Deutschlandsberg Kalesi

Deutschlandsberg Kalesi

Deutschlandsberg Kalesi, Avusturya’nın Steiermark eyaletinde yer alan, bir kaya yükseltisi üzerine inşa edildiği için çok uzaklardan farkedilebilen bir kale. Yüksekliğinden dolayı Deutschlandsberg’i ve o yeşil atmosferini panoramik olarak görebileceğiniz bir konumda.

Kutsal Roma İmparatoru I. Otto, 10. yüzyılda bugünkü Deutschlandsberg bölgesini Salzburg Başpiskoposuna bağışlamış. 12. yüzyılda taştan bir kule inşa edilmiş buraya. Sonra büyük bir yangın çıkmış ve 14. yüzyılda kule onarılarak, çevresine bir kale inşa edilmiş. 16. yüzyılda Osmanlı ordusu Avusturya’nın birçok noktası gibi bu kaleye de saldırarak büyük hasar vermiş. Artık günümüzde kalenin bir kısmı müze olarak kullanılıyorken, bir kısmı otel ve restoran olarak kullanılıyor.

Deutschlandsberg Kalesi Gezilecek Yerler
Deutschlandsberg Kalesi Gorulecek Yerler

Kaleye çıktığınızda göreceksiniz ki engebeli bir manzarası var buranın. Bu topraklar 6500 yıllık bir geçmişe sahip. Bölgede kil çömlekleri, mücevherler, eski döneme ait silahlar bulunmuş. Sulm Vadisi’ndeki demir çağı mezarları ve Roma dönemine ait kalıntılar, bu bölgedeki aktif yaşamı ortaya çıkarmış. Bölgede bulunan buluntular kale içindeki bir müzede kronolojik olarak sergileniyor. Müzede arkeolojik eserler de görmek mümkün, imparatorların kullandığı eşyaları da.

Deutschlandsberg Kalesi Manzarasi Panoramik Fotografi
Deutschlandsberg Kalesi Manzarası

Deutschlandsberg Kalesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Giriş ücreti yetişkinler için 9€. Pazartesi hariç haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Deutschlandsberg Kalesi Sytria Gezilecek Yerler

Deutschlandsberg Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Deutschlandsberg Kalesi, Avusturya’nın Steiermark eyaletinde yer alıyor. Avusturya’yı gezerken Klagenfurt’tan Graz’a doğru giden yol üzerinde olduğu için uğramak istemiştik. Kaleye varana kadar kale kapanmış olsa bile, fotoğraflardan da anlayacağınız gibi kalenin dışı da gayet güzel izlenebilecek nitelikte. Kaleye özel araç ile gidiyorsanız kalenin giriş kapısının önünde kocaman bir park alanı bulunuyor.

Graz Hbf’den buraya tren ile veya Graz Griesplatz’dan otobüs ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz, ama tren 1 saat, otobüs 2 saate yakın sürüyor. Deutschlandsberg’de indiğinizde yarım saatlik bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz kaleye.

Deutschlandsberg Kalesi Sur Duvarlari
Deutschlandsberg Kalesi Gezi Notlari

Kalenin otopark kısmında arkadaki ormana doğru açılan bir patika bulunuyor. Bu patikatan bir süre ilerlemiştik, ama hava kararmaya başladığı için çok da ilerleyememiştik. Küçük şelaleler, ahşap köprüler ve trekking parkuruyla sıcak bir Avusturya gününde tercih edilebilir. Ayaklarınızı, hatta vücudunuzu soğuk suya sokmanız mümkündür, ama iyi bir yürüyüş ayakkabısı ile giderseniz kaygan taşlara karşı temkinli olursunuz. Bu yürüyüş rotasına ters taraftan da girebilirsiniz. Klause Deutschlandsberger, kaleye çıkmadan, nehir kenarında yer alıyor. Civardaki otoparklara bırakabilirsiniz aracınızı.