Frig Vadisi: Frig Kaleleri - Midas Anıtı Rotası

Deveboynu Kalesi ve Doğanlı Kale’den başlayarak Hamamkaya, Gerdek Kaya Anıt Mezarı, Akpare Kale, Küçük Yazılıkaya, Pişmiş Kale ve son olarak da Yazılıkaya’nın bulunduğu Midas Antik Kenti’ne ulaşan yoldur.

Bu güzergah Eskişehir’in Seyitgazi ilçesindeki Çukurca Köyü ile Yazılı Köy arasında kalıyor. Frig Kaleleri’nden başlayıp Yazılıkaya ve Midas şehri ile biten güzergah yaklaşık 12km.

frig vadisi yuruyus yolu rota 1Frig Yürüyüş Yolu Yazılıkaya Güzergahı

Deveboynu Kalesi ve Doğanlı Kale

Deveboynu Kalesi ve Doğanlı Kale’ye ulaşım aracınızla mümkün olabiliyor stabilize ve düz yollardan. Kütahya’nın Seyitgazi ilçesinde Çukurca Köyü’nün ‘1,8km kuzeybatı istikametinde iki büyük taş kütlesinin bulunduğu yer kalelerin olduğu yer. Doğanlı Kale, geçişinin kaya merdivenleriyle sağlandığı 7 katlı, içi oyularak odaların oluşturulduğu bir yapı. Kapadokya’daki Uçhisar Kalesi ile benzerlik gösteriyor. Deveboynu Kalesi de aynı şekidle oyularak inşa edilmiş bir kale yapısı. Daha çok çevreyi gözetlemek için inşa edilmiş olsalar da, içindeki mezarlardan anlaşıldığı üzere, ölülerin gömüldüğü yer olarak da kullanılmış. Koordinat: 39°14’10.13″ N 30°40’58.25″ E

Hamamkaya Frig Kaya Mezarı

Gerdekkaya’ya çok yakın olan Hamamkay’nın kuzey yönüne yani kalelere bakan yönüne giderseniz bir şeyler görebilirsiniz.

Gerdekkaya Mezar Anıtı

Dağlık Frigya bölgesinde, Çukurca Köyü’nün 820 metre güney batısında yer alan Gerdekkaya Mezar Anıtı da Frigya Vadisi’nde gezilecek yerlerden biri. Frigya Vadisi, birçok mezar anıtına sahip olsa da günümüze gelebilecek büyük mezarlardan biri Gerdekkaya Mezar Anıtı. Yürüme yolu olarak düşündüğümüzde Deveboynu ve Doğanlı kalelerinden 3,1km yürüyüş mesafesinde.

Anıt mezarın arkasına doğru devam ettiğinizde bu güzel manzara ile karşılaştık.

Akpare Kale

Frig kalelerinden biri olan Akpare Kale, Çukurca Köyü’nün doğusunda yer alıyor. Yine oyularak inşa edilmiş onlarca odacık, çukur ve mezar görülebilir.

Küçük Yazılıkaya'dan görülen Akpara Kale manzarası. Akrape Kale'ye henüz gidemediğimiz için bu fotoğrafla yetiniyoruz.

Küçük Yazılıkaya

Yazılıkaya’da bulunan Midas Anıtı’na doğru ilerlerken 2km mesafede küçük ve kahverengi bir tabela ile karşılaşıyoruz, üzerinde Küçük Yazılıkaya yazıyor. Ağaçlarla kaplı bir yoldan ve kısa bir tırmanış sonrası ulaşılan Küçük Yazılıkaya, tıpkı Midas Anıtı gibi kayaya oyulmuş ve üzerinde Frig yazıtları bulunuyor. Üzerindeki yazıların bir kısmında AREZASTİN kelimelerinin bulunmasından dolayı Arezastis Anıtı olarak da bilinen Küçük Yazılıkaya Anıtı, diğer anıtlar gibi kutsal amaçla inşa edilen bir açık hava tapınağı.

Küçük Yazılıkaya Anıtı'nın yoldan görünümü

Pişmiş Kale

Küçük Yazılıkaya’dan sonra birkaç yüz metre yürüyerek ve yaklaşık 100 metre tırmanarak ulaşabileceğiniz Pişmiş Kale’de kaya sarnıcı, oyulmuş kayalar ve mezar alanları varmış. Biz buraya henüz gitmedik.

Midas Anıtı (Yazılıkaya)

Yazılı Köyü’nde yer alan Midas Anıtı, Midas Antik Kenti veya üzerinde yazıların yazılı olmasından dolayı Yazılıkaya olarak biliniyor . Binlerce yıl önce bu bölgede bulunan kayalık bir alan üzerine inşa edilen Midas şehri, içinde sarnıçları, mezarları da olan bir yer. Dolayısıyla etrafını dolaşabilmeniz için en az 1 saat gibi bir zamana ihtiyacınız var.