Amelia Island ve Fernandina Beach

Orlando’dan kuzeye doğru ilerleyen araba yolculuğumuzda yol üzerinde okyanusu görmek adına uğradığımız bir yer olmuştu Fernandina Beach ve Amelia Adası. Dünyada ilk defa okyanusa dokunduğumuz bir yer olan Fernandina Beach aklımızda güzel bir anı olarak kalacak. Plajın ismi Fernandina Beach olsa bile, aslında harita üzerinde burayı ilçe ismi olarak görürsünüz.

Amelia ismini, 18. yüzyılda bölgede hakimiyet kuran George II of Great Britain’ın kızı Prenses Amelia’dan alıyor. Amelia Adası’nın Atlantik Okyanusu‘na bakan birkaç güzel plajı var. Beyaz kuma sahip plajları oldukça geniş. Georgia sınırına çok yakın olan bu bölge, golf tutkunları ve plaj severler için oldukça ideal.

amelia island fernandina beach kumsali 400x266Fernandina Plajı ve Kumsalı
amelia island fernandina plaji gezisi 400x266

Fakat burada bir plajdan daha fazlası var. Amelia River’a giden Fernandina Beach Main Street üzerindeki Downtown bölgesindeki eski binaları da görün mutlaka. Bölgede, yol kenarında park alanları var, Amerika’daki park alanlarında tabelalara dikkat etmek gerekiyor. Normalde ücretli ama biz  17:00 gibi gitmiştik, dükkanların birine sorduğumuzda ücret ödemenize gerek yok demişti.

amelia island fernandina beach gezilecek yerler

Fernandina Beach’in aslında korsanların evi olduğu düşünülüyor. tarihte böyleymiş ve bugün hala burada korsanların yaşadığına inanılırmış. Her yerde korsanların heykellerine rastlamanız mümkün. Nehre doğru gittiğinizde de Florida’nın ilk tren istasyonlarından biri ile karşılaşırsınız.

amelia island fernandina beach korsanlari 400x266
amelia island fernandina beach ilk tren istasyonu 400x266

Çevredeki ağaçlara bakarsanız çok sayıda Spanish Moss denilen bir bitki ile karşılaşırsınız. Aslında bir yosun değil, ağaçlarda yetişen ve büyüyen bir çiçek. Bu bitkiyi Teksas’tan Virginia’ya Güney Amerika’da birçok yerde ve Meksika’da görmek mümkün. Burayı her keşfeden kendi kültüründen isimler vermiş bu sıra dışı bitkilere. Kimi gri sakal demiş, kimisi Fransız saçı, kimisi de İspanyol sakalı. En çok rağbet gören İspanyollarınki olmuş olacak ki bugün İspanyol yosunu olarak biliniyor.

amelia island spanish moss bitkileri 400x266Adanın büyük bir bölümünde yer alan Spanish Moss
amelia island ispanyol yosunu bitkileri 400x266

Amelia Island’ın güney ucunda Amelia Island State Park var, kuzeyinde ise Fort Clinch State Park. İşte burada kamp yapılabiliyor. Hem çadırı hem de karavanı olanlar gelip burada konaklama imkanına sahip. İki farklı kamp noktası var. Biri kuzeydoğu sahilindeki Atlantic Beach Campground, diğeri de batıdaki Fort Clinch Amelia River Campground. Buralar, Fort Clinch adı verilen ve denizden gelen saldırılara karşı korunmak için bir savunma hattına sahip. Savunma duvarı ve toplar görebilirsiniz. Saatlere, kamp ücretlerine ve rezervasyon sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

amelia island fernandina beach downtown binalari 400x266
amelia island fernandina beach katedral 400x266

The Amelia Island Museum of History

Amelia Island içerisinde yer alan bir tarih müzesi bulunuyor. Müzede, gemicilik ve düğüm atmak ile ilgili bilgiler, bölgedeki 4000 yıllık Timucuan Köyü’nün modeli, ilk insanların burada nasıl yaşadığı, endüstrinin gelişmesi ve savaş dönemi ile ilgili bir şeyler öğrenebileceğiniz bir müze. Pazartesi – Cumartesi günleri aralığında 10:00 – 16:00, Pazar günü 13:00 – 16:00 saatleri arasında, yetişkinler için 8$ karşılığında ziyaret edilebilir.

Amelia Adası ve Fernandina Beach nerede ve nasıl gidilir?

Amelia Adası ve Fernandina Beach, Florida’nın kuzey doğu kıyısında yer alıyor. her su birikintisi ile çevrili yerlerin her birine farklı bir isim verilmiş Amelia Island, en doğu tarafta, Atlantik Okyanusu’na dokunan noktada kalıyor. Florida’dan ya da Miami’den kuzeye doğru, Savannah’tan güneye doğru gidecekseniz birkaç saat vakit ayırabilirsiniz.