Sinop'un Meşhur Sıralı Erfelek Şelaleleri

Sinop'un Meşhur Sıralı Erfelek Şelaleleri

Erfelek Şelaleleri, 1997 yılında Erfelek Barajı’nın yol yapım çalışmaları sırasında tesadüfen keşfedilmiş ve turizme kazandırılmış, Erfelek ilçesine bağlı olduğu için Erfelek Şelaleleri olarak ünlenen şelaleler grubu, Tatlıca Köyü‘ne yakın olduğundan Tatlıca Şelaleleri olarak da bilinir. Tabelalarda Erfelek yerine Tatlıca Şelaleleri ya da Erfelek Tatlıca Takım Şelaleleri olarak karşılaşabilirsiniz.

Erfelek Şelalesi hakkında kısa bilgi:

Erfelek Şelaleleri’nde gezintiye çıkmayı, doğanın içinde yapacağınız bir yürüyüş olarak düşünebilirsiniz. Ancak düz yaylada yürümek yerine şelalelerin bulunduğu ortamlardan geçiyorsunuz, zaman zaman şelalelerin oluşturduğu havuzların içinden ya da taşlarla doldurulmuş akarsuların üzerinden geçmeniz gerekiyor. Ayağınız buz gibi suda serinlerken, bir süre sonra üşüyebiliyor da. Doğanın oluşturduğu oyuklu basamaklardan tırmanıp, yine doğanın oluşturduğu doğal oluşumlara bizzat tanıklık ediyorsunuz. Dik şelalelerin yanından geçmek için zaman zaman halatlardan da destek almanız gerekiyor. Türkiye’de eşi benzeri bulunmayan sıralı şelalelere mutlaka ama mutlaka gitmelisiniz. Hem de öyle bir iki şelaleyi de değil, tüm şelaleleri gezip zirveyi görün. İlk şelaleden son şelaleye ulaşmak aşağı yukarı 2 saat sürüyor.

Sinop Erfelek Selaleleri Gezi Yazisi
Sinop Harika Erfelek Selaleleri

Birbiri ardına sıralanmış 28 irili ufaklı şelale, 2 km uzunluğunda bir vadinin içinde yer alıyor. Vadinin içinden akan Karasu Deresi üzerinde yer alan şelalelerin en büyük özelliği sıralı olmaları. Aralarında en büyük şelale, ilk gördüğünüz şelale. Buradaki havuzda yüzmek yasak olsa bile bazıları buz gibi suyun tadına bakmadan da edemiyor.

Sinop Erfelek Tatlica Sesleleri Gezi Notlari
Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı

Sinop Erfelek Şelaleleri’ne girdikten sonra birinci havuza bakan geniş alan piknik alanı. Burada kahvaltı yapabilir, mangal keyfi ile birlikte karnınızı doyurabilirsiniz. Ahşap oturma masaları da bulunuyor burada. Keyfinize göre takılmak için ideal bir yer. Dilerseniz mangallık malzemelerinizi de yanınızda götürün. Tüm şelaleleri dolaştıktan sonra yorgunluğunuzun ve açlığınızın üzerinden mangal ziyafetiyle gelebilirsiniz.

Sinop Tatlica Erfelek Selaleleri Gezilecek Yerler
Sinop Tatlica Erfelek Selaleleri Gorulecek Yerler

Tatlıca Şelaleleri alt tarafa güneş ışını girmesini engelleyecek derecede yoğun ağaçlarla kaplı. Erfelek Şelaleleri’nin zirvesi dediğimiz en üst noktasına çıktığınızda ise asıl sürpriz sizi bekliyor olacak. Bir gözleme, patates ve yayık ayranla açlığınızı yatıştıracak, dönüş yolu için enerji toplayacaksınız. Fiyatları da oldukça ucuz. Yayık ayranı burada mutlaka için. Ayranlar kaynak suyun soğukluğu ile soğutuluyor ve tadı enfes güzel.

Sinop Erfelek Tatilca Selaleleri Gezi Yazisi
Erfelek Tatilca Selaleleri Gezi Notlari

Son şelaleye kadar çıkıp karnınızı doyurma molası verdikten sonra dönüşünüz için ahşap platformlar bulunuyor. Şelale yoluna paralel bir yoldan inebiliyorsunuz. Bir tarafınız şelale manzaraları bir tarafınız da sık orman örtüsü. Yanınızda yaşlı insanlar ya da şelaleleri tek tek tırmanmak istemeyen insanlar olursa zirveye kadar yine bu yoldan çıkabiliyorlar elbette.

Sinop Tatlica Sirali Erfelek Selaleleri
Sinop Tatlica Takim Erfelek Selaleleri

Erfelek Şelaleleri’nde çadır kamp alanı bulunmuyor. Şelalelerin olduğu bölgede çadır kurulmasına izin verilmiyor, ama gizliliği başarabilirseniz neden olmasın. Görevliler sizi otopark alanına yönlendiriyor ve buradan da ücret alınıyor. Şelale yanı olmaması keyif verici değil elbette ama kalacaksanız rakım 500 metre olmasına rağmen geceleri çok soğuk olabilir, hazırlıklı olmak lazım.

Sinop Erfelek Şelaleleri giriş ücreti ne kadardır?

Şelalelere girerken araç giriş ücreti alınıyor. Güncel fiyatı web sitelerinden kontrol edebilirsiniz. Aracınızda kaç kişi olduğunuzun önemi yok. Giriş yaptıktan sonra aracınızı uygun bir yere park ederek akarsuyun üzerindeki köprüden geçiyor ve dünyanın en güzel şelalelerinden birinde gerçekleştireceğiniz yolculuğun ilk adımlarını atmaya başlıyorsunuz.

Sinop Erfelek Şelaleleri nerede ve nasıl gidilir?

Erfelek Şelaleleri Sinop arası 48 km (1sa). Sinop otogardan Erfelek ilçesine düzenli olarak minibüs bulunuyor, Erfelek’ten de şelalelerin bulunduğu bölgeye servisler bulunuyor. Eğer kalabalıksanız taksilerle çift yönlü bir anlaşma sağlayıp, Erfelek Şelaleleri’ne ulaşım sorununu çözebilirsiniz. Ayancık Tatlıca Şaleleri arasındaki mesafe 32km (50dk), Boyabat’tan gelenler için ise 100km (1sa 30dk). Ertelek Şelaleleri’nin yolu bir zamanlar oldukça bozuktu ve ulaşım saatler alabiliyordu. Yolları gün geçtikçe düzeltiliyor ve asfaltla ulaşım kolaylaştırılıyor.