Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi

Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından kurulan Eskişehir Karikatür Müzesi, Eskişehir’de turistik açıdan önemli bir yeri olan Odunpazarı Evleri içinde bulunuyor. 19. yüzyılda inşa edilen ve içinde Karikatür Müzesi’nin olduğu 265 metrekarelik yapı, restore edilerek ziyaretçilere açılmış.

Girişin ücretsiz olduğu müzede yerli ve yabancı birçok karikatüristin eseri bulunuyor. İki katlı olan müzenin alt katı, karikatüristlerin açtığı çeşitli sergiler için kullanılıyor. Üst katında arşiv eserlerin bulunduğu müzeyi gezerken, aynı zamanda asırlık Odunpazarı Evleri’nin bir tanesini de gezmiş ve yakından incelemiş oluyorsunuz.

eskisehir karikatur muzesi altkat 400x266
eskisehir karikatur muzesi ustkat 400x266

Türk Karkatür Ustaları Odası, Eskişehirli Karikatürcüler Odası ve Atölye Odası bulunan üst katta aynı zamanda, ilgililerin rahatlıkla araştırma yapabilmesi için Kütüphane Odası da bulunuyor.

eskisehir karikatur muzesi hoca 400x266
eskisehir karikatur muzesi tabak cizimi 400x266

Müzede ünlü çizerlerin eserlerinin seramikten yapılma heykelleri de bulunuyor. Bunlardan biri Oğuz Aral’ın Gırgır Dergisi’nde çalışırken çizdiği Avanak Avni. Henüz küçükken Gırgır Dergisi‘ne ofis boy olarak giren Rıza Külegeç‘ten esinlenerek çizilen Avanak Avni karakterinin heykelini 2007 yılında Emre Tosun hazırlamış.

Eskişehir Karikatür Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzeye giriş ücretsiz. Pazartesi ve Salı günleri kapalı, diğer günler ise 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Eskişehir Karikatür Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Atatürk Lisesi tramvay durağında inerek ulaşabileceğiniz. Bu durak ayn ızamanda Odunpazarı Evleri’nin arasında dolaşmak için ineceğiniz duraktır.

Haritada Gör ve Yol Tarifi Al