Eskişehir Gezi Rehberi 1. Gün

Anadolu’nun en yaşanabilir kentlerinden biri haline gelen Eskişehir, İstanbul’dan 320 km uzaklıkta. İstanbul’da sabah erken kalkıyoruz ve şahsi aracımızla 4 saat sonra Eskişehir’e varmış oluyoruz. İsterseniz İstanbul’dan 6 saatte otobüs ile de gitmeniz mümkün.

Eskişehir içinde ulaşım açısından çok kolay olanaklar var. Özellikle tramvay ağı çok gelişmiş ve her noktaya ulaşım sağlanması amaçlanmış. Öğrenci şehri olması nedeniyle her şey oldukça ucuz. Daha çok öğrencilerin ağırlıklı olduğu Eskişehir’de kafeler, restoranlar, yeşil alanlar Amsterdam‘a benzetiliyor. Türkiye’de böyle bir yer görmek insanı mutlu ediyor.

Eskişehir’in merkezini ikiye bölerek gezeceğiz. Önce merkezine yakın yerlerdeki gezilecek yerleri, ertesi gün de Odunpazarı’nda gezilecek yerlere uğrayacağız.

Eskişehir Havacılık Müzesi

Hava taşıtlarına ilgi duyuyorsanız Eskişehir Havacılık Müzesi tam size göre. Girişi ücretsiz olan müzede, eskiden kullanımda olan ama ömrünü tamamlamış uçakların, helikopterlerin, füzelerin sergilenmesi oldukça iyi bir fikir. Hiçbir yerde yakından göremeyeceğimiz bu uçakları Havacılık Parkı‘nda yakından inceleyebiliyoruz. Havacılık Müzesi‘nin ön tarafında ücretsiz bir park alanı da mevcut.

eskisehir havacilik muzesi cengiz topel 400x266
eskisehir havacilik muzesi f104 400x266

Eskişehir’i aracınız ile geziyorsanız otoparkı ücretsiz olan Espark Alışveriş Merkezi‘ne bırakabilir, ardından yakın yerlerdeki gezilecek yerlere yürüyerek gidebilirsiniz. Espark AVM, TCDD Müzesi ile Havacılık Müzesi arasında bir konumda, Üniversite Bulvarı’nın bitişiğinde yer alıyor.

TCDD Müzesi

Eskişehir’de Tepebaşı’nda bulunan TCDD Müzesi tren ve demiryollarına meraklı ziyaretçileri bekliyor. 1998 yılında kurulan müze çok küçük ve birçok demiryolu müzesinde bulabileceğiniz objelerden oluşuyor. Vagonların minyatür halleri, trenlerde kullanılan malzemeler, garda işçilerin giydiği kıyafetlerin yanısıra, müzenin bahçesinde artık kullanılmayan birkaç vagon, dreniz ve trafik levhaları yer alıyor.

tcdd muzesi tren 400x266
tcdd muzesi oyuncak 1 400x266

Devrim Arabası

TCDD Müzesi‘nin hemen arkasında da 1960’lı yıllarda yapılan yerli otomobilin bir örneği yer alıyor. Devrim Otomobili adındaki araba 15 yıldır imâl edildiği Türkiye Lokomotif Sanayi Şirketi‘nin bahçesinde cam kafes içinde sergileniyor. Devrim Arabası‘nı görmek için TÜLOMSAŞ bahçesine girerken görevlilere kimlik kartınızı vermeniz yeterli. Ardından TÜLOMSAŞ’ın güzel bahçesinde kısa bir yürüyüşle Devrim Arabası‘nı ücretsiz olarak görebilirsiniz.

devrim arabasi 1 400x266
devrim arabasi 3 400x266

Adalar / Porsuk Çayı

Kentin tam ortasından geçen Porsuk Çayı da çok iyi kullanılmış. Eskişehir’in Adalar adı verilen mevkiinde yer alan Porsuk Çayı çevresine inşa edilen yaşam alanları, Eskişehir’i yaşanılabilir kılmış. Eti Park başta olmak üzere her yer yemyeşil, Porsuk Çayı üzerinden rengarenk köprüler geçiyor. Şöyle bir baktığınızda tam bir Avrupa şehri olmuş. Porsuk Çayı üzerinde düzenlenen 15 dakika süreli tekne turlarını uygun bir fiyata değerlendirebilirsiniz. Tekne turu ücretleri ise kişi başı 3,5TL. Tekne turlarının yanında, dört kişiye kadar binebileceğiniz gondolları da 25TL ücret karşılığında kiralayabilirsiniz. Gondolları süren görevli sizinle birlikte geliyor doğal olarak ve siz de bu güzel gondol turu ile Venedikteymiş gibi keyfinize bakıyorsunuz.

eskisehir adalar porsuk cayi 400x266
eskisehir adalar porsuk cayi tekne turlari 400x266

Reşadiye Camii

Reşadiye Camii, Eskişehir’deki Osmanlı izlerini taşıyan yapılardan biri. Eskişehir ziyaretinizde en azından bir kere yakından görmeniz gerekiyor. 1916 yılında Sultan Reşad döneminde inşa edilen yapı yıkılmış olmasına rağmen, 1979 yılında üzerine inşa edilen yeni cami de aynı isimle anılmaya başlanmış. Eminönü’ndeki Yeni Camii‘ye benzer bir mimarisi olan Reşadiye Camii, şehrin en hareketli noktasında bulunuyor.

eskisehir resadiye camii gezisi 400x266
eskisehir resadiye camii heykelleri 400x266

Sazova Parkı

Sazova Parkı, bir parktan öte çocuklarınızla eğlenebileceğiniz bir masal diyarı gibi. Korsan Gemisi, Masal Şatosu gibi çocukların çok beğeneceği etkinliklerin yanısıra, Deney Bilim Merkezi, Uzay Evi, Sualtı Dünyası gibi yetişkinlerin de ilgisini çekebilecek etkinlikler mevcut. Ancak tüm bu etkinliklere katılabilmek için birkaç saatinizi ayırmanız gerekiyor. Biraz hızlı adımlarla Sazova Parkı’nı baştan başa gezebilir, tüm etkinliklere katılabilirsiniz. Hafta Sonu Eskişehir Gezisi 2. Gün sayfamızda ertesi gün nereleri gezdiğimizi görebilirsiniz.

sazova masal satosu kuleleri 400x266
sazova korsan gemisi 1 400x266