Denizli Atatürk ve Etnografya Müzesi

Denizli Atatürk ve Etnografya Müzesi

Denizli’nin Ucancıbaşı Mahallesi’nde yer alan ve günümüzde müze olarak hizmet veren Atatürk ve Etnografya Müzesi, Denizli merkeze uğradığınızda gezmeniz gereken yerlerden biridir.

Atatürk’ün, 1931 yılında Denizli ziyaretinde kaldığı bu ev, 19. yüzyıl sonlarında inşa edilmiş iki katlı bir yapıdır. Bir geceliğine konuk olarak kullanıldığı fırka binası, daha sonra kamulaştırılarak 1950 yılında Verem Dispanseri olarak hizmet vermiş, ardından 1977 yılında Kültür Bakanlığı‘na devredilerek, yapılan çalışmalar doğrultusunda 1984 yılında müze olarak ziyarete açılmış.

Denizli Etnografya Muzesi Malzemeleri
Denizli Etnografya Muzesi Gezilecek Yerler

Müzenin alt katı etnografya müzesi olarak hizmet veriyor. Kadın takıları, işlemeli malzemeler, ahşap oyma örnekleri ile tüfekler, kılıçlar ve tabancalar sergileniyor. Sergilenen eserler arasında 16 Mayıs 1919 tarihinde Denizli Bayramyeri Meydanı’nda düzenlenen bir mitingde kullanılan sancağı yakından görebilirsiniz. Aynı odada 1889 yılında Denizli’nin Çal ilçesinde doğan ve yaralanana kadar Çanakkale Savaşları’nda bulunan Hüseyin Efe‘nin kıyafetlerini de görebilirsiniz. Kıyafetleri torunu tarafından bağışlanan Hüseyin Efe, Yunanlıların İzmir’i işgalinden sonra Kuvay-i Millisi’nin emrine girmiş ve Cumhuriyet kurulduktan sonra Milis Üsteğmen unvanı almıştır.

Denizli Etnografya Muzesi Sancak
Denizli Etnografya Muzesi Selcenli Huseyin Efe Kiyafetleri

Müzenin üst katında ise çeşitli işlemelere sahip kadın ve erkek kıyafetleri ile giydirilmiş mankenlerle örnek aile yaşantısına sahip odalar canlandırılmış. Atatürk’ün Denizli’de çekilmiş fotoğrafları ile birlikte kullandığı eşyalar, çalışma masası ve dinlenmesi için bulunan divan da çalışma odasında sergileniyor. Atatürk’ün Denizli ziyaretinde kaldığı yatak odasında pirinç başlıklı karyolası, telefonu ve aynalı elbise dolabı sergileniyor.

Denizli Ataturk Evi Muzesi Odalari
Denizli Ataturk Evi Muzesi Gezi Rehberi