Fırtına Deresi'nde Zipline Heyecanı

Zipline bence adrenalin dolu dakikalar yaşamak için bir etkinlik değil, ama oldukça keyifli olduğunu söyleyebilirim. Hafiften bir uçma ve süzülme bir miktar zipline, hele de Fırtına Deresi üzerinde olunca daha tatlı oluyor.

Zipline nedir, ne demek ve nasıl yapılır?

Zipline, Rize’ye, Çamlıhemşin’e kadar gelmişken mutlaka yapılması gereken bir aktivite. Herhangi bir riski de yok, çünkü zipline yaparken sizi taşıyan çelik halatlar yüzlerce kiloyu zorlanmadan taşıyabilen halatlar. Üzerine, koşum adı verilen emniyet kemerleri ile kuşatılıyorsunuz. Tüm güvenlik önlemleri alındıktan sonra salınıveriyorsunuz boşluğa. Yerçekiminin sayesinde durmadan ilerlersiniz.

Rize’deki zipline’lar çok eğimli olmadığından hızlı bir atraksiyon beklemeyin, sadece keyif verici. Normalde hızlı zipline sistemlerinde parkur sonunda fren sistemleri olur, ama Karadeniz’de yavaşlamak için görevli halatınıza atlar, durmak için de parkur sonundaki mindere hızlı olmasa da bodoslama dalarsınız, bu da işin komik tarafı. Yüksek olmadığı için korkulacak, endişe duyulacak bir etkinlik olmadığını belirtelim.

firtina deresi zipline sporu nerede yapilir 400x266
firtina deresi zipline etkinligi 400x266

Önce karşı taraftaki platforma varıp, ardından başladığınız yere yine zipline ile dönüyorsunuz. Karşıdaki platforma da dere üzerinden çapraz bir geçiş oluyor. Yerden yüksekliği fazla olsa, mesela iki dağ arasında yapılsa çok daha heyecan verici olabilir. Dünyada zipline’ın çok güzel örnekleri var.

camlihemsin firtina deresi zipline yapilacak yerler 400x266
camlihemsin firtina deresi zipline yerleri 400x266

Zipline fiyatları ne kadar?

Zipline Rize’de pahalı bir aktivite değil. Parkurlar kısa olduğundan olacak ki, fiyatlar da düşük tutuluyor.

Rize’de zipline nerede yapılır?

Rize ziyaretinizde Ayder Yaylası’na doğru çıkarsanız Fırtına Deresi boyunca zipline imkanı sağlayan birçok yer olduğunu göreceksiniz zaten. Biz Ayder’den Ardeşen istikametinde Kaptan Otel Restoran’ın yanı başındaki asma köprünün oradaki zipline’da yapmıştık. Bu civarda sıkça zipline yapılan yerler olduğu gibi Ayder Yaylası’na çıkarsanız orada da zipline yapabilirsiniz.