David'in Yuvası Galleria dell'Accademia

Floransa Güzel Sanatlar Akademisi Galerisi, sanat ile ilgilenenlerin ismini mutlaka duyduğu bir galeridir. Galleria dell’Accademia, 1784 yılında Floransa’daki sanat okullarının birleşmesi ve sanat öğrencilerinin çalışmalarını kolaylaştırmak adına önceden yapılan resim ve heykelleri tek bir çatı altında toplaması amacıyla ortaya çıkmış.

Müzeye girdiğinizde tablolardan oluşan bir salona ulaşırsınız. Salonda birçok tablonun yanısıra Giambologna‘ya ait bir heykel görürsünüz. Heykelde Romalı bir askerin Sabine kadınını kaçırışı görülüyor. Altta Sabine erkeği ise buna engel olamamakta. Zamanında Signoria Meydanı‘nda yer alan Sabine Kadınlarının Kaçırılışı (Ratto Delle Sabine) Heykeli, korunmak amacıyla buraya getirilmiş. Bugün meydanda bu heykelin bir kopyası bulunuyor.

giambologna sabine kadinlarinin kacirilisi heykeli 400x266
floransa sanat akademisi tablolari 400x266

Duvarları tablolarla dolu olan galerinin önünde her zaman uzun kuyruklar olur. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sanatseverler, Rönesans’ın çıkışında büyük katkısı olan Michelangelo‘nun yaptığı eserleri yakından görmek ister. Galleria dell’Accademia ise Rönesans’ın başyapıtlarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

Michelangelo’nun en önemli heykeli olan ve hayatını değiştiren David – Davud diye de anılır – heykeli, kollarındaki damarlarla, bacaklarındaki kaslarla ve ifadesindeki farklılıkla ziyaretçilerini bekler. Tek bir bloğa oyulan Michelangelo eseri, 3 yılda tamamlanarak, henüz 26 yaşındayken, 1504 yılında tek başına hazır hale getirilmiştir.

michelangelo david heykeli 400x266
michelangelo david heykeli floransa 400x266

Eseri incelediğinizde, eserin durağan olmadığını, eserde bir canlılık olduğunu farkedersiniz. Michelangelo’nun bu eşsiz eserine hareketlilik kazandıran temel sanat unsuru ise esere uygulanan kontrapost tekniğidir. Kontrapost, heykelin ağırlığının bir bacağa bindirildiği ve diğer ayağın serbest kalmasına verilen stilin adıdır.

Davud heykeli 1054 yılında yapıldıktan sonra ilk olarak Piazza Signoria‘ya dikilmiş, ancak başına gelebilecek zararları engellemek adına 1873 yılında Akademi Galerisi’ne götürülmüş ve eski yeri olan Piazza Signoria’ya 1910 yılında bir kopyası yerleştirilmiş.

floransa signoria meydani david heykeli

Peki 5.17 metre uzunluğundaki bu çıplak erkek heykeli aslen kimin heykeliydi? Michelangelo’nun bu denli ünlü olduğu, adeta Floransa’nın simgesi haline gelen heykelin hikayesi neydi? Eserin Tevrat’ta geçen çoban Davut’un, iri bir savaşçı olan Golyat’a (Goliath) saldırmaya karar verdiği anı canlandırdığı söyleniyor. Bu düello sonucunda gelecekteki İsrail Krallığı’nın hükümdarı Davut, sapanının da yardımıyla dev Golyat’ı yenmiştir.

Müzede başka eserler de var elbette. Papa Julius II‘nin mezarı için yapılmaya başlanan, ancak tamamlanamayan bir anıt mezar, ismi Mahkumlar veya Köleler anlamına gelen Prigioni. Akademisyenler tarafından Uyanan Köle, Genç Köle, Sakallı Köle ve Atlas adı verilen 4 büyük heykeli Michelangelo tamamlayamamış olsa bile ziyaretçiler tarafından ilgiyle inceleniyor.

michelangelo prigioni heykelleri floransa 400x266
michelangelo prigioni genc kole 400x266

David heykelinin yakınındaki bir oda ise komple heykellerle dolu. Nasıl bir oda ile karşılaşacağımızı bilmediğimiz için bu fazlalık bizi bir hayli şaşırtmıştı.

floransa galleria dell accademia sanat galerisi heykelleri 400x266
floransa sanat galerisi heykelleri 400x266

Medici ile Lorraine aile üyelerine ait 17. yüzyıla kadar uzanan yaklaşık 50 adet müzik aletinin sergilendiği bir müze de, Accademia Galerisi’ni genişletme çalışmaları sırasında dahil olmuş bir yapı. 1966 yılında dahil olan bu yapıda piyanonun mucidi Bartolomeo Cristofori‘nin de enstrümanları bulunuyor.

galleria dell accademia medici muzik 400x266
galleria dell accademia medici muzik aletleri 400x266

Duvarlarda ise müzisyenlerin ve enstrüman sahiplerinin resimlerine yer verilmiş. Müzede yer alan bilgisayar ise enstrümanlar hakkında bilgi almanızı, enstrümanların seslerini duymanızı sağlıyor.

medici muzik aletleri muzesi 400x266
medici muzik aleti 400x266

Gördüğünüz gibi Galleria dell’Accademia Sanat Galerisi, Floransa‘da gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı ve yaklaşık 2 saatinizi gözden çıkarmalısınız. Galeriye bu kadar çok rağbet olmasının nedenini içeri girince daha iyi anlıyorsunuz.