El Bagajlarında Yasak Olan Eşyalar ve Maddeler

El bagajları yolcuların yanlarında ücretsiz olarak taşıyabilecekleri küçük çantalardır. Kabine sığabilecek boyutlarda olduğu için kabin bagajı da deniliyor. Yanımıza el bagajımızı almadan önce, uçak firmalarının koyduğu kuralları bilmemiz gerekir. Bu kurallar uçuş boyunca hem yolcuların hem de uçakta bulunan görevlilerin güvenliği için konulmuş kurallardır. Yolcuların bu kurallara uyması gerekiyor, aksi durumda uçağa alınmaları sözkonusu değil. İşte uçağa alınması yasak olan eşyalarla ilgili bir bilgilendirme yazısı.

Öncelikle havada, zehirli maddeler, yanıcı maddeler, kampçıların kullandığı gazlar, işaret fişekleri, radyoaktif madde gibi zarar oluşturulabilecek maddelerin taşınması zaten yasak. Onlardan bahsetmemize gerek dahi yok.

Uçuşlarda el bagajlarında sıvı taşıma kuralları nelerdir?

Uçuşlarda, el bagajlarındaki sıvı kısıtlamaları da yolcuların bilmesi gereken kuralları arasında. 2012 yılından beri uygulanan uçakta sıvı kısıtlaması uygulaması hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşlarında geçerli. Kabin bagajında sıvı taşımak istiyorsanız malzemelerinizin 100ml’den fazla olmayan şişe veya kutularda olması gerekiyor. 100ml’den fazla olan şişelerin içinde az miktarda sıvı olsa bile kabul edilmiyor. Belirtilen miktardan fazla sıvı, jel veya spreyiniz var ve yanınıza almak istiyorsanız, 100ml’yi geçmeyen kaplara birden fazla olacak şekilde bölüştürebilirsiniz, tabii abartmamak kaydıyla. Kurallara uymadığınız takdirde, uygunsuz eşya ve maddeleri havaalanı görevlisine teslim etmeniz gerekiyor. Özellikle son arama noktasından geçmeniz mümkün değil. Peki uçakta el bagajında parfüm yasak mı? Parfümler için de sıvılarda uygulanan kurallar uygulanıyor.

Duty Free’den aldığınız alkol ürünlerinde alkol seviyesi düşük olan içeceklerden 2 litre, yüksek olan içeceklerden 1 litre alabilmeniz gibi bir kısıtlama da bulunuyor. Üstelik buradan alınan içeceklerin, kendi poşetlerinde muhafaza edilmesi ve faturalarının yanınızda bulundurulması gerekiyor.

Uçak bagajında yiyecek taşınır mı?

Uçağa girerken yanınıza bisküvi, gofret, sandviç gibi atıştırmalıklar alabiliyorsunuz. Ama reçel, bal, yoğurt, pekmez, salça gibi yarı katı yiyecekler, deodorantlar, diş macunları, traş köpükleri, krem, parfüm, şampuan gibi malzemeler kısıtlamaya dahil ürünler arasında.

El bagajlarında hangi teknolojik eşyalar yasaktır?

Elektronik cihazlar xray cihazlarında tek tek kontrol ediliyor. Teknolojik cihazların daha net anlaşılması ve herhangi bir karışıklık olmaması için çantalarımızdan laptopları ve tabletleri çıkarmamız ve ayrı bir şekilde xray cihazına sürmemiz isteniyor. Havayolları cep telefonu, fotoğraf makinesi, dizüstü bilgisayar gibi lityum pillerle çalışan cihazları el bagajlarında kabul ediyor. Fakat daha büyük lityum pillere ihtiyaç duyan hoverboard denilen elektrikli kaykay gibi malzemelere izin verilmiyor.

Uçakta yasak olan eşyalar arasında Samsun Note 7 de bulunuyor. Son dönemde uçuş yaptıysanız Samsung Note 7’ye özel anonsların yapıldığını duymuşsunuzdur. Samsung Note 7 modelli telefonların bataryalarının ısınıp alev alması sebebiyle oluşturduğu güvenlik riski nedeniyle birçok uçağa alınmıyor, bazıları ise şarja takılmaması, kapatılması ve bagajlarda taşınmaması koşulu ile kabul edebiliyor.

Uçakta taşınması yasak olan maddeler nelerdir?

Uçakta yasak olan eşyalar arasında yer alan sivri uçlu aletler de havaalanlarındaki kontrol noktalarına takılabiliyor. Balık tutmayı çok sevdiğiniz için yanınıza bir olta alamazsınız mesela ya da sivri uca sahip bir şemsiye. Çakı, jilet, şiş, maket bıçağı, çekiç, tornavida gibi marangozluk aletleri, kısacası zarara mahal verebilecek herhangi bir maddenin girişi serbest değil.

Yurt dışına silah taşımaya izin verilmiyor, ancak yurt içinde silah taşımanız için öncelikle silahın ruhsatlı olması gerekiyor. Tabii ki uçağa getirmeniz yasak. Bunun için silah teslim masasındaki görevli kişilere silahı teslim edip, indiğiniz yerde yine silah teslim masasından silahınızı teslim alabilirsiniz.

Uçakta ilaç taşımak yasak mı?

Şurup konusunda da 100ml kuralı var. Konu sağlıkla ilgili olduğu için gerekli yetkililerden izin alınarak daha fazla taşınması da mümkün elbette. İlaç konusunda da, ilaçlar orijinal ambalajında olmalı. İlaçların kullanımına ilişkin bir sağlık raporu da gösterilmesi gerekiyor.