güzel açık alanı seçilen ve İngiliz The Independent gazetesi tarafından en iyi 10 plajı arasında seçilen Dalyan, yurdumuzun iyi korunmuş turizm mekânlarından biri.

Mavi labirent tanımlamasına çok uygun olan ve Köyceğiz Gölü‘nü Akdeniz’e bağlayan Dalyan deltası; Kaunos Antik Kenti‘nin yanındaki Sülükgöl’ü, en iyi Dalyan manzarasına sahip iki tepeden birinin yanındaki Ala Gölü‘nü ve Sülüngür Gölü‘nü birbirine bağlayarak Akdeniz ile iletişimini sağlıyor.

Dalyan Gezi Rehberi
Fatih Oktay
Dalyan Carettalar
Joachim Müller

Dalyan, akarsularda balıkları bir yere toplamak ve avlamak için kurulan tuzaklardır. Denizdeki yavrular, bolca besin bulabilecekleri göle giriş yaparlar. Dalyan adı verilen tuzaklar, balıkların çıkışına olanak tanımazlar.

Kazıklar üzerine inşa edilen ahşap yapılar balıkların giriş çıkışlarını kontrol etmek için hazırlanan düzeneklerdir. Dalyan bekçisinin kontrolündeki geçitler teknelerin dönüşünde açılır ve tekne geçtikten sonra kapatılır.

Sonrasında dipte bulunan ağın toplanmasıyla balıklar yakalanmış olur. Dalyan’da bu düzeneği tekne turları sırasında görebilirsiniz.

Dalyan Tekne Turlari
Dalyan Tekne Turlari Balik Duzenekleri

Tekne turları, Dalyan’ın en popüler aktivitelerinden biri. Dalyan sahil şeridine gittiğinizde birçok tekneci sizin yanınıza gelip tura katılmak isteyip istemediğinizi sorar. Fiyatları sorduğunuzda, tekneci sizi fiyatların olduğu bir tabelaya götürecek ve size fiyatların sabit olduğunu söyleyecek.

Tüm tekneciler için aynı fiyatlar geçerli gibi görünse de muhakkak pazarlık yapın, o fiyatların çok altına düşebiliyorlar. Birkaç tekneciye sorun ve size en uygun fiyatı veren tekneci ile anlaşın.

Çamur banyosu ile kaplıcaları, kaya mezarları, Kaunos Antik Kenti, İztuzu Plajı ve sazlıkların arasındaki doğal kanallarda gerçekleştirdiğimiz tekne turumuzda harika birkaç saat yaşamıştık.

Tekne turlarında protein bakımından çok zengin olan mavi yengeç yiyebilirsiniz. Dalyan kanalında ve İztuzu Plajı’nda yaşayan mavi yengeçler, adlarını kıskaçları ve ayaklarındaki renkten almışlardır. Mavi yengeçlerden yemek isterseniz tekne sahibine önceden belirtin ki, pişmesi zaman alan bu yengeçlerin hazırlığını önceden yaptırsın.

Dalyan Tekne Turu
Dalyan Mavi Yengec
Frau Anlka

Dalyan’a yazın gidiyorsanız ve konaklamayı düşünüyorsanız yanınızda sinekkovar malzeme bulundurmanızda fayda var. Yaklaşık 10 kilometre uzunluğundaki Dalyan deltasının doğal ekosistemi bataklıktan yana olduğu için bolca sivrisinek mevcut.

Dalyan nerede, nasıl gidilir?

Dalyan’a ulaşım sağlayabileceğiniz en yakın havaalanı Dalaman Havaalanı‘dır ve Dalyan’a sadece 28 kilometre mesafededir. Dalaman Havaalanı’ndan Havaş minibüslerine binerek Ortaca’ya ulaşmanız, ardından Ortaca’nın merkezine yürüyerek, Dalyan minibüslerine binmeniz gerek. Sonrasında 12 kilometre kadar içeride olan Dalyan’a ulaşırsınız.

Dalyan ve çevresinde nereler gezilir?

Dalyan’a gittiğinizde mutlaka İztuzu Plajı‘na gidin. Tekne turları ile Kaunos Antik Kenti ve Kaya Mezarları görmeniz gereken yerlerden. Bunların yanında çamur banyosu yapmayı da ihmal etmeyin.