Frohnleiten Avusturya'da Görülesi Bir Köy

Avusturya, çevresindeki dağları, kentlerinden geçen nehirleri ve korunmuş Orta Çağ yapılarıyla göze çok güzel görünen köylere, kasabalara sahip. Büyük şehirlerin yanında bu tarz küçük şehirlerin de ziyaret edilmesi gerekiyor. Frohnleiten yemyeşil dağların manzarasına sahip iyi korunmuş köylerden biri.

Frohnleiten, Avusturya’nın Styria (Steiermark) eyaletinde bulunan, kuzeyindeki Graz-Umgebung ilçesinde, Graz‘a 30km mesafede yer alan küçük bir köy. Tıpkı Graz şehir merkezi gibi Frohnleiten da Mur Nehri kıyısına kurulmuş. Aracımızı müsait bir yere parkettikten sonra, köyü ikiye ayıran Mur Nehri ve çevresinde dolaşıyoruz önce. En fazla üç katlı evlerin bulunduğu bu şirin yerde Pfarramt adındaki kilisenin çan kulesi yükseliyor sadece.

graz frohnleiten gezilecek yerler

Meydana ulaşmak için köprüden sonra tepeye doğru yürüyoruz. Tepeye doğru ilerlerken Tabor adındaki 16. yüzyıldan kalma bir geçitten geçmemiz gerekiyor. Sonrasında kendinizi bir anda meydanın bir köşesinde bulacaksınız.Köyde öyle turistik mekanlar ya da sıradışı yapılar yok. Köyün güzelliği sakin olmasında. Küçük ama çok sevimli bir meydanı var, Hauptplatz adında. Arkasına Avusturya’nın meşhur dağlarını almış ve cazibesini kaybetmemiş bir meydan. Bu meydanda 16. ve 17. yüzyıldan kalma yapılar bulunuyor. Kilise 17. yüzyıldaki bir yangın sonucu çökünce 18. yüzyılda yeniden yapılmış.

graz frohnleiten mur nehri kiyisinda kasaba 400x266
graz frohnleiten tarihi giris kapisi 400x266

Meydanın kiliseye yakın bir konumunda yemek yiyelim dedik ve bir pideciye oturduk. Tahmin edin, ne oldu? Restoranı işletenler Türkler. Bu sakin kasabada Türk olacağı hiç aklımıza gelmemişti, ama Graz2da yaşayan Türkler’den olan bu sevimli ailenin bu sessiz ortamda hergün uyanmalarını kıskanmadık değil. Köyü gezerken karşımıza çıkan ve oranın yerlisi olan birkaç insanla daha karşılaşmıştık ve tahmin edin onlar nereliydiler? Anlaşılan sandığımızdan daha fazla Türk var burada.

Şehirden ayrılmadan Volkshauspark‘ta da küçük bir yürüyüşe çıkıp, Frohnleiten’ı bir de burada izleyin, banklarında oturun, dinlenin. Bu park bakımlı olması ve çiçeklerle süslenmiş olmsından dolayı şehre 2000 yılında ödül kazandırmış.

graz frohnleiten tarihi meydani 400x266
graz frohnleiten gorulecek yerler 400x266

Avusturya’nın başka bir güzel yanı neredeyse her ilçede kamp için işletmelerin olması. Frohnleiten’da karavan kampı yapmak isteyenler için Camping Lanzmaierhof adında bir karavan kamp alanı bulunuyor. Sezonunda 23€ gibi bir ücreti var.

Frohnleiten’a Avusturya gezimiz sırasında kiraladığımız özel araç ile ulaşmıştık, ama Graz merkez tren istasyonundan Frohnleiten Bahnhof‘a S1 numaralı hattı kullanarak 25 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Bilet ücretleri 6,50€. Frohnleiten’a uğradıysanız hemen güneyinde yer alan Peggau Köyü‘nün içindeki Lurgrotte Mağarası da ilginizi çekebilir.