Fuschl am See Salzburg'a Yakın Muazzam Bir Tatil Köyü

Fuschl am See, deniz seviyesinden 650 metre yükseklikte, 1300 kadar nüfusa sahip bir tatil köyü. Bu pastoral köye Salzburg’dan Hallstatt’a çıktığımız bir road trip sırasında rastlamıştık. Hallstatt yolunun sayısız manzaralarından biri olan bu güzel gölde biraz vakit geçirmek gerekiyordu.

Göl ve çevresi doğal aktivite alanı desek yanılmış olmayız. Göl etrafında 11,8km’lik romantik bir yürüyüş yolu bulunuyor. Göl ve çevresini keşfetmek için en ideal yol trekking. Yaz kış yürüyebilirsiniz bu yolu. Salzburg’da yüzülebilen göllerden biridir bu göl. Eğer yanınızda mayo varsa gölde göle girilen küçük plajlarda göle girip göl keyfi yapmanız bile mümkün. Fuschl Gölü sadece yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde de çok güzelmiş. Göl kış mevsiminde donduğu için üzerinde buz pateni yaparak kışın tadını çıkarıyormuş yöre halkı ve hatta kışın burayı ziyaret eden turistler.

Salzkammergut bölgesinde yer alan Fuschl am See‘de 3,8km uzunluğa sahip içme suyu gibi tertemiz görünen bir göl yer alıyor. Gölün batı yakasını geceliği yaklaşık 800TL olan Sheraton Fuschisee Salzburg Oteli ile geceliği 1800TL civarında olan ultra lüks Schloss Fuschl adında iki otel kapatmış.

salzburg fuschl am see gorulecek yerler 400x266
salzburg fuschl am see gezi notlari 400x266

Etkinliğin fazla olduğu doğu yakası asıl ziyaret edilecek alan. Burada daha çok sayıda, ama daha küçük oteller var. Red Bull, Avusturya kökenli bir içecek firması ve Red Bull HQ adındaki ana binası da Lake Fuschl’un güneydoğusunda yol kenarında yer alıyor. Göle yakın olduğundan, binanın fotoğrafını bile çekebilirsiniz. Bina, dediysek birkaç bina bir apartman bile düşünmeyin, şehrin silüetini bozmayan tek katlı cool bir yapı. Binanın içinden çıkan boğa heykelleri de ayrı bir tat katmış. Bu civarda Redbull uçaklarını da görebilirsiniz gökyüzünde.

fuschl am see deniz kenari 400x266
salzburg fuschl am see gezilecek yerler 400x266

Fuschl Gölü’nü izleyebileceğiniz en iyi nokta, gölün doğusunda yer alan Ellmaustein adındaki tepe. Tepenin güney tarafında, Ellmaustrasse yolu üzerinde girebileceğiniz bir yürüyüş yolu bulunuyor. Fakat yaklaşık 220 metre yukarı yürümeniz gerekiyor. Bunu başarırsanız muazzam manzaraya hazır olun. Vaktiniz varsa gölün kuzey doğu tarafında yer alan 1320 metre yüksekliğinde Schöber dağına çıkıp çok çok daha iyi bir manzaraya tanık olabilirsiniz. Ama burası gerçekten yüksek ve birkaç saatainizi ayırmanız gerekiyor.

salzburg fuschl am see manzara fotografi 400x266
salzburg fuschl am see fotograflari 400x266

Fuschl am See nerede ve nasıl gidilir?

Bu turistik bölge, Mozart şehri Salzburg‘a 20km uzaklıkta, spa merkezi Bad Ischl‘a ise 30km mesafede yer alıyor. Arabayla Salzburg’dan yarım saatte gelinebiliyor. Wolfgangsee Strasse üzerinde yol çıkıntılarında aracınızı parkedip manzaranın tadına varabilirsiniz. Otobüs ile gelmek isterseniz Salzburg Hofwirt (Schallmooser Hauptstraße)’den 150 numaralı otobüs ile Fuschl am See Ortsmitte durağında inmeniz gerekiyor, yaklaşık 40 dakikada göle varmış oluyorsunuz.