İnönü Savaşları Karargah Müzesi

İnönü Savaşları Karargah Müzesi binası 1987 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiş ve tarihin hatıralarını yaşatmak amacıyla 2001 yılında İnönü Savaş Müzesi olarak halkın ziyaretine açılmış.

Bina, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk-Yunan savaşları sırasında Garp Cephesi‘nde vatanı savunan İsmet İnönü‘nün karargah olarak kullandığı ve savaşı yönettiği binadır. İnönü Savaşı, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli savaşlarından biri. I. Dünya Savaşı sonunda, Yunanlıların Anadolu’yu işgal etme girişimlerinin durdurulduğu ve yenilgiye uğratıldıkları yerdir İnönü.

inonu savaslari karargah muzesi uniformalari 400x266
inonu savaslari karargah muzesi odalari 400x266

Eskişehir’in İnönü ilçesinde, İsmetpaşa Mahallesi’nde bulunan müze İsmet Paşa ağırlıklı bir müzedir. Cumhuriyet’in ilk başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün üniformalarının kopyaları, İnönü’deki savaş alanından toplanan askeri malzemeler ve silahlar, İnönü Savaşları’nı konu alan fotoğraflar görürsünüz.

inonu savaslari karargah muzesi gezi notlari

Hem İsmet İnönü’nün, hem de İnönü Savaşı’nda görev yapmış diğer kumandanların karargah binasında verdikleri emirler, planlar ve saldırı stratejilerini de görebilmeniz mümkün. Müzede tüm bu savaş malzemelerinin yanında, Eskişehir’deki günlük yaşamda kullanılan eşyaların sergilendiği odaları da, etnografik eserler müzesi niteliğinde görebilirsiniz.

inonu savaslari karargah muzesi silahlari 400x266
inonu savaslari karargah muzesi etnografya muzesi 400x266