Franz Kafka Müzesi

Franz Kafka, aslında yalnız olmayan ama tüm çevresel faktörleri çıkardığınızda zayıf bir kişiliğe sahip, yaşadığı sürece babasından fazlasıyla korkmuş, yalnız bir insan çıkıverir ortaya. Yalnızlığını paylaşabileceği tek unsur ise bir kağıt ve bir kalem olmuştur hayatı boyunca.

İşte bu yazarın doğduğu ve hayatının bir dönemini geçirdiği Prag’da bir müze bulunuyor. İlk olarak 1999 yılında İspanya’da açılan Franz Kafka Müzesi, 2002 yılında New York’ta ziyarete açılır. 2005 yılından günümüze ise Prag’da yer alan müze, sürekliliğini burada koruyacak gibi görünüyor.

Yine de gönderiyorum sana merhabamı, ne olur ki. Gerekirse kapının önünde düşüversin yere, belki daha da güçlenerek kalkar. – Milena’ya Mektuplar

Fotoğraf çekmenin yasak olduğu müzede, Kafka’ya ait fotoğraflar, Kafka’nın el yazısı ile yazılmış günlükleri, mektupları, kısaca Kafka’nın hayatı ile ilgili birçok esere rastlayabilirsiniz.

prag kafka muzesi belgeler 400x266
prag kafka muzesi fotograflar 400x266

Labirent şeklindeki yollardan karamsar bir şekilde ilerler ziyaretçiler. Her yer karanlıktır, sergilenen eserler haricinde. Arkaplanda Kafka’ya uygun, depresif bir müzik eşlik eder. Dünyaca ünlü yazar Kafka’nın yazdığı bir romanda hissettirir bizi. Sevgililerine ve babasına yazdığı mektupları okuyarak Kafka’nın bakış açısını anlayabilirsiniz. Bu metinlerin bazıları İngilizceye de çevrilmiş.

prag kafka muzesi mektuplari 400x266
prag kafka muzesi ozel mektuplari 400x266

Kafka’nın hayatındaki 3 önemli kadından biri çeşitli aralıklarla birliktelik yaşadığı Felis‘tir. Sürekli ayrılma ve birleşmelerle birlikte olduğu dönem 5 yıla yakın olmuştur. Sonrasında hayatına evli bir kadın girer, adı Milena‘dır. Umutsuz aşklarından biri olan Milena’ya yazdığı mektuplar ile ünü artmıştır Franz Kafka’nın.

Kirliyim ben Milena, sonsuz kirli, o yüzden temizlik konusunda böylesine yaygara ediyorum. Hiç kimse cehennemin dibindekiler kadar temiz şarkı söyleyemez; meleklerin söylediğine inandığımız şarkı, aslında onlarınkidir. – Milena’ya Mektuplar

Franz Kafka’nın en olumlu ilişkisi Dora ile olmuştur. Ancak Dora da veremden hayatını kaybetmiştir. Müzede bu üç kadın için ayrılmış bir oda bulunuyor. Ayrı ayrı camekan içine alınmış fotoğraflarla, holografik bir etki sunulmaya çalışılmış.

prag kafka muzesi kadinlar 400x266
prag kafka muzesi milena 400x266

Kafka’nın varlığı ve dolayısıyla müzenin varlığının bir sebebi de döneminde erkenden ünlü olan yazar Max Brod‘dur. 1883 yılında dünyaya gelen Kafka, yaşamı boyunca yazdığı mektupları ve kitapları, vasiyetinde, dostu Max Brod tarafından yakılmasını istemişse de Max Brod, Kafka’nın eserlerinin herkes tarafından bilinmesi gerektiğini düşünmüştür.

Fakat aynı zamanda sakin, olabildiğince sakin düşünmenin çaresizce karar vermekten çok daha iyi olduğunu arada bir düşünmeyi de ihmal etmiyordu. – Dönüşüm

Müzenin bahçesinde iki büyük heykel karşılıyor ziyaretçileri. Bu iki erkek figür, bahçede bulunan süs havuzunu tuvaletlerini yaparak dolduruyor. Havuz ise dikkat ederseniz Çek Cumhuriyeti haritası gibi görünüyor.

kafka muzesi adam heykelleri 400x266
kafka muzesi bas karakter 400x266

Biletleri müzenin içinden değil, bahçesinde bulunan hediyelik eşya mağazasından alıyorsunuz. Biletleri aldıktan sonra müzenin giriş kapısına doğru ilerlerken sağ tarafta büyük K harfleri görüyoruz. Bu K harfi, Kafka romanlarının baş karakteridir.

Doğru yol yüksekte değil, yerin hemen üzerinde gerili bir ip boyunca ilerler. Üzerinde yürünmek değil de, insanı çelmelemek içindir sanki. – Aforizmalar

Franz Kafka’yı anlayabilmek için yazdığı kitapları okumak gerek. Aşkını anlamak için Milena’ya Mektuplar, babasına olan nefretini anlamak için Babaya Mektup ve yalnızlığını anlamak için Dönüşüm veya Dava gibi çok önemli eserleri bulunuyor.

Prag’ın Kafka ile bütünleşmesi birçok noktada Kafka ile ilgili anıtlar, sokaklar bulunmasını sağlamış. Namesti Franze Kafky adındaki Kafka Sokağı, İspanyol Sinagogu‘nun yanındaki Franz Kafka Anıtı bu tip dokunuşlara iki örnektir.

prag kafka aniti heykeli 400x266
prag franz kafka sokagi 400x266