Serbes Köyü Dikmen'in Arka Sokakları

Serbes Köyü Dikmen'in Arka Sokakları

Serbes, turistik bir mekan olmadığı için muhtemelen hiç uğramayacaksınız. Ben de eşimin babasının köyü olması nedeniyle gitmiştim. Sinop’un en güzel, en havadar yerlerinden biri. Rize’nin Trabzon’un köyleri gibi adeta.

Rakımı 900 metrelerde. Deniz kenarında hava güneşli olsa bile burada yağmur yağabilir, hem de bardaktan boşalırcasına. Zaten buralara kış erken geliyor. Ağustos sonunda bir bayram ziyaretimizde ocakları yakmaya başlamışlardı. Her evde şömineler var, bize ne kadar güzel ve sıradışı geliyor Karadeniz.

Dikmen Serbes Koyu Kayinpeder
Evlerde internet çekmiyor, çekmek için pencerelerin yanında vakit geçirmek gerekiyor bir süre. Çekti, çekmedi derken çekmiyor sonra ve telefonu bırakıyorsunuz cam kenarına. Bu arada evin manzarasına dikkatinizi çekerim.
Diken Serbes Koyu Kayinana
Her evin ev hacminden büyük bahçeleri var. Mısırlarını, domateslerini, biberlerini kendileri üretiyor birçok yerdeki gibi. Üretim ve çalışkanlık daima önplanda. Tembellik genlerinde yok.
Dikmen Serbes Koyu Koy Yolu
Köylerde evler arası yollar çoğunlukla böyle yollardan sağlanıyor. Yollar toprak ve yağmurlu günlerde şarıl şarıl su akıyor bu yollardan. Ama işte o özlem duyduğumuz toprak koksunu alıyoruz. Köylerin böyle güzellikleri var.
Dikmen Serbes Koyu Selalesi
Sinop, muhteşem şelalelerin bulunduğu bir şehir. Sulak bir alanda olduğundan keşfedilmemiş daha onlarca şelalesi bulunuyor. Köyün biraz yukarısında da böyle bir şelale var. Şelalenin tamamını kadrajımıza sığdırmak mümkün değil. Yaklaşık 3 katlı bir bina uzunluğunda. Yaz dönemi olduğundan az gibi görünüyor, ama kışın burası tamamen suyla doluyor.
Dikmen Serbes Koyu Manzarasi
Çoğumuz beton duvarların arasında güneşi bile göremezken bu görüntüyü zorla da olsa hayalimizde canlandırmaya, canlı tutmaya çalışıyoruz. Farkındalığınızın artması açısından, dışarı baktığınızda kaçımız bir ağaç görüyor. Bir de buraya bakın, ağaçtan başka ne görüyorsunuz? Dağların arasında süzülen bulut kümeleri konumuzun dışında kalıyor. : )

Dikmen Serbes Koyu Sokaklari
Dikmen Serbes Koyu Fotograflari

Sinop’un Dikmen ilçesindeki köylere keşfe çıkmalı. Kim bilir daha nice güzellikler vardır bu civarlarda. İnsanı huzura sevkeden bu yeşil örtünün başka bir coğrafyasında görüşmek üzere.