Floransa'da Gezilecek Dini Yapılar

Floransa'da Gezilecek Dini Yapılar

Floransa müzeler kenti ve bir sanat şehri olmasının yanı sıra sanatı din ile bütünleştiren yerlerden biridir. Floransa’daki birçok kilise sanatsal açıdan doyurucu niteliktedir.

Floransa Katedrali

Duomo olarak bilinen Floransa Katedrali, Floransa’daki en büyük yapıdır. Büyüklüğü Michelangelo Tepesi‘nden rahatlıkla anlaşılır. Bakmakla bitmeyen yapının etrafını dolaşmak da dakikalar alır. Hem dış mimarisi, hem de içi büyüleyicidir.

Piazza Del Duomo Floransa Gezilecek Yerler
Piazza Del Duomo Kubbe Resimleri

Santa Maria Novella Bazilikası

13. yüzyılın ortalarına doğru inşa edilen Santa Maria Bazilikası‘ndaki Novella, yani yeni kelimesi, 9. yüzyılda inşa edilen Santa Maria delle Vigne’nin üzerine inşa edildiği içindir. Floransa’nın en ünlü bazikalarından olan Santa Maria’nın giriş ücreti 5€’dur.

Santa Maria Novella Bazilikasi Gezi Yazisi
Santa Maria Novella Bazilikasi Freskleri

Piazza di Sante‘de bulunan kilisenin içinde sağdaki duvarda Meryem Ana’nın, soldaki duvarda ise St. John hayatı üzerine freskler bulunur. Bu sanatsal eserlerin yanısıra 1094 yılındaki eski kilisenin duvarlarının bir kısmını camların ardında görmeniz mümkün.

Santa Maria Novella Bazilikasi Floransa
Santa Maria Novella Bazilikasi Eski Kilise

Santa Croce Bazilikası

Floransa’da görülebilecek güzel yerlerden biri Santa Croce Kilisesi‘dir. Michelangelo, Machiavelli ve Galileo gibi birçok önemli ismin mezarının yer aldığı bu kilise 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmiş.

San Marco Kilisesi

Kilise ve manastırdan oluşan dini bir komplekstir San Marco. Duvar resimleri, fresk ve tablolardan hoşlanıyorsanız Fra Angelico’nun eserlerini beğenebilirsiniz.

San Marco Muzesi Kesis Odasi
San Marco Muzesi Crucifixion Saints

Özellikle Rönesans dönemindeki en önemli eserlerden sayılan Beşaret‘in ve İsa’nın çarmıha gerilişini anlatan Crucifixion with Saints freskleri ilgi gören eserler arasında. Bunların yanısıra keşişlerin kaldığı küçük odalardaki freskler de Fra Angelico tarafından resmedilmiştir.

Orsanmichele Kilisesi

Kitchen Garden of St. Micheal adındaki kilise aslında Orta Çağ’da tahıl satılan bir market olarak yapılmış olmasına karşın sonradan kiliseye çevrilmiş. Bugün alt tarafı kilise olarak kullanılan yapının üst katı, heykellerin sergilendiği bir müze olacak kullanılıyor. Kilisenin dış yapısında yer alan birçok niş, heykellerle doldurulmuş. Ancak heykellerin orijinalleri müzelere götürülmüş, burada sergilenenler ise kopyaları. Kilise hergün 10:00 – 17:00 saatleri arasında açık, üstelik giriş ücretsiz.

Orsanmichele Kilisesi Muzesi Gezisi
Orsanmichele Kilisesi Muzesi