TCDD Eskişehir Müzesi

Eskişehir‘in Tepebaşı ilçesinde bulunan TCDD Müzesi, çoğunlukla hemen yanında bulunan TÜLOMSAŞ tarafından temin edilen malzemelerle 1998 yılında, asırlık bir yapı içerisinde ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur.

Eskişehir Garı‘nın yanında bulunan TCDD Müzesi, küçük olmasına karşın önemli eserler ile sizi tarihsel yolculuğa çıkarabilecek seviyede bir donanıma sahip.

tcdd muzesi tren

Bahçesinde, demiryollarında kontrol ve bakım için kullanılan, rayların üzerinde gidebilen, motorlu veya elle çalışabilen drenizler bulunuyor.

tcdd muzesi drenzi 400x266
tcdd muzesi drenzi 2 400x266

Demiryollarının karayolları ile kesiştiği hemzemin geçit örneği ve bariyerler, lağım temizleme aracı olan vidanjör, su tankeri ve lokomotif, TCDD Müzesi’nin bahçesinde görebileceğiniz diğer malzemelerden.

Osmanlı Dönemi’nden bugüne kadar olan gelişmeleri görebileceğiniz TCDD Müzesi‘e giriş yaptığınız kapının hemen yanında trenlerin hareketi sırasında duyduğumuz çanlardan bir tanesi sergileniyor.

tcdd muzesi istasyon cani

Müzenin içinde ilk olarak Osmanlı Dönemi’nde kullanılan ve 1908 yılında imal edilen lale motifli kömür sobaları çıkıyor karşımıza.

5 metre uzunluğunda ve 3.5 metre genişliğinde güzelce detaylandırılmış bir demiryolu istasyon maketi bulunuyor. Görevli, maketi çalıştırdığı takdirde, içinde bulunan tren, demiryolunu ışıklar ve aldığı sinyaller eşliğinde takip ediyor.

tcdd muzesi oyuncak 1 400x266
tcdd muzesi oyuncak 2 400x266

TÜLOMSAŞ’ta imâl edilen tren ve vagonların minyatür hali de müzedeki odaların birinde yer alıyor.

tcdd muzesi tulomsas minyatur 1 400x266
tcdd muzesi tulomsas minyatur 2 400x266

Eskişehir TCDD garında çalışan işçinin giydiği kıyafet, aydınlatma fenerleri, kullanılan raylardan küçük parçalar, arazi ölçüm aletleri, radyo, masa telefonu ve daktilolar müzede görebileceğiniz tarihi eserler arasında.

tcdd muzesi eski aletler 400x266
tcdd muzesi gar iscisi kiyafet 400x266