Eskişehir Gezi Rehberi 2. Gün

Haftasonu Eskişehir gezimizin ikinci günü olan Pazar gününde Odunpazarı ve çevresini gezeceğiz, Gezilecek yerler listemizin ilk sırası kentten bir miktar uzakta yer almasına rağmen, diğer yerler birbirlerine yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Aracımızı çok kullanmamız gerekmeyecek, dolayısıyla hem yürüyecek hem de peşisıra yer alan güzel yerleri gezeceğiz.

Haftasonu gezimizin ilk gününde Eskişehir’in Odunpazarı’na uzak yerlerini ziyaret etmiştik. Havacılık Müzesi, TCDD Müzesi ve Sazova Parkı gibi önemli yerlere gittiğimiz Eskişehir Gezi Rehberi‘ne mutlaka göz atın.

Kentpark

Eskişehir gezimizin 2. gününe doğa ile başlamak istedik ve şehirden 15dk/5km ötede yer alan Kentpark‘a yöneldik. Kentpark, Eskişehir’in kazandığı önemli bir projeye sahip. Türkiye’nin ilk yapay plajı burada. Sadece plaj değil, yürüyüş yolları, göleti, doğası, yüzme havuzlarıyla tam bir sosyal yaşam alanı haline gelmiş. Kentin kalabalıklığı burada hissedilmiyor. O kadar büyük bir alana kurulmuş ki kendinizi kentten soyutlayabiliyorsunuz.

eskisehir kentpark plaji gezilecek yerler 400x266
eskisehir kentpark goleti manzarasi 400x266

Şelale Park

Ardından Eskişehir’e hakim bir noktada yer alan Şelale Park’a gidiyoruz. Şelale Park’ın üst tarafında araçlarınızı park edebileceğiniz geniş ve ücretsiz alanlar mevcut. Eskişehir’i tepeden izleyebileceğiniz en iyi nokta olan Şelale Park’ta, yemek yemenizi önermem ancak manzara eşliğinde kutu bir şeyler içebilirsiniz. Şelale Park, ismini restoranın yanındaki yapay şelaleden alıyor. Bu bölgede de bir miktar yeşil alan bulunuyor. Şelale Park’ta kaydırak, yel değirmeni ve Don Kişot heykeli eşliğinde küçük bir gezinti yapabilirsiniz.

eskisehir selalepark yapay selale 400x266
eskisehir selalepark don kisot heykeli 400x266

Kurşunlu Külliyesi

Aracımıza atlayıp Şelale Park‘tan aşağıya Odunpazarı‘na doğru iniyoruz ve aracımızı Odunpazarı Mahallesi‘nin arka sokaklarından birine bırakıyoruz. Odunpazarı evlerine doğru yürürken ilk durağımız, Eskişehir’in en eski Osmanlı yapılarından biri olan Kurşunlu Külliyesi. Kurşunlu Külliyesi, Yavuz Sultan Selim zamanında inşa edilen bir yapı kompleksidir. İçerisinde kervansarayı, yemekhanesi, medresesi, kütüphanesi, tabhanesi ve tam ortasında bir cami bulunan külliyenin tabhanesi günümüzde Lületaşı Müzesi olarak hizmet veriyor.

kursunlu kulliyesi camii 400x266
kursunlu kulliyesi camii bezemeleri 400x266

Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi, büyük bölümü Eskişehir’den çıkarılan ve yerli halkın beyaz altın olarak nitelendirdiği lüle taşlarından yapılan eserlerin sergilendiği bir müze. Müzeye giriş ücretsiz. Müzede bulunan eserler gerçek anlamda el emeği göz nuru. Bu nedenle mutlaka ziyaret etmeli, detaylı çalışmaları yakından görmelisiniz. Lületaşı Müzesi’nin karşısında ise El Sanatları Atölyeleri bulunuyor. Süsleme, tezhip ve cam sanatlarına yönelik eserlerin sergilendiği bu alanda ürünlerin satışları da yapılıyor.

eskisehir luletasi muzesi gezilecek yerler 400x266
luletasi muzesi pipo 400x266

Beylerbeyi Konağı

Kurşunlu Külliyesi’nin aşağısındaki kapısından çıktıktan sonra karşımıza gelen ilk yapı Beylerbeyi Konağı‘dır. Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi kapmasında restore edilen bu ev 1750 yılında inşa edilmiş. Geçmiş kültürden birçok eser barındıran müzede gezerken gıcırdayan ahşap zemin sesleri tuhaf bir his oluşturuyor içimizde. Müzede geçmişte kullanılan teknolojik aletlerden, sağlık ekipmanlarına, günlük yaşamda kullanılan malzemelerden mutfak malzemelerine kadar birçok obje görebilirsiniz.

