Değirmen Restaurant Park ve Zeytinyağı Müzesi

Değirmen Park oldukça geniş bir alana kurulmuş, yemyeşil bir alan. Burası aslında bir restoran, ama aynı zamanda bir çiftlik gibi. 1995 yılında kurulan Değirmen Restaurant ve Çiftlik İşletmesi, Kuşadası ziyaretinizde gezilecek yerler listesinde yer almalı.

Arabanızı ücretsiz olarak park edebiliyorsunuz. Ancak park alanı çok küçük olduğu için birilerinin çıkmasını beklemeniz gerekebilir. Aracınızı parkettikten sonra büyük değirmenin yanındaki girişten içeri giriş yapabilirsiniz. Normalde tabelalarda girişin ücreti olarak 2TL gösteriyor ve jetonlar satın alarak turnikelerden geçiş yapmak suretiyle içeri giriş yapılıyormuş. Biz gittiğimizde kapılar açıktı ve giriş ücretsizdi.

aydin kusadasi degirmen parki girisi 400x266
aydin kusadasi degirmen parki golu gezi notlari 400x266

Devam ettiğinizde karşınıza öküz, zürafa, fil gibi hayvan heykelleri çıkıyor. İnsanlar bu hayvan heykelleri ile selfie çekmekten geri kalmıyorlar. Zürafa heykelinin yanıbaşında çok güzel bir göl yer alıyor. Gölde kamplumbağa, ördek gibi çeşitli su hayvanlarını izliyorsunuz. At biniciliği sporunu seviyorsanız da parkın arka taraflarında özellikle çocuklara göre olan atlara bindirmeniz için uygun parkurlar yer alıyor.

aydin kusadasi degirmen park golu 400x266
aydin kusadasi degirmen park gezilecek yerler 400x266© Değirmen Park

Gölün diğer tarafında ise restoran bulunuyor. Bu da göl manzarasında yemek yemek demek oluyor. Biz, Değirmen Park gezimizde içeride herhangi bir şey yiyip içmedik, sadece çevreyi görmek amaçlı bir ziyaretti. Yemekleri doğal olarak normalin üzerinde bir fiyatta. Ayrıca toplam bedelin %10 fazlası, hizmet bedeli olarak alınıyormuş. Ücretler belirlenen fiyatlardan fazla gelirse şaşırmayın. Eğer bu konu sizi de benim gibi rahatsız ediyorsa önceden bir soruşturun. Yoğun dönemlerde yemek yemeye gidecekseniz önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

aydin kusadasi degirmen park yukaridan goruntu 400x266© Değirmen Park
aydin kusadasi degirmen park yolu 400x266

Gölün yanındaki restorana gitmek için sağ tarafındaki uzun ip köprüyü kullanmanız gerekiyor. Bu köprü de farklı bir yaklaşım olmuş. Köprüye aynı anda 5’ten fazla kişi çıkamıyor ve insanlar köprüden geçmek için üzerinin tamamen boş olmasını beklemek durumundalar.

Oleatrium

Değirmen Park’ın çıkışında sağ tarafta bir bina yer alıyor. Binaya doğru giderken, sağlı sollu zeytin konusuyla ilgilenen çiftçi heykeller bulunuyor. Burası Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi. Zeytin ve zeytinyağı ile ilgili kapsamlı bilgiler edinebileceğiniz bir müze.

aydin kusadasi degirmen park ciftci heykelleri 400x266
aydin kusadasi degirmen park zeytinyagi muzesi heykelleri 400x266© Değirmen Park

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi hafta içi 10:30 – 19:30, haftasonu 11:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ancak girişi 15TL ve kapıdaki tabelalarda %50 Müzekart indirimi olduğu yazdığı halde görevlilerin Müzekart geçmiyor, burası özel müze şeklindeki yalkaşımları müzeden soğumamıza neden oluyor.

aydin kusadasi degirmen park zeytinyagi muzesi iscileri 400x266© Değirmen Park
aydin kusadasi degirmen park zeytinyagi muzesi gezisi 400x266© Değirmen Park