beylerbeyi konagi eczaci odasi 400x266
beylerbeyi konagi sokagi 400x266

Odunpazarı

Beylerbeyi Konağı’ndan bir sonraki istikamete doğru, sol taraftan aşağıya yürürken aralarında bulunduğunuz evler Tarihi Odunpazarı Evleri‘dir. Burası Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olma özelliğini taşıyor. Evlerin çoğu renkli ve bu da kadrajınızı güzelleştiriyor. Odunpazarı Evleri arasında Atlıhan El Sanatları Çarşısı‘na ait yapıyı da mutlaka görün. Yine aşağı doğru inerken karşınıza çıkacaktır. Atlıhan, adı üzerinde eskiden Odunpazarı’na gelenlerin atlarını bağladığı bir han görevi görüyormuş.

eskisehir odunpazari evleri gezi notlari 400x266
eskisehir odunpazari evleri gezilecek yerler 400x266

Karikatür Müzesi

Konağın önünden sol tarafa, Atatürk Bulvarı‘na doğru giderken yola çıkmadan, Malhatun Sokağı ile Demirler Sokağı‘nın kesiştiği binada yer alan yapı Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi. Uzun bir isme sahip, ancak biz kısaca Karikatür Müzesi olarak tanımlayacağız bu yapıyı. 19. yüzyıl içinde inşa edilen yapıdaki müzede Türk ve yabancı kategorilerinde birçok karikatür bulunuyor. Karikatür ilginizi çekiyorsa ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

eskisehir karikatur muzesi altkat 400x266
eskisehir karikatur muzesi tabak cizimi 400x266

İstikametiniz Balmumu Müzesi olacak, ancak Balmumu Müzesi’ne doğru ilerlerken sol tarafta, bir zamanlar Numune Mektebi olarak kullanılan sarı büyük bir bina görürsünüz. Günümüzde Cumhuriyet Müzesi olarak geçiyor bu yapı, ne zaman gitsem kapalı. Neden kapalı ve ne zaman açılacağına dair herhangi bir bilgiye rastlamadım.

Balmumu Heykeller Müzesi

Cumhuriyet Müzesi’ni de geçtikten sonra 200 metre ileride sol tarafta Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi‘ni görürsünüz. Müzeye, özellikle haftasonları okul tarafından getirilen öğrenci gruplarının yoğun ilgisi var, müzeye içerisine sayılı ziyaretçi aldıkları için de bir süre beklemeniz gerekebilir. Balmumu Müzesi, Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen‘in yapmış olduğu yerli ve yabancı yaklaşık 160 kişinin yer aldığı balmumu heykellerinden oluşuyor. Atatürk ve ailesi, Osmanlı’nın önde gelen isimleri, Türkiye’de ve dünyada isim yapmış önemli kişiler, yazarlar, sanatçılar, liderler gibi birçok kişinin balmumu heykelini burada görebiliyorsunuz.

balmumu muzesi hifzi topuz 400x266
balmumu muzesi ataturk 2 400x266

Eskişehir Arkeoloji Müzesi

Eskişehir’de gezilecek yerleri Eti tarafından inşa edilen Eti Arkeoloji Müzesi ile noktalıyoruz. Eskişehir’den çıkarılan arkeolojik buluntuların sergilendiği müze, tarihe meraklı olanların ilgisini çekebilir. Müzede Neolitik dönemden Osmanlı dönemine kadar birçok eser sergileniyor. Girişi 5Tl olan müzeye Müzekart ile giriş yapabilirsiniz.

eskisehir arkeoloji muzesi kup icinde iskelet 400x266
eskisehir arkeoloji muzesi bahcesi 400x266

Arkeoloji müzesi ile Eskişehir’in haftasonu turunu tamamlamış oluyoruz. Çok geçe kalmadan arabamız ile yola çıkıyor ve İstanbul’un yolunu tutuyoruz. Molalar, İstanbul trafiği derken dönüş her ne kadar 9 saat sürse de Eskişehir keyfini ortadan kaldıramıyor. Oldukça keyifli ve önemli yerleri gördüğümüz Eskişehir sadece Odunpazarı ve civarı kadarına değil, çok daha fazlasına sahip. Ancak bir haftasonuna Eskişehir’in tamamı elbette sığdırılamaz. Diğer yerler için biraz daha vakit ayırmanız gerekiyor.

Eğer araba ile gitmek gibi bir durumunuz yoksa İstanbul Pendik’ten kalkan hızlı trenleri kullanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyi TCDD Web Sitesi‘nden alabileceğiniz hızlı trenlerle 2,5 saatte Eskişehir’de olmak mümkün